آغاز هفته اول مسابقات لیگ کشتی نوجوانان غرب کشور – ورزش سه

با توجه به اینکه در ورزش کشتی بدن فرد حرکات کششی زيادي را حین تمرین و رقابت تحمل ميکند ، احتمال کشیدگی عضلات پشت پا و کشاله ران وجود دارد . ضربه های شدیدی که به سر وارد ميشود امکان دارد باعث آسیب ها جدّي براي وی شود که با سرگیجه و وضعیت تهوع پیدایش ميکند . به گزارش ورزش سه و به نقل از همشهری، اگر بخواهیم درباره روزگار سپری شده کشتی ایران صحبت کنیم باید پای صحبتهای منصور برزگر بنشینیم که رکورددار حضور در بازیهای المپیک است و بهعنوان مرد سرد و گرم چشیده کشتی، بین اهالی ورزش احترام خاصی دارد.

حسن یزدانی ضمن قدردانی از پدر و مادرش، کادرفنی تیم ملی و فدراسیون کشتی و پرسنل خانه کشتی، از همت مسلمی و امید اسماعیلپور دو مربی سازندهاش نیز قدردانی کرد و در مورد اینکه مردم کجا میتوانند او را ببینند، گفت: قبلا در اردوهای تیم ملی می شد این اتفاق رخ بدهد اما الان به خاطر شرایط کرونا امکانش نیست. باید دید علیاری بازهم در این وزن به میدان خواهد رفت یا ترجیح میدهد تجربه ناموفقی که در سنگینوزن پشت سر گذاشت تکرار کند که گزینه اول به واقعیت میتواند نزدیکتر باشد، اما همه چیز بستگی به شرایط بدنی و جسمانی علیاری دارد.

هر چند آن ها در لیگ حضور داشتند اما ما نمیتوانستیم این نفرات را از مسابقات جهانی که مهر ماه برگزار شد تا خرداد یا تیر آینده رها کنیم، بنابراین تصمیم گرفتیم حدودا همزمان با مسابقات آسیایی یا جام تختی، این نفرات را به یک تورنمنت خارجی اعزام کنیم تا در نهایت در مرحله نهایی انتخابی وارد چرخه شوند. در ۸۶ کیلوگرم عزت الله اکبری با مدال طلایی که اخیراً در آسیا (البته در وزن ۷۹ کیلوگرم) گرفت جواز حضور در مرحله نهایی انتخابی تیم ملی را توسط شورای فنی به دست آورد، هرچند هنوز مشخص نیست در ۷۹ کیلو روی تشک خواهد رفت یا ۸۶ کیلوگرم، که به نظر میرسد گزینه اول گزینه درستتر میتواند باشد؛ وزنی که شاید باید رقابت در مرحله اول و نهایی در آن را به نوعی تشریفاتی دانست چرا که کشتیگیری مانند حسن یزدانی را بالای سر خود میبیند که با عملکرد درخشان و خیره کنندهاش در وزن چهارم المپیکی عملاً هیچ شانسی برای سایر رقبا نمیگذارد.

وی در پاسخ به این سوال که چرا به مدال آوران مسابقات جهانی جوانان و امیدها مانند رده بزرگسالان برای حضور مستقیم در جام تختی سهمیه ندادید، گفت: ما گفتیم به غیر از مدال آوران نروژ، تمام موجودیت کشتی ایران کارشان را از مسابقات قهرمانی کشور شروع کنند، با این روش می خواستیم به همه این فرصت و شانس داده شود که برای حضور در تیم ملی تلاش کنند و حتی با قهرمانی در مسابقات قهرمانی کشور به مسابقات قهرمانی آسیا نیز اعزام شوند.

عبدالرشید سعدالله اف پس از قهرمانی اش در این تورنمنت رده سنی بزرگسالان به مسابقات کشتی قهرمانی اروپا سال 2014 اعزام شد که همانند دو مسابقات قبل در قهرمانی اروپا هم توانست قهرمان شود و مدال را طلا را کسب کند. اسامی تیم های ملی کشتی آزاد و فرنگی جمهوری آذربایجان برای حضور در مسابقات قهرمانی اروپا در رومانی در حالی اعلام شده است که نام محمدرضا آذرشکیب، دارنده مدال برنز مسابقات قهرمانی سال 2010 آسیا به عنوان نماینده وزن 125 کیلوگرم این کشور به چشم می خورد. به گزارش خبرگزاری فارس، مرحله اول رقابتهای انتخابی تیمهای ملی کشتی فرنگی و آزاد برای شرکت در بازیهای آسیایی جاکارتا و رقابتهای جهانی مجارستان به ترتیب روزهای 30 و 31 فروردین ماه در سالن شهدای هفتم تیر تهران برگزار میشود تا پس از مدتها بار دیگر شاهد بازگشت هیجان به ورزش ملی کشور در سالن پیر پایتخت باشیم.

جلال لطیفی ادامه داد: امیدوارم برگزاری این مسابقات ادامهدار باشد و در رده سنی جوانان هم این مسابقات را داشته باشیم چون این کار به استعدادیابی در کشتیگیران، کمک میکند از طرفی شش ماه دیگر مسابقات قهرمانی کشور و انتخابی تیم ملی است و برگزاری این مسابقات باعث رشد ورزشکاران، خواهد شد. همان طور که در بالا اشاره کردیم ورزش کشتی براي کودکان و نوجوانان مشکلاتی بهمراه دارد که در ادامه به بعضی از این موارد اشاره نموده ایم. از مهمترین سبکهای ملی و محلی کشتی میتوان به کشتی با کمربند شامل گلیما در ایسلند، شوینگن در سوئیس، گوراش در آسیای میانه و نیز سومو و جوجیتسو در ژاپن، و سامبو در روسیه اشاره کرد.

بدین ترتیب محمدرضا گرایی به فینال مسابقات جهانی صعود کرد و فردا برای کسب مدال طلا باید به مصاف نظیر عبداله یف دارنده مدال نقره اروپا از روسیه می رود. کشتی گیر عبدالرشید سعدالله اف بعد از قهرمانی در مسابقات المپیک 2016 ریو جوایز فوق العاده ای از جمله خانه و ماشین را از مسئولان کشور روسیه گرفت. البته میثم نصیری مجوز حضور در انتخابی این وزن را هم دارد و باید دید در نهای چه تصمیم خواهد گرفت. بازی های آسیایی برای دستگاه ورزش ایران، در اولویت است و ما نیز در آینده با همفکری فدراسیون تصمیم گیری خواهیم کرد.

سرمربی تیم ملی کشتی آزاد درباره اهمیت این دیدار برای مردم دو کشور و حساسیت بالای آن، خاطرنشان کرد: ما به تمامی میادین به غیر از بازی های آسیایی و مسابقات جهانی، به عنوان تدارکات حضور در المپیک پاریس نگاه می کنیم و به همین دلیل کسب نتیجه چندان برای ما مهم نیست بلکه به دنبال اهداف خود هستیم. دبیر درباره اتفاقات کشتی آزاد قهرمانی کشور، گفت: من در ایران نبودم و وقتی آمدم متوجه این سر و صداها شدم. سرمربی تیم ملی کشتی آزاد، با بیان اینکه غایبان مسابقات قهرمانی کشور، شانسی برای رسیدن به تیم ملی ندارند، گفت: همانطور که به همه شانس رسیدن به تیم ملی را قائل شده ایم، در مقابل نیز اگر کشتی گیری در چرخه حاضر نشود، شانسی برای حضور در تیم ملی نخواهد داشت.

مصطفی حسینخانی مدعی اصلی این وزن کار سختی برای مقابل با مدعیان کهنهکار، جوان و البته با انگیزه خواهد داشت. بلند کردن بین ۲ تا ۵ امتیاز، بسته به نکات فنی، پاکیزگی و کنترل بر اجرای آن، برای کشتی گیر در پی خواهد داشت. این مسابقات در حالی از فردا (پنجشنبه) با برگزاری رقابتهای کشتی فرنگی آغاز میشود که همانطور که در گذشته هم مرسوم بوده است بیشتر میدانی برای کشتیگیران جوان و جویای نام جهت مطرح کردن خود و از سوی دیگر برخی مدعیان کهنهکارِ پشت خط مانده برای اثبات مجدد تواناییهایشان برای پوشیدن مجدد دوبنده تیم ملی است.

من با توجه به علاقهای که به کشتی و به خصوص کشتی ایران دارم در برخی از کتاب هایم مانند این کتاب فصلی را به غلامرضا تختی قهرمان بزرگ کشتی اختصاص دادم، چون تختی نماد پهلوانی و جوانمردی است. در 6 دوره متوالی از مسابقات بازیهای المپیک توانست مقام قهرمانی دست پیدا کند و همچنان توانسته بود در 32 مسابقه بزرگ پهلوانی هم تمام حریفان خود را شکست دهد تا اینکه بلند آوازه ترین کشتی گیر زمان خود شده بود.

در وزن ۹۲ کیلوگرم بعد از تصمیم درست محمدجواد ابراهیمی به تغییر وزن و حضور در این وزن، بعد از سالها در یک تورنمنت رسمی، موفق به کسب طلای قهرمانی آسیا شد؛ حالا باید او را مدعی اصلی این وزن دانست، اما جمال میرزایی کهنهکار نیز که در مسابقات عمومی مقتدرانه قهرمان شد به نظر میرسد خیال کنارهگیری از کشتی و دوران قهرمانی را ندارد. به هر حال ما ابتدا باید کارمان را برای بستن تیم ملی آغاز کنیم و در ادامه با توجه به شرایطی که بوجود می آید تصمیم بگیریم. تصمیمی که ظاهراً برای مسئولان فدراسیون کشتی امریکا گران تمام شد و باعث شد تا آنها بیانیه صادر کنند و از ایران بخواهند که در تصمیم خود تجدید نظر کنند.

در سبک کشتی فرنگی زمانی که امتیاز فنی یک کشتی گیر به اختلاف ۸ برسد و برای کشتی آزاد زمانی که به ۱۰ برسد، کشتی بلافاصله قطع و برنده اعلام خواهد شد. در کشتی فرنگی استفاده از پا برای به زمین زدن حریف و گرفتن پائین کمر ممنوع است و بقیه مقررات آن مشابه کشتی آزاد دیگر سبک المپیکی کشتی است. قانون های اولیه ورزش کشتی در یونان باستان چنین بوده است که هر کسی در کشتی سه بار زمین می خوردشکست می خورد و مغلوب حریف میشد.

دیدگاهتان را بنویسید