تبدیل تاریخ شمسی میلادی قمری

12. برخی دیگراز صاحبنظران و مفسران بر آنند که: همهاین سیارات و منظومهها و ستارگان و حتی کهکشانها فقط آسمان اول قرآن هستند و شش آسمان دیگر خارج از دیدگاه بشری قرار گرفتهاند. بلکه قرآن در برخی موارد مطالبی را ذکرمیکندکه بشر از شمارش و فهم آنها عاجز است (وَإِن تَعُدُّوا نِعْمَتَ اللَّهِ لاَ تُحْصُوهَا) بله، اگر مقصود ایشان این باشد که عدد هفت دلالت بر کثرتمیکند احتمال معقولی است که باید مورد بررسی قرار گیرد. اندازه گیری بارندگی ناشی از بارور کردن دشوار است. گمان می رود که قسمت اعظم این خطوط از شیدسپهر خورشید ناشی شده باشند. پلاژها را ناشی از کانونی شدن از انرژی در ناحیه ای معین از میدان های مغناطیسی قویͺ غالبا بر فراز لکه خورشیدی سرد ترͺ می دانند. این موضوع سبب میشود که مواد جوی به داخل بادهای خورشیدی راه پیدا کنند. برای مجسم کردن ابعاد عظیم خورشید توجه کنید که قطر کوچترین لکه خورشیدی برابر کل قطر زمین است. و اصولاً همانطور که بیان خواهیمکرد لفظ «آسمان» به معنای کرات آسمانی (سیارات و ستارگان) در لغت و اصطلاح نیامده است تا هفت آسمان را بر هفت سیاره منظومه شمسی حمل شود.

قبل از زمان محمد نیز افسانههای آمیخته با مذهب در مورد هفت دنیای زیرین وجود داشته است. که به برخی از این آیات اشاره میکنیم: (اللَّهُ الَّذِی خَلَقَ سَبْعَ سَماوَاتٍ وَمِنَ الْأَرْضِ مِثْلَهُنَّ یتَنَزَّلُ الْأَمْرُ بَینَهُنَّ( «خداوند همان کسی است که هفت آسمان را آفرید، و از زمین نیز همانند آنها را، فرمان او در میان آنهاپیوسته فرود میآید». در آیه 12 سوره طلاق که گذشت ظاهراً سخن از زمینهای هفتگانه (وَمِنَ الْأَرْضِ مِثْلَهُنَّ) شده است ولی تصریح نشده است. اگر نص وحیانی قاطعی نیز در این زمینه داشتیم، در نهایت میتوانستیم بگوییم كه روز در اینجا به معنای زمانی برابر 24 ساعت است؛ ولی چنین نصی نیز نداریم؛ بهویژه با ملاحظة این نکته كه «یوم» در قرآن کریم همواره به همان یک معنای فوق نیست. فروشگاه اینترنتی آسمان تک مفتخرست که به عنوان یک فروشگاه اینترنتی بزرگ و گسترده در سطح کشور توانسته به صورت تخصصی در زمینه فروش گوشی موبایل و سایر محصولات و همچنین شناخت همه جانبه این محصولات بهترین خدمات را برای مشتریان خود به ارمغان آورد و بهترین تجربه و رضایت از خرید را برای مشتریان خود فراهم کند، خصوصاً آن دسته از افرادی که زمان برایشان از اهمیت زیادی برخوردارست. گاز های داغ صعود می کنند تا انرژی را به سطح مریی خورشید برسانند و سپس گاز های سرد شده پایین می آیند تا بار دیگر گرم شوند.

اتمسفر ماه صفر می باشد؟ 10. نظر برخی دیگراین است که مقصود طبقات مختلفی است که بر زمین احاطه دارنداز جمله،نویسنده کتاب «راز آسمانهای هفتگانه» مینویسد: با مطالعه و تحقیقی که اینجانب در این مورد داشتم به این نتیجه رسیدهام که منظور از «سبع سماوات» هفت لایه مجزا از اتمسفر است که زمین را در بر گرفته است و از مجاورت زمین شروع میشود و تا هزاران کیلومتر اطراف آن ادامه مییابد. تذکر: آسمان گاهی به معنای جوّ زمین میآید (مثل آیه 7 سوره ق) پس این احتمال قابل طرح است و از این رو بعداً در مورد آن سخن خواهیم گفت. در آیات (بقره/ 29؛ اسراء/ 44؛ مؤمنون/ 86؛ فصلت/ 12؛ملک/ 3 و نوح/ 15) نیز سخن از آسمانهای هفتگانه است.و در سوره مؤمنون آیه 17 نیز ظاهراً سخن از آسمانهای هفتگانه آمده است، آنجا که میفرماید: (وَلَقَدْ خَلَقْنَا فَوْقَکُمْ سَبْعَ طَرَائِقَ) امّا تصریح نشده است. تذکر: این سخن در حد یک احتمال قابل طرح است که بعداً بدان خواهیم پرداخت. به این صورت که «در شب سیزدهم، دو رکعت نماز بگزارد و در هر رکعتی پس از سوره «حمد» این سه سوره (یس، ملک و توحید) را بخواند، و در شب چهاردهم، چهار رکعت نماز بگزارد (هر دو رکعت به یک سلام) و در هر رکعتی «حمد» و «یس» و «ملک» و «توحید» را بخواند و در شب پانزدهم، شش رکعت نماز بگزارد (هر دو رکعت به یک سلام) و همان سورهها را در هر رکعت بخواند».

پنجم: بجا آوردن ۳۰ رکعت نماز، که در هر رکعت یک مرتبه «حمد» و ۱۰ مرتبه سوره «توحید» را بخواند، در روایتی از رسول خدا (ص) اجر و ثواب زیادی برای این نماز عنوان شده است. رسول خدا (ص) میفرمایند: اگر کسی به هر علتی نتوانست در این ماه روزه بگیرد با خواندن روزانهی این تسبیحات میتواند ثواب روزه گرفتن را کسب کند هر روز صد مرتبه در روز رجب خوانده شود: «سُبْحانَ اللهِ الْجَلیلِ، سُبْحانَ مَنْ لا یَنْبَغِی التَّسْبیحُ اِلاَّ لَهُ، سُبْحانَ الاَْعَزِّ الاَْکْرَمِ، سُبْحانَ مَنْ لَبِسَ الْعِزَّةَ وَهُوَ لَهُ اَهْلٌ» پاک و منزه است خدای بزرگ، پاک و منزه است آن که تنزیه و تسبیح جز برای او شایسته نیست، پاک و منزه است خدای برتر و کریمتر، پاک و منزه است آنکه لباس عزت در بر دارد و شایسته آن است. کرسی به معنای تخت و کنایه از سلطه، سیطره، تدبیر و قیومیت خدا است عرش نیز در لغت، در اصل به معنای خانه سقفدار است و به معنای تخت حکومت نیز آمده است چرا که بلند است. در قرآنکریم هفت مورد به صراحت و دو مورد به کنایه سخن از آسمانهای هفتگانه به میان آمده است.

دیدگاهتان را بنویسید