اخلاق خوب – پارسی طب

چنین افرادی وقتی به افراد عادی و تهی دست می رسند، گشاده رویی و نرم خویی را فراموش می کنند و چهره ای عبوس و خشن به خود می گیرند. محمد، رسول خدا و کسانی که با او هستند، در برابر کفار، سرسخت و شدید و در میان خود مهربانند. باور کن که وقتی که اخلاق خوبت رو به دیگران نشون میدی و با روی باز به استقبال شون میری اونها هم ازت انرژی میگیرن و به همین شکل این انرژی رو به دیگران منتقل میکنن.

وقتی خصوصیات ارزشمند دیگران را تحسین می کنیم، همان ویژگی ها در ما ایجاد خواهد شد. اگر این ویژگی را در خود به وجود آورید و بتوانید اخلاق پسندیده ای داشته باشید، طولی نخواهد کشید که هم از لحاظ روحی و روانی به آرامش می رسید و هم در زندگی دنیوی تان به مال و مقام فوق العاده ای دست پیدا می کنید. باید تمام وقت آن ویژگی ها را در دیگران پیدا کرده و به آن ها توجه کنیم تا آن خصوصیات در ما نیز ایجاد شوند.

مرد یهودی آن قدر نشست که حضرت، نماز ظهر، عصر، مغرب، عشا و نماز صبح روز بعد را نیز همان جا خواند. درپيشرفت اسلام و جذب دل ها تصريح شده است ، آن جا كه مى خوانيم : « فبما رحمة من الله لنت لهم و لو كنت فظا غليظ القلب لانفضوا من حولك فاعف عنهم و استغفر لهم و شاورهم فى الامر : اى رسول ما ! به خاطر لطف و رحمتى كه از جانب خدا ، شامل حال تو شده ، با مردم مهربان گشته اى ، و اگر خشن و سنگدل بودى ، مردم از دور تو پراكنده مى شدند ، پس آن ها را ببخش ، و براى آنها طلب آمرزش كن ، و دركارها با آنها مشورت فرما .

پیامبر اسلام (صلّی الله علیه و آله و سلّم) علاوه بر این که ارزش هاى اخلاقى را بسیار ارج مى نهاد ، خود در سیره عملى برجسته فضایل اخلاقى و ارزش هاى والاى انسانى بود ، او در همه ی ابعاد زندگى با چهره اى شاد و کلامى دلاویز با حوادث برخورد مى کرد . پیامبر بزرگوار اسلام با اینکه خود، شاخص ترین الگوی فضایل اخلاقی بود، گاه و بی گاه با برخی افراد، شوخی های زیبا و نمکین می کرد، ولی هیچ گاه از چارچوب حق خارج نمی شد و جز شاد کردن دل های مردم و زدودن غبار غم از سیمای آنان، هدف دیگری نداشت.

پیامبر اكرم در حدیثی درباره همسایه سه بار قسم خورده چنین فرمودهاند: «والله لایومن، و الله یومن و الله یومن، قیل من یا رسول الله؛ قال الذی لا یامن جاره بوائقه»؛ قسم به خدا مومن نیست، قسم به خدا مومن نیست، قسم به خدا مومن نیست، پرسیده شد چه كسی ای رسول خدا؟ رسول اكرم ( صلى الله عليه و آله و سلم ) موفّق گرديد حاكميّتى از هر جهت با شكوه و محترم برپا دارد تا همه مردم از زعامت و رهبرى او بهره مند گشته و به اوامر او ، پس از رهايى از طاعت رهبران مختلف ، گردن نهند .

با تفكّر و انديشه در مورد وضع قوم او می توان فهميد كه رسول خدا ( صلى الله عليه و آله و سلم ) عاقلترين مردم جهان بوده است ؛ زيرا قومى را به رغم خشونت و تندى اخلاق و فخرفروشى و سخت خويی اى كه داشتند ، چنان تربيت و رهبرى كرد كه ، با همه اين اوصاف ، از حاميان جدّى او گشتند و همراه با او پرچم اسلام را برافراشتند و به جهاد برخاستند .

تربیت اخلاقی از چنان حساسیتی برخوردار است كه نبی مكرم اسلام مجاهد واقعی شخصی را معرفی میكند كه با رذایل اخلاقی به مبارزه برمیخیزد. زیاده روی در مزاح، نشانه جهالت، حماقت، پستی و سبب ایجاد دشمنی است. چنین اخلاقی نیکو و حسنه بوده و باعث می شود که شخص به مدارج بالایی در زندگی برسد. سفارش اسلام به گشاده رویی و خوش اخلاقی و اینکه حسن خلق، رمز موفقیت انبیای الهی و مبلغان دینی است. حسن خلق آن است که برخوردت را نرم و سخنت را پاکیزه و برادرت را با خوش رویی دیدار کنی.

