آشنایی با رشته تربیت بدنی، بازار کار و گرایشهای آن

تربیت طفل مراحل مختلفی دارد که پس از تولد نوزاد آغاز خواهد شد . ما همیشه بر این باور بودیم که والدین شخصیت کودک را رنگ می دهند، خط و مشی و رفتار او را در زندگی معین می کنند و این والدین هستند که براساس روش تربیتی خود، کودکی آرام یا نامتعادل می پرورانند؛ چرا که جغرافیای محدود موجب می شد تا محیط اجتماعی آنچنان پر رنگ عمل نکند و خانواده در کنار عامل محیط و زمان قرار گیرد، اما در جهان امروز به سبب گسترش و بهبود فناوری های ارتباطی، خانواده به طور کامل به کنار نهاده شده و از همان آغاز کودکان با رسانه ها و تبلیغات و تعلیمات و آموزه های آنان آشنا شده و رشد می یابند و هر چه این دامنه گسترش می یابد، نقش خانواده کمرنگتر می شود.

امروز کودک بیش از آنکه در جامعه و مدرسه و بازار و کوی و برزن متاثر از فرهنگ و رفتارها و تربیت اجتماعی و عمومی باشد، در خانه از راه ماهواره و اینترنت و تلفن همراه با تربیت عمومی و فرهنگ و گفتمان حاکم بر جامعه تحت تاثیر قرار دارد. محیط اجتماعی نقش اساسی در شکل گیری شخصیت افراد دارد. بسیاری از صاحبنظران بر این عقیدهاند که یکی از ابعاد مهم و اساسی در فطرت انسان بعد مذهبی و دینی است بدین معنا که در ذات و نهاد هر انسانی، یک گرایش و میل معنوی و روحانی وجود داشته و دارد.

بعضی از فلاسفه معتقدند که انسان ابتدا وجود دارد و بعد ماهیت خود را میسازد.9 بعضی دیگر میگویند: انسان موجودی است که حد و ماهیتی ندارد و در یک حد معین متوقف نمیشود، بلکه پویاست و در این پویندگی حقّ انتخاب دارد. ممکن است در بعضی از رفتارها که نشات گرفته از خصوصیات ذاتی و اخلاقی فرد است ، مغایرتهای وجود داشته باشد ولی مطمئناً در رفتارهای کلی تفاوتهای فاحشی مشاهده نمی گردد فرزندان موفق بوده و برای والدین و سایر افراد خانواده ی خود مشکل آفرین خواهند بود .

اما در صورتی که طفل پدر و مادر نداشته باشد ، ابتدا جد پدری موظف به تربیت طفل است و در صورت زنده نبودن جد پدری ، وصی منصوب از جانب ولی قهری وظیفه تربیت طفل را به عهده دارد . از مخالفت با فرمان های خدایی که در پیشگاه او حاضرید و زمام امور شما به دست اوست و حرکات و سکنات شما در دست قدرت اوست بترسید. همچنین آنها میتوانند مانند دانش آموختگان گرایش حرکات اصلاحی ضمن کسب دریافت مجوزهای لازم اقدام به تاسیس باشگاه ورزشی اختصاصی خود نمایند. اما در حالی که به نوجوان خود اجازه می دهید استقلال بیشتری کسب کنند، همچنان به راهنمایی، تشویق و نظم مناسب بپردازید و هر لحظه ی موجود را برای برقراری ارتباط استفاده کنید!

با توجه به اینکه در جامعه کنونی ما ، به دلایل مختلف اعم از شاغل بودن والدین و مشکلات دیگر فرزندان به طور عملی از سن ۳ تا ۴ سالگی ساعاتی را در مهدکودکها سپری میکنند و پس از آن در سن ۶ تا ۷ سالگی وارد مدرسه میشوند ، از دو واحد از جامعه که یکی خانوادهها و دیگری مراکز آموزش است به کسب آموزشی و تربیت میپردازند .

مثلا اگر خانواده ای دارای سه پسر و دو دختر باشند ،رفتار، کردار و گفتار هر یک از آن ها متفاوت از دیگری است ، که این امر در نتیجه عدم تربیت اصولی و صحیح و عدم توجه والدین به نیازهای روحی و روانی فرزندان است. گرایش مدیریت رسانههای ورزشی نیز همان گونه که از نام آن پیدا است بر پرورش افراد متخصص برای فعالیت در رسانههای مختلف ورزشی تمرکز یافته است. اگر به ویژگی کلی قانون که کلیت و استثنا ناپذیری باشد دقت شود این نتیجه بدست میآید که تنها زمانی میتوان به قانون احترام گذاشت که کلیت آن خدشه وارد نکرد و آنرا نقض نکرد با این مقدمات کانت به یک قانون کلی برای تشخیص اخلاقی بودن رفتار میرسد.

عدالت اجتماعی بدون این عدالت درونی، قابل تحقق مطلوب نیست .این آیه که دعوت به قیام به عدالت میکند و نظیر آن، با تفاوت مختصر در (نساء/531) آمده است، ابتدا خطاب به ایمانداران کرده و تاکید بسیار بر عدالت ورزی نموده است و سپس به یکی از عوامل انحراف از عدالت اشاره کرده؛ به مسلمانان هشدار میدهد که نباید کینهها و عداوتهای قومی و تصفیه حسابهای شخصی، مانع اجرای عدالت و موجب تجاوز به حقوق دیگران شود. جریان این امر در عمل تربیتی ناظر بر نحوه ی عملکرد مربی براساس آن ملاکهاست. به هر حال آن گونه که گفته شد پدر و مادرهایی که فرزندان بزهکار تند باید اولین برخورد را خودشان با فرزندان بزهکار شان داشته باشند .

اهمیت تأثیر سعی و تلاش بر انسان در این است که وی مرهون میزان تلاش و کوششی است که به کار می گیرد؛ آنچه در تربیت دینی اهمیت دارد میزان سعی و کوششی است که فرد در حیطه قدرت خود برای رسیدن به هدف انجام می دهد. بدون شک همسر در وجود فرزند آینده تأثیر بسزائی دارد، زن می تواند در هر دو عامل تأثیر گذاشته، هم خصایص گذشتگان را منتقل سازد و هم به عنوان یک عامل بیرونی در کیفیت تربیت فرزند آینده بالاترین آثار را ایجاد کند؛ لذا باید در انتخاب همسر دقّت نمود و کسی را انتخاب کرد که دارای فضایل و ویژگی های نیکو باشد.

رویکرد عمل (نظریه عمل، Activity) نیز به عنوان یکی دیگر از رویکردها مورد توجه است که خود چند مدل اساسی تربیت اخلاقی و ارزشی را دربر دارد. در نتیجه نیز والدین در تربیت اکتسابی نقش مهم و عمده ایفا نمی کنند و معمولا فرزندان با توجه به خصوصیات ذاتی و اخلاقی خود که شخصی آرام ، تندخو و امسال هم باشند ، کانون دوم زندگی خود که جمع دوستان شان می باشد ، اول به جذب دوست و دوم انطباق رفتاری خود با آنها می پردازندکه مصداق بارز تربیت اکتسابی را در خانواده های مختلف مشاهده می کنیم. سلامت خود خانواده ، تعادل شخصیتی والدین و آشنایی آنها به اصولی که میتواند محیط خانواده را سالمتر سازد، بسیار حائز اهمیت است.

میزان سلامت جسمانی و روانی کودک بسته به ارتباطی است که خانواده با وی دارد و تا چه حد تلاش میکند نیازهای او را برآورده سازد. آیا تا به حال فکر نکرده اید که در طول یک روز چند بار به بچه های خود واکنش منفی نشان می دهید؟ این نوجوانان بیان کردهاند والدین ساعتهای بسیار زیادی را پای لپتاپ، موبایل یا تبلت خود صرف میکنند و گاه در طول روز حتی یک مکالمهی کوتاه هم با فرزند خود ندارند.

بر اساس ماده 1178 قانون مدنی ، والدین مکلفند در حدود توانایی به تربیت اطفال همت گمارند و آنها را خودسر رها نکنند ؛ اگر در اثر عدم مراقبت یا انحطاط اخلاقی پدر یا مادری که طفل تحت حضانت و تربیت اوست ، صحت جسمانی و یا تربیت اخلاقی طفل در معرض خطر قرار گیرد ، محکمه یا دادگاه خانواده می تواند به تقاضای نزدیکان طفل یا به تقاضای قیم کودک و یا به تقاضای مدعی العموم ( دادستان ) ، تصمیم شایسته ای اتخاذ کند و طفل را به هر کس که مقتضی بداند ، جهت نگاهداری و تربیت بسپارد .

دیدگاهتان را بنویسید