تربیت کودک یک ساله – چگونه با کودک یک ساله رفتار کنیم؟

از فرزند ده ساله خود انتظار نداشته باشید که چون شما در جلسه مذهبی چند ساعته ساکت و آرام بنشیند و همانند شما به خواندن دعا، سینه زنی و مرثیه خوانی بپردازد. البته این کار نیز باید با ظرافت انجام گیرد یعنى به تدریج شبى چند دقیقه زودتر تا اینکه در طول مثلاً دو هفته چیزى حدود یک ساعت وقت خواب جلو بیفتد در این صورت صبحها راحتتر از خواب بلند مىشود و قهرا نماز هم زودتر خواهد خواند.

18. هیچ گاه نگویید تو را به خاطر نماز نخواندن دوست نداریم؛ بلکه او را دوست بدارید اما در مقابل رفتارهای ناپسند او بگویید رفتار شما زیبنده شما نیست و ما این رفتار را دوست نداریم، اما خودت را دوست داریم. با خواندن کتاب تربیت بدون فریاد، یاد میگیرید که چگونه در برابر خطای فرزندتان از کوره در نرفته و به سراغ روشهای تربیتی غلط و مخرب نروید. خواندن این کتاب به پدر و مادرانی که نمیتوانند با فرزند خود ارتباط موثر و دوستانهای برقرار کنند به شدت توصیه میشود. تربیت لازم است. در جنبهی اجتماعی تربیت جهت پرورش فرد به عنوان عضو مؤثر و مفید برای جامعهی خود و جامعهی انسانی، روح سازش، و خیرخواهی برای جمع، آشنایی به وضع جامعه، داشتن روح همدردی و تفاهم برای آدمی ضروری است.

نظام تقسیم کار اجتماعی چگونگی این واکنش را به عنوان وظایف صنفی برای ما مشخص کرده است. کتاب مادر کافی مشکلات و مسائل کودکان از جمله غذا خوردن، حسادت، پرخاشگری، لجبازی، شب ادراری، خوابیدن و غیره را مورد بررسی قرار میدهد و برای تمام آنها راهکارهای خوبی را ارئه میکند. کتاب مادر کافی یکی از بهترین کتاب های تربیت فرزند است که تمام مشکلات و رفتارهای کودکان از بدو تولد تا پنج سالگی را مورد بررسی قرار میدهد. کتاب کودک، خانواده و انسان نیز یکی دیگر از بهترین کتاب های تربیت فرزند محسوب میشود که بر اساس تجربیات دو مادر نوشته شده است.

پایه و اساس اولیه شخصیت هر فرد در محیط خانواده شکل میگیرد و کودکان همیشه از رفتار پدر و مادر خود الگوبرداری میکنند. در پایان بسیاری از عوامل تاثیرگذار بر تربیت به نحو اقتضا بر ما تاثیر می گذارند نه به نحو تامه .یعنی حرف آخر را نمی زنند بلکه ما می توانیم با تصمیم درست و اراده استوار، تاثیرهای این عوامل را بر روی سعادت خود کمرنگ کرده و یا حتی از بین ببریم . زندگی كردنش، شكست و پیروزیش، جنگ هایش، تحمل و سكوتش، سخن و ایمانش، همه خاص خود اوست، بی نظیر و بی شبیه؛ و این خانواده، خانواده كاملی است كه تنها متعلق به شیعه و مسلمانان نیست، بلكه متعلق به همه انسانهاست، به طوری كه یك نویسنده اروپایی گفته است: «علی هزار سال زودتر از زمان واقعی خود متولد شده است.» و آن نویسنده توانای مسیحی می گوید: «كمالات علی بن ابی طالب، در كلمات بشری نمی گنجد » و از نامیدن او به عنوان «صوت العدالة الانسانیه، علی آوای عدالت انسانی» چندان راضی نیست.در دیدگاه امروزین، تربیت مؤثر غیرمستقیم، عملی و در حین كار و بازی است.

اگر هم این توان را در او احساس نمی کنید باید فعلا با تشویق، این لذت را به طور سطحی در او ایجاد کنید تا بعدا و به تدریج عمیق شود. 12. با او رابطه دوستانه برقرار کنید خصوصا پدر سعی کند نه به عنوان پدر و رئیس خانواده بلکه به عنوان رفیق و دوست صمیمی با او ارتباط برقرار کند. این کتاب اصول برقراری ارتباط با نوپایان، علل رفتارهای کودکان و چگونگی واکنش والدین، اصول تقویت رفتارهای مثبت و روشهای کاهش رفتارهای منفی را به شما آموزش میدهد.

از زمان شادابی کودک (زمانی که به او هدیه ای می دهید ؛به مسافرت ،پارک ،دریا،جنگل،کوه ،سینماو…)برای آموزش وی استفاده نمایید؛زیرا موقعیت های زمانی و مکانی خوب ،باعث می شود که کو دک بدون کمترین مقاومت روانی ،پذیرای ارزش های دینی باشد. پنج سال اول مهمترین سن شکلگیری شخصیت و تربیت کودک است و والدین باید در این بازه زمانی به کودک خود توجه بسیاری داشته باشند. سایر اعضای خانواده ـ یعنی خواهران و برادران ـ نیز تأثیرگذاری عمده شان پس از تولّد و به ویژه زمانی است كه زمینه تعامل اجتماعی و ارتباطی كودك با آنها فراهم می گردد و كودك توانایی برقراری ارتباط با آنها را پیدا می كند.

امام امیرالمؤمنین علیه السلام میفرمایند: «علموا صبیانکم ما ینفعهم الله به لا یغلب علیهم المرجئة برایها»؛ به کودکان تان چیزهایی بیاموزید که خداوند با آن چیزها سودشان میرساند تا مرجئه (منحرفان عقیدتی) با دیدگاهشان بر آنان چیره نشوند. به خصوص این که میان فقیران تفاوت وجود دارد برخی با فشار فقر توجه توحیدیشان به خداوند بیشتر میشود، اما برخی در این جاده میلغزند زیرا دغدغهی شبانهروزی شان رفع مشکل فشار آورنده است و نشاطی برای هدف شکوفایی باقی نمیماند.

اینکه چگونه به کودک خود کمک می کنید تا این مرحله را به خوبی طی کند، بسیار حائز اهمیت خواهد بود. با مطالعه کتاب و یا مراجعه به مشاوره و یا روانشناس وظایف خود را فراگیرید. کتاب تربیت بدون فریاد یکی از پرفروش ترین کتاب های تربیت کودک است که با آموزش روشهای تربیتی نوین و امتحان شده به شما آموزش میدهد تا چگونه با فرزند خود رفتار کنید. نویسندگان در بخش اول به والدین کمک میکنند تا بتوانند عواطف و احساسات فرزند خود را درک کنند. 15- والدین درامر تربیت باید هماهنگ بوده واز دوگانه گویی بپرهیزید. در این زمیته بپرهیزید.

امام صادق (ع) میفرمایند: «کودک خود را رها کن تا هفت سال بازی کند، سپس او را به مدت هفت سال تربیت کن، و به مدت هفت سال دیگر مشاورو ملازم خود قرار بده؛ اگر در این امر موفق گشتی چه بهتر، و در غیر این صورت هیچ خیر و ثمری در او نخواهد بود.» (9) در این روایت، امام صادق (ع) مراحل تربیتی کودک را تا رسیدن به مرحله جوانی به سه مرحله هفت ساله طبقهبندی میکنند. در این آیه به همه ایمان آورندگان به خدا و رسولش، هشدار داده شده است که مراقب اعمال خود و خانواده خویش باشند تا این مراقبت باعث نجات آنها از آتش دوزخ گردد و این نتیجه در سایه تعلیم و تربیت خانواده به دست خواهد آمد.

خداوند در دو آیه ی 162 و 262 بقره، آثار ارزشمند فقرزدایی را در قالب تشویق برای انفاق بیان نموده است تا خواستاران تکامل، به این کار ارزشمند روی کنند. خداوند متعال در آیات متعددی از قرآن کریم از جمله سوره بقره آیه ۲۳۳، سوره انعام آیه ۱۵۱ و سورههای دیگر اشاراتی به اهمیت تربیت دارد. 16. از نظر عاطفی او را طرد نکنید؛ زیرا حتما به دام شیادان خواهد افتادیا دچار مشکلات عاطفