تاریخ حمله اعراب به ایران (از642 تا 821)

آمریکا در حالی که دوست پاکستان است دشمن و اصلیترین تهدید برای امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران نیز محسوب میگردد. ایران از حمله مستقیم به کشتی های امریکایی خودداری کرد، اما به اشکال مختلف مانند مین گذاری، حملات تعقیب و گریز با قایق های کوچک و توقف و بازرسی نفت کش ها به اقدامات خود ادامه داد. ارتش عراق در ۲۸ فروردین ۱۳۶۷، با دو سپاه هفتم و گارد و یگانهای نیروی دریایی خود شامل دَه لشکر و ۲۶ تیپ ، به منطقه عملیاتی والفجر ۸ هجوم برد (نداف ، ص ۲۴۷). با نفوذ اندیشههای انقلابی شیعی در پاکستان، کشورهایی مانند عربستان سعودی با کمک بعضی کشورها به فکر ایجاد گروه تروریستی بنام سپاه صحابه برای مقابله با گسترش و نفوذ هر چه بیشتر انقلاب اسلامی در پاکستان و واکنش در برابر نهضت جعفریه افتادند. به دلیل حمایت قاطعانه نهضت جعفریه از شیعیان پاکستان و انقلاب اسلامی ایران، این حزب و حامیان آن همواره هدف اصلی فرقه گرایان و عاملان آنها بودهاند .علیرغم اینکه ضیاءالحق اولیّن زمامداری بود که پیروزی انقلاب اسلامی را تبریک گفت و نظام انقلابی ایران را به رسمیت شناخت، اما به تبع تشدید برخوردهای فرقهای، نقش سیاسی شیعیان در دولت ضیاالحق کاهش یافت و زمینه گرایش او به صف مخالفین انقلاب اسلامی هموار شد.

امری که در آن زمان باعث تیرگی روابط ایران و پاکستان شد اما پس از آنکه دو کشور به منافع مشترک خود در بیرون راندن نیروهای شوروی از افغانستان پی بردند تا حدی برطرف گشت. با تهاجم شوروی به افغانستان، پاکستان بار دیگر روابط استراتژیک خود را با آمریکا گسترش داد. از اینرو، پاکستان تحت تأثیر روابطش با ایالات متحده، نمیتواند دامنه مناسباتش را با ج.ا.ایران تا هر سطحی که علاقمند است گسترش دهد. تقویت مناسبات امریکا و شوروی با عراق، احتمال گسترش جنگ و رو در رویی قدرتهای بزرگ در خلیجفارس را کاهش داد. به عبارت دیگر عامل آمریکا مانع از توسعه مناسبات ایران و پاکستان است. شیعههای هزاره و تاجیک حنفی مذهب، اکثریت قاطع جمعیت مهاجر افغانستانی به ایران را تشکیل میدادند . به همین دلیل گفتیم که این مسئله، به حکومت لبنان مربوط است. این احساسات ماست، همانطور که احساسات همه دوستداران انقلاب است. پیشنویس متن تهیه شده، سرانجام در قالب طرح قطعنامه 598، که امریکا پیشنهاد کرده بود، در 31 خرداد 1366/ 27 ژوئن 1987 به تصویب اعضای شورای امنیت رسید (ولایتی، 1380 ش، ص 237ـ241). این قطعنامه در 29 تیر 1366/ 20 ژوئیه 1987 به تصویب رسید و در آن، ضمن تکرار مفاد قطعنامههای قبلی، شروع و تداوم جنگ، بمباران مراکز غیرنظامی، حمله به کشتیهای بیطرف در خلیجفارس و هواپیماهای غیرنظامی، نقض اصول بشردوستانه و استفاده از سلاح شیمیایی نکوهش شد.

لهذا سفیری که از طرف دولت علیه ایران به دولت بهیه روس می­رود مطالبی را که درباب ولایات و غیره حال ملتوی می­باشد نزد امپراطور دولت روس اظهار نماید تا بخواست خدا مطالب مذکور فیصل یاب گردد و از تفضل الهی الی انقراض روزگار دوستی و اتحاد دولتین پایدار محکم و برقرار ماند و سردار دولت روس ینارال ردیشجوف نیز تعهد نمود که در حصول مطالب ایران کوشش و سعی کامل بعمل آورد.» صورت پیشنویس مصالحة گلستان، سلخ رمضان 1228، اسناد گرجی، 2/1/331. این فصل که به متن اصلی پیشنویس افزوده شده بود، همان­طور که قابل پیشبینی بود مورد اعتنای تزار قرار نگرفت و میرزاابوالحسن که پس از متارکه جنگ به عنوان نخستین سفیر رسمی به دربار روسیه شرفیاب شد، پس از معطلی بسیار دست خالی از پترزبورگ بازگشت. تاثیر جنگ روسیه و اوکراین بر بازارها/ اقتصاد ایران از جنگ جدید تاثیر میگیرد؟ با این وجود، پاکستان کاملاً به ماهیت استراتژیک روابطش با ایران واقف است لذا به گونهای رفتار میکند که بتواند تعادل را در روابطش با این دو کشور حفظ کند. قرابت زبانی و فرهنگی تاجیکها و هزارهها با مردم ایران، در دوره اشغال افغانستان به وسیله روسها و جنگ داخلی افغانستان و ظهور طالبان کاملاً خود را نشان داد.

امارات نیز همینطور. اگر فکر میکنند که ما به خاطر یمن، در امور داخلی کشورهای عربی مداخله میکنیم، آنان نیز نباید در مسائل داخلی لبنان مداخله کنند». طبق آمار، بدهی خارجی 65 میلیارد دلاری این کشور در سال 1985، (نیمی از آن بدهی خارجی 65 میلیاردی از کشورهای شورا دریافت شده بود.) به صد میلیارد دلار در اوایل سال 1988 افزایش یافت. در نهایت نیز، شورا از این که ایران قطع نامه 598 را نپذیرفته است به شدت اظهار تأسف کرد.(33) در کنفرانس خبری پس از اجلاس، وزیرخارجه عربستان اظهار کرد: درهای گفت وگو با ایران هنوز بسته نشده است؛ زیرا، هدف کشورهای شورای همکاری خلیج فارس پایان دادن به جنگ و توقف حملات ایران به کشورهای شورای همکاری خلیج فارس است. نمایندگان سوریه و الجزایر می بایست وزیران امورخارجه شورا را قبل از اتخاذ موضع یکسان شورا توجیه می کردند. مجموع این ها باعث می شود ایران ناخواسته از فرصت هایی بهره مند شود. جنگ عراق علیه ایران نیز یکی از راهبردهای آمریکا برای سرنگونی نظام جمهوری اسلامی ایران بود.

دیدگاهتان را بنویسید