هیچ کسی شخص بد اخلاق و کج خلق را دوست ندارد و حتی اگر دلبسته ی ظاهر او بشوند، در مدتی اندک این دلبستگی از بین خواهد رفت. حسن خلق به این معنا نیست که اگر با منکری رو به رو شدیم، در برابر آن سکوت کنیم، لبخند بزنیم یا در برابر رفتار زشت دیگران واکنش منفی نشان ندهیم؛ زیرا برخورد منفی و تند، زمانی ناپسند است که موضوع اهانت یا بی اعتنایی به دین و ارزش های والای آن در میان نباشد. در بسیاری از آیات قرآن، ایمان در کنار عمل نیکو مطرح شده است و در اکثر آنها بلافاصله پس از ایمان، عمل صالح و پسندیده مطرح شده است.

به این امید که ملایمت در آنان اثری سازنده داشته و در هدایت و نجات آنان مؤثر باشد و نرمی گفتار و رفتار سبب شود از عقیده باطل یا کار ناپسند خود، دست بردارند و اصلاح شوند. اما شخصی که از لحاظ شخصیتی و اخلاقی ثروتمند است، هم از لحاظ اجتماعی نزد دیگران عزیز بوده و هم از لحاظ مادی می تواند به جایگاه مناسبی دست پیدا کند. اما همین خشم و غضب اگر از محورهای اصلی خود منحرف گردد و مهار آن از دست عقل رها شود انسان را به صورت حیوان درندهای بیرون میآورد كه هیچگونه حد و مرزی را به رسمیت نمیشناسد .

شخصی که اخلاق ورزشی دارد، روحیه ی پهلوانانه ای هم داشته و همین روحیه باعث میشود که در برابر شرایط مختلف خیلی زود شکست نخورد و خیلی زود خود را نبازد. در حقيقت ، براى دفعِ زور ، به زور متوسّل می شد . 7 اگر می خواهید نام شما به نیکویی یاد شود نام دیگران را به بدی نبرید. هدف مزاح باید برای شاد کردن دل دیگران باشد. این سخن شانفور نشان می دهد که اگر کسی می خواهد در بین انسان ها زندگی کند و یک زندگی اجتماعی خوب داشته باشد، باید اخلاق خوب و نیکو را در خود به وجود آورد.

تو در قبال هر کسی باید همونطور رفتار کنی که خودش باهات رفتار میکنه پس اگه یکی با روی باز و با اخلاق خوب به سمتت اومد با بد اخلاقی جوابش رو نده چون ممکنه اونو از خودت ناراحت کنی و همین کار باعث بشه که ازت دور و دورتر بشه. با ورزش کردن بسیاری از استرس های انسان از بین خواهند رفت. با ما همراه باشید. وجود انسان مركب از نیروهای متضادی است از سویی هوسهای سركش و غرایز و امیال حیوانی او را به طغیان، تعدی نسبت به حق همنوعان، هوسبازی دروغ و خیانت دعوت میكنند و از طرفی نیروی عقل و ادراك، عواطف انسانی و وجدان او را به عدالت، نوع دوستی، پاكدامنی، درستكاری و تقوی فرامیخوانند.

آیا هنگامی كه حقوق فردی مورد تجاوز قرار میگیرد اگر تمام قدرتهای ذخیره وجود او در پرتو غضب برافروخته و بسیج نگردد چگونه ممكن است در حال خونسردی از حقوق خویش دفاع كند؟ ولی نكتهای كه در اینجا لازم است به آن توجه شود این است كه غرایز و امیال و شهوات به صورت اصلی و طبیعی و متعادل نه تنها زیانبخش نیستند، بلكه وسایل ضروری ادامه حیات خواهند بود.

در دنیایی که بی نهایت تفکر و فکر وجود دارد، اگر اخلاق وجود نداشته باشد، خیلی زود تضادها خود را نشان خواهند داد و این باعث تفرقه میان مردم می شود. آورد ، ولى هنگام آوردن آن ها اصول اخلاقى را رعايت نكرد ، و آن ها را از كنار جنازه هاى كشته شدگان يهود حركت داد ، صفيه وقتى كه پيكرهاى پاره پاره يهوديان را ديد بسيارناراحت شد و صورتش را خراشيد ، و خاك بر سر خود ريخت ، و سخت گريه كرد .

دیدگاهتان را بنویسید