انواع خاک و مواد تشکیل دهنده آنها

نیمرخ خاک چیزی مثل اثر انگشت خاک است. هنگامی که از قزوین به سمت دریاچه عروس میروید، روستای حلیمه جان در سمت مخالف جاده است. در اینجا می توانید سوالات خود را بپرسید و با خیال راحت به سمت دریاچه به راه بیفتید. سریال Island نوعی درام اجتماعی است که علی طالبآبادی نویسندگی آن را به عهده دارد. برای نامگذاری خاک ها در سیستم طبقه بندی خاک BS لازم است دو حرف اصلی و فرعی را با توجه به خصوصیات خاک کنار هم قرار دهیم. در بحث طبقه بندی انواع خاک ، آنچه که بر روی خواص خاک تاثیر گذار است، درصد خاک رس می باشد که رفتار خاک را به طورکلی متفاوت و غیر قابل پیش بینی می کند. نوع سازه نگهبان مورد استفاده برای جلوگیری از ریزش شیبهای خاکی، به نوع و خواص مقاومتی شیبها بستگی دارد. خاکهای مورد استفاده در خاکریز به کاربری آنها بستگی دارد. به عنوان مثال، در نواحی سرد، استفاده از خاکهای مرطوب و متورمشونده نظیر رس به عنوان پرکننده دیوار حایل توصیه نمیشود؛ چراکه انبساط و انقباض این خاکها در هوای سرد میتواند به دیوار حایل آسیب برساند. خاکهای موجود در فونداسیون، تاثیر زیادی بر روی انتخاب نوع سد دارد. بنابراین بافت و خواص خاک موجود در یک منطقه با بافت خاک منطقه دیگر، بسیار متفاوت است.

آب موجود در خاکها از باران و آبهای نفوذی، آب جذب شده و بالاخره آبهای زیرزمینی تشکیل شده که در مواقع خشکی از محل خود خارج شده و بمصرف میرسد. او به دنبال برابری با ارشد شاهنگ، معشوق خود که از خانواده اصیل و ثروتمندی بوده تصمیمات ماجراجویانهای میگیرد. به هر حال، این ماده نیز مانند تمام مصالح ساختمانی دارای مزایا و معایب مختص به خود است. از ذرات کوچک سنگ هواساز تشکیل شده است. یک خاک مناسب و ایده آل شامل 45٪ مواد معدنی (خاک رس، سیلت و ذرات شن و ماسه ، 5% ماده آلی و 25٪ آب و هوا است) است. زیستگاه بسیاری از موجودات زنده است و در کشاورزی ضروری است. عکاسهای حرفهای و علاقمندان به این رشته، میتوانند سوژههای بسیاری در جزیره پیدا کنند. اهمیت تیپ بندی و تعیین نوع خاک در ساختمان سازی به این علت است که وزن ساختمان و اثر نیروهای طبیعی نظیر زلزله بر سازه به خاکی که ساختمان بر روی آن قرار دارد، منتقل شده و مقاومت خاک بستر در میزان تحمل این نیروها بسیار حائز اهمیت است. علاوه بر راه آهن، مواد خاکی برای تسطیح و تغییر ارتفاع جادهها و پیادهروها نیز مورد استفاده قرار میگیرند. علاوه بر این خاک های ریزدانه بر اساس طبیعت پلاستیکی که دارند، با نمادهای L ، M و H برای نشان دادن پلاستیسیته پایین، پلاستیسیته متوسط و پلاستیسیته بالا مشخص می گردند.

«سد ملاتی» (Masonry Dam)، سازهای است که با استفاده از سنگ یا آجر به همراه ملات ساخته میشود. سرعت موج برشی عبوری در خاک تیپ یک بیشتر از ۷۵۰ متر بر ثانیه است. ﺧﺎک ﻫﺎی گروه A4 تا A7 که درصد عبوری آن ها از الک نمره ۲۰۰ بیشتر از ۳۵ درصد است، در گروه قرار می گیرند.در سیستم طبقه بندی خاک آشتو خاک های آلی در گروه A8 قرار می گیرند. ﺧﺎک ﻫﺎی گروه A1، A2 و A3 مصالح دانه ای هستند که درصد عبوری آن ها از الک نمره ۲۰۰ کمتر از ۳۵ درصد است. طبق سیستم طبقهبندی خاک آشتو ، ﺧﺎک ها ﺑﻪ ﮔﺮوه ﻫﺎی اصلی A1 تا A7 ﺗﻘﺴﻴﻢ می ﺷﻮﻧﺪ. سیستم طبقه بندی خاک AASHTO یا آشتو تحت عنوان سیستم طبقه بندی PRA نیز شناخته می شود. اگر حد روانی خاکی کمتر از ۴۰ و نشانه خمیری آن بیش از ۱۰ باشد، خاک را A5 نام گذاری می کنند. از دیگر تفاوت ها این است که اگر خاک مقدار زیادی قلوه سنگ و تخته سنگ بزرگ داشته باشد، در ابتدا آن ها را جدا کرده و باقی مانده خاک دانه بندی می گردد. در یک کیلومتری دریاچه ارومیه در دهستان نازلو چای کوهی به نام زنبیل وجود دارد که در گذشته چشمه های آب از دامنه های شرقی این کوه و شرق سپرغان نشأت می گرفت که یکی از چشمه ها به چشمه کوه زنبیل معروف است.

آرانچینی در واقع نوعی کوفته برنجی است که با ماهی و ادویه طبخ میشود. در اغلب حالات، خاک های طبیعی ترکیبی از گروه ها با اندازه های مختلف می باشند. این اصطلاح برای توصیف سطح بالایی خاک، یعنی لایه سیاه تیره، استفاده می شود. در این موارد، معمولا از سازههای نگهبان برای تقویت سازه استفاده میشود. این نوع خاک برای سیستم زهکشی بسیار مناسب است. این خاک برای زهکشی خوب است اما برای رشد گیاهان مناسب نیست چراکه خاک شنی آب یا مواد مغذی را نگه نمی دارد. صدای قورباغهها نیز بیشتر اوقات شنیده میشود و میتوان آنها را دید. اگر خودروی آفرود ندارید، می توانید در روستای چورت، از رانندگان نیسان بخواهید تا با پرداخت هزینه شما را به دریاچه برسانند و برای بازگشت نیز با آنها هماهنگ کنید. خاک لومی، ترکیبی از ماسه، سیلت و خاک رس است به طوری که خواص مفید هر یک از آنها را شامل می شود.

دیدگاهتان را بنویسید