بازگشت هیجان به کشتی/ تنور ورزش ملی با شروع مسابقات انتخابی دوباره گرم میشود

شاید سخن گفتن در این صفحه راجع ورزش چندان جالب توجه نباشد و شاید اگر در این صفحه ادبی واژه ورزش به نگارش درآید، برخی از خوانندگان پیش خود بپرسند، چه رابطه ای بین ورزش با ادب و هنر وجود دارد؟ حال که سخن از ورزش و ادبیات به میان آمد، چه خوب است به سراغ یکی از کهن ترین ورزش های ایرانی، یعنی «ورزش زورخانه ای» یا «همان «ورزش باستانی» برویم، ورزشی که قدمت آن به دوران قبل از اسلام و حتی دوران مادها می رسد. در 97 کیلو نیز با وجود قهرمانی بیچون و چرای رضا یزدانی، حامد طالبیزرینکمر با فیزیک مناسب خود میتواند تهدیدی جدی برای قهرمان جهان به حساب آید.اما در کشتی فرنگی و جایی که بشیر باباجانزاده ترجیح داد از مبارزه مستقیم با بهنام مهدیزاده در سنگین وزن رویگردان باشد تا این جوان خوش آتیه با برتری کامل به مقام نخست برسد، قاسم رضایی قهرمان المپیک به مهدی علیاری باخت تا ثابت شود دوری از میادین رهآورد خوبی برایش به همراه نداشته است.

در تایم دوم نیز داوران یک اخطار به طاهری و یک امتیاز به حریف دادند، اما همین نتیجه تا پایان از سوی طاهری حفظ شد تا او 3 بر 2 در یک کشتی نزدیک به برتری برسد. معمولاً کشتی گیران برای یک برنامه ثبت نام کرده اما نقل و انتقال های بسیاری این بین رخ داده و ترفیع ها و تغییر برندهایی در این میان صورت می گیرد. اما نکته جالب راجع اشعار زورخانه ها آن است که اغلب این اشعار از میان ورزش های مختلف به ورزش کشتی توجه نشان داده و فنون این ورزش را به خوبی در میان ابیات مختلف به کار برده است.

با اين همه ترديدي نيست که راز محبوبيت و ماندگاري کم نظير شادروان غلامرضا تختي را نه در برق نشان هاي رنگارنگ ورزشي او که در خصايص و سجاياي اخلاقي و صفات بارز انساني اين فرزند وفادار مردم بايد جستجو کرد. البته جدا از چند نتیجه غیرقابل پیشبینی در قزوین همه چیز مطابق انتظارها پیش رفت و محمدحسین محمدیان(فرزند عسگری محمدیان دارنده دو مدال نقره المپیک) نیز خود را به عنوان تنها پدیده مسابقات در وزن 86 کیلوگرم معرفی کرد تا حالا دست فدراسیون برای انتخاب دو تیم مجزا جهت حضور در رقابتهای جهانی و بازیهای آسیایی اینچئون کرهجنوبی کاملا باز باشد.

ما خواستار این هستیم که AFC هر تصمیمی که در هیات اجرایی میگیرد، مبنی بر برگزاری رفت و برگشت بازیها در کشورها آن را به طور جد پیگیری کنیم تا هیچ حقی از باشگاههای ما ضایع نشود. وی در خصوص وضعیت رئیس فدراسیون گلف و اینکه پس از انتخاب شدن به عنوان خزانهدار کمیته ملی المپیک دو شغله محسوب میشود، گفت: بعد از انتخاب شدن بهروز مغتنمی به عنوان سرپرست این فدراسیون، ثبت نام جدید در این فدراسیون صورت خواهد گرفت و ما سعی میکنیم مجمع فدراسیون را نیز هر چه سریعتر برگزار کنیم.

به گزارش ایران آنلاین، محمدرضا داورزنی در جمع خبرنگاران در رابطه با پانزدهمین مجمع کمیته ملی پارالمپیک افزود: امروز طبق قانون دوره چهار ساله حضور اعضای هیات اجرایی و هیات رئیسه در کمیته ملی پارالمپیک به پایان میرسید اما با توجه به بررسی اساسنامه جدید در کمیسیون دولت، برای اینکه بتوانیم قانون را رعایت کنیم، امروز با برگزاری مجمع فوقالعاده که به بنا بر هماهنگی محمود خسروی وفا و نظر وزیر ورزش و جوانان بود، این مجمع برگزار شد تا اعضای این مجمع رای به فعالیت دوباره اعضای هیات اجرایی و هیات رئیسه تا ابلاغ اساسنامه جدید و برگزاری انتخابات کمیته بدهند.

وی گفت: با تصمیم اعضای مجمع که امروز صورت گرفت، قرار بر این شد اعضای هیات اجرایی و هیاترئیسه و همچنین محمود خسروی وفا تا زمان ابلاغ اساسنامه جدید و همچنین برگزاری انتخابات به کار خود ادامه دهند تا مشکلی در برگزاری اعزامها و همچنین برپایی اردوهای پارالمپیک وجود نداشته باشد و ما نیز قانون را رعایت کرده باشیم. وی اضافه کرد: در هیات اجرایی از ۱۷ نفری که در AFC مسئولیت دارند، ۱۴ نفر رای به انجام بازی به صورت رفت و برگشت دادند. DAZN اکنون در بسیاری از کشورهای جهان از جمله کانادا و ایالات متحده در دسترس است.

مربی تیم کشتی استان همدان، در نشست مطبوعاتی این دوره از مسابقات، اظهار کرد: کشتی ورزش بی رکورد است و خدا را شکر شرایط خوبی داریم. در بیانیه فدراسیون کشتی آمریکا آمده است: فدراسیون کشتی آمریکا از اینکه ایران تصمیم گرفته در مسابقه بالپارک مقابل تیم ما شرکت نکند، بسیار ناامید است. وزارت در حال بر گزاری گزینه سرپرستی برای این فدراسیون است. در اساسنامه جدید نقطه نظرات دوستان گرفته شده و ایراداتی که در آن وجود داشت، برطرف شده است و هماکنون اساسنامه جدید به عدالت نزدیکتر شده و دیگر هیچ ایرادی بر آن وارد نیست.

این اشعار ضمن ستایش بزرگ مردی و جوانمردی، ورزشکاران را دعوت به ترک تعلقات دنیوی و پیوستن به معنویات می کند. البته به فدراسیونها نیز بستگی به شرایط آنها ۷۰ درصد بودجه و یا ۵۰ درصد بودجه تزریق کردیم اما فوتبال چون شرایط متفاوتی دارد و باید حضور موفقی در جام جهانی داشته باشد، وزارت ورزش و جوانان سعی کرده بودجه این فدر اسیون را زودتر پرداخت کند. او در سال ۲۰۰۱ به عنوان بزرگترین ورزشکار بلاروسی قرن بیستم انتخاب شد و یکی از ۱۰ نفری بود که وارد تالار مشاهیر فیلا شد.

ما پشت فدراسیون فوتبال قرار داریم و در مذاکراتی که با AFC و FIFA انجام میشود، سعی میکنیم حمایت لازم را از باشگاهها و فدراسیون فوتبال داشته باشیم. صحبتی که با فدراسیون فوتبال داشتیم به آنها گفتیم از فدارسیون فوتبال و باشگاهها حمایت خواهیم کرد و تلاش میکنیم که شرایط به گونهای باشد که برای حضور آنها در جام باشگاههای آسیا آسیبی به آنها وارد نشود. ما از آنها خواستهایم در این باره تجدید نظر کنند. یکی از همراهان ما را ۵ ساعت به یک اتاق امن بردند و دیروز به دستگاههای امنیتی گزارش دادم.

و کشتی گیران ۳۰ ثانیه فرصت دارند فعال شوند، اگر کشتیگیری موفق به کسب امتیاز نشود، آن کشتیگیری که اخطار دریافت کرده، یک امتیاز و با یک اخطار نیز جریمه میشود. اگر کشتیگیری سه اخطاره شود، مسابقه قطع میشود و حریفش با امتیاز ضربه فنی برنده میشود. آنچه که پیشبینی میشود این است که تا پایان سال ۵ میلیارد باقی مانده بودجه کمیته سریعتر به کمیته ملی پارالمپیک پرداخت شود. همه دوستان در کمیته ملی المپیک و پارالمپیک و همچنین وزارت ورزش و جوانان کمک خواهند کرد تا مشکل بودجه مرتفع شود. امیدوارم این روند پیروزی برای همه بچه ها ادامه دار باشد.

رئیس کمیته ملی المپیک با اشاره به نقش قهرمانان در متن حوادث اجتماعی گفت: بسیج همه امکانات برای ورزش اقدام مهمی بود که انجام دادیم. سیستم انرژی هوازی علاوه بر اینکه در تمام مراحل فعالیت بدنی میتواند در تولید انرژی مورد نیاز نقش موثری داشته باشد، نقش بسیار مهمی در مرحله ریکاوری عضلات چه در حین فعالیت و چه بعد از آن به عهده دارد . داورزنی درباره بودجه فدراسیون فوتبال و اینکه گفته میشود برای حضور در جام جهانی بودجه مازادی به این فدراسیون تزریق شده است، تصریح کرد: از منابع مالی که برای فدراسیون فوتبال از ابتدای سال پیشبینی شده بود، ۱۱۷ درصد منابع مالی در اختیار فدراسیون گذاشته شده و سعی کردیم بودجه مازادی نیز به فدراسیون تزریق کنیم تا بدون هیچ گونه دغدغه و مشکلی اردوها و بازیهای تدارکاتی خود را برگزار کنند.

درست است در ورزش باستانی، اداوات کاربردی، الهام گرفته شده از ادوات جنگی است، مثلاً «میل» صورت تغییر یافته گرز است، «کباده» همان «کمان» است، «سنگ زورخانه» همان «سپر» است و «طبل زورخانه» یادآور طبل جنگی یا همان کوس است و گود زورخونه محلی برای پرورش تن و روح اما در این میان خواندن اشعار هم حکم همان رجزخوانی میادین جنگی را به خوبی ایفا کرده است با این تفاوت که در اشعار رجزخوانی هدف ترساندن حریف و غلبه بر او بوده، اما در اشعار زورخانه ها هدف القای توان و نیرو به ورزش کاران است که در این میان اشعار مورد نظر را با چاشنی پند و اندرز در مسیر غلبه بر نفس در نظر گرفتند.

بعد از المپیک ریو وزنم ۸۶-۸۷ شد و تغییر وزن دادم و در همین وزن می مانم چون شرایطم خوب است. پس مردم ایران هنوز کشتی را دوست دارند، اما اینکه چرا کشتی مورد توجه قرار نمیگیرد بحث دیگری است. در تمام آن مدت تمرکزم این بود که عملکرد مثبتی داشته باشم و غیر از این فکر دیگری نداشتم. وی درباره حمایت وزارت ورزش از فدراسیون فوتبال و باشگاهها برای حضور در جام باشگاههای آسیا گفت: تمام تلاش وزارت ورزش و جوانان بر این است که تا حقی از فوتبال ضایع نشود.

ما سعی میکنیم در کنار خادم و سایر همکاران فدراسیون کشتی باشیم و حمایت لازم را از آنها به عمل آوریم. او در مورد رابطه اش با حسن یزدانی هم توضیح میدهد: من باور دارم که ما (تیلور و یزدانی) نمایندگان خیلی خوبی برای ورزش کشتی هستیم؛ در مسیری که پیش میرویم، با روشی که رقابت میکنیم. من دعا میکنم اتفاق خاصی برای ورزش کشور و کشتی پیش نیاید. در ادامه این نوشتار باید گفت؛ در میان اشعار زورخانه ای، اشعاری که مربوط به ستایش خداوند، ستایش رسول اکرم (ص) و ثنای حضرت امام علی (ع) است، از جایگاه خاصی برخوردار است اشعاری که اغلب از میان آثار حماسی چون «خاوران نامه» اثر باذل مشهدی انتخاب شده است.

زیرا اشعار خوانده شده در زورخانه، اشعار حماسی است که ریتم آنها ضرباهنگ خاصی دارد و اغلب در «بحر متقارب» یعنی وزن اشعار «شاهنامه فردوسی» استفاده می شود. من به خاطر مشغلههایم در رفت و آمدم، ولی گاهی در مازندران و در شهر خودم این امکان وجود دارد و دوستی دارم که کارهایی از این دست را انجام میدهد تا اگر امکانش فراهم بود در خدمت عزیزان باشم. خاطراتی به یاد دارند و هماره از زورخانه ها و اشعار نغز و دلپذیرشان به نیکی یاد می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید