بررسی سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران با اتحادیه اروپا در سه دهه اخیر

در لغتبراى واژه سیاست مفاهیم بسیارى ذکر کردهاند و در فرهنگ علوم سیاسى نیز مفاهیم اصطلاحى متعددى براى آن به وجود آمده است. همچنین در سنوات گذشته ابزار اعمال نظارت توسط مجلس شورای اسلامی درخصوص عملکرد برخی نهادهای غیر دولتی دریافتکننده اعتبار تسهیلات موضوع این تبصره وجود نداشته است. وزیر امور خارجه کشورمان خاطرنشان نمود: طرح برخی درخواست های جدید از سوی آمریکا هیچ گونه توجیه منطقی نداشته و با مواضع این کشور در مورد دستیابی سریع به توافق در تناقض میباشد. مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ کننده ارشد مذاکرات وین در این گفت و گوی تلفنی اظهار داشت: مذاکرات وین در نقطه حساسی قرار دارد و اکنون آمریکا و ایران در تبادل پیام ها باید انعطاف پذیری بیشتری از خود نشان دهند و تلاش نمایند بر محدودیت زمانی غلبه کنند. علاوه بر آن تکلیف به پرداخت ۱۱۶ هزار میلیارد تومان تسهیلات قرضالحسنه و اعطای اختیار به استانها بدون تعیین معیار و ضوابط مشخص، میتواند زمینه بروز فساد و ناکارآمدی را ایجاد کند. بورل افزود: موضوع تضمین اقتصادی برای شما مهم است و ما از تحقق آن حمایت میکنیم. تعاریفى که گذشتبیشتر بر یک فن یا یک نوع رفتار یا نهاد و یا پدیده اجتماعى تکیه کردهاند; ولى تعاریف دیگرى از سیاست وجود دارد که با تعاریف فوق کاملا متفاوت است.

۲۴. تدوین ضوابط و دستورالعمل صدور اجازه تأسیس، توسعه یا انحلال مؤسسات و آموزشگاه های آزاد هنری و انجمن های هنری و نظارت بر آنها. ۳. برنامه ریزی و تعیین خط مشی و تهیه دستورالعمل های لازم در زمینه تبلیغات چاپی، سمعی و بصری و تبلیغات محیطی . علاوه بر آن بستر لازم برای تقسیم کار صحیح در این حوزهها، با محوریت دولت فراهم میشود. شما در ماه مبارک رمضان از افطار لذت میبرید، اما چنین نیست که طول روز صرفاً رنج گرسنگی و تشنگی را حس کنید بلکه یک بهجت معنوی حاصل از قرب الهی هم در هنگام روزهداری و هم در هنگام افطار برای شما حاصل میشود. در ابتدا، اکثر کشورهای اروپایی از داشتن روابط بهتر با ایران استقبال نمودند چرا که بازگشت آنها به بازار ایران را تضمین مینمود، بازاری که در دوران بازسازی پس از جنگ فرصتهای تجاری قابل ملاحظهای در آن وجود داشت. تاریخ تحولات در سیاستگذاری علم، فناوری، و نوآوری در ایران نشان میدهد که تاکنون سیاستهای گوناگونی در این زمینه در کشور گذارده شده است. در قرن بیستم آنها وارد کار با رادیو و تلویزیون شدند و تبلیغات گرانقیمتی در دورانهای انتخابات انجام دادند. ۱۰. تجزیه و تحلیل عملکرد واحدها، مدیران و کارمندان بر اساس بازرسی های انجام شده و اعمال نتایج حاصله در ارزیابی عملکرد آنها.

به گزارش تابناک به نقل از ایسنا، در ایران نیز خصوصا در سالهای اخیر تلاشهایی در راستای افزایش حضور زنان در عرصههای سیاسی و اجتماعی شده است و مصوبه دولت در سال ۹۶ در مورد اختصاص ۳۰ درصد کرسیهای مدیریتی به زنان تا پایان سال ۱۴۰۰، نمونهای از این تلاشها است که در استانهای مختلف سعی شده است با افتوخیزهایی دنبال شود. بتول گندمی، دبیرکل مجمع مشورتی اصلاحطلبان خراسان رضوی طی گفتوگویی با ایسنا با تاکید بر اینکه در ایران فعالیتهای سیاسی و حزبی برای زنان پرهزینه است، اظهار کرد: همچنین وجود برخی رویکردها در این زمینه، زنان را برای ورود به عرصههای سیاسی دچار تردید میکند. اما به نظر این تلاشها کافی نبوده است و تنها نگاهی به آمار حضور زنان در مجلس شورای اسلامی، نشان میدهد هنوز باید برای افزایش حضور زنان در عرصههای سیاسی تلاشهای بیشتری صورت گیرد. ۱۸. اجرای طرحهای مطالعاتی ملی و بینالمللی در خصوص امور مالکیت معنوی .

اتخاذ سیاست جمعیت ابلاغ شده از سوی مقام معظم رهبری در سال 1393 در خصوص ارتقاء نرخ باروری کل و حفظ جمعیت جوان، مسیر راهبردی روشنی را برای تصمیم گیران در حوزه قانونگذاری، اجرا و مدیریت آن فراهم نموده است. آنچه که با مطالعه سیاست خارجی ایران بعد از انقلاب اسلامی می­توان فهمید این است که سیاست خارجی کشورمان از همان اوایل در بین گفتمان­های آرمان­گرایی و واقع­گرایی در نوسان بوده است، هر چند اتخاذ یکی به معنای نادیده­گرفتن دیگری نبوده است و رهبران کشور نه آرمان­گرای صرف و نه واقع­گرای صرف بوده اند. ۷.فراهم نمودن تمهیدات به منظور تنظیم برنامههای دیدار و ملاقاتهای داخلی و خارجی مقام عالی وزارت با هماهنگی قبلی. به یاری خداوند متعال فصلنامه تخصصی”سیاست پژوهی” در تاریخ 1393/06/25موفق به اخذ مجوز انتشار به شماره ثبت 93/14951 از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شد و در ادامه رسالت علمی خود به دنبال اخذ رتبه علمی-پژوهشی از وزارت علوم،تحقیقات و فناوری می باشد. تسهیلات تکلیفی مصوب در کمسیون تلفیق، درباره حداقل ۸۰درصد آن تصمیمگیری کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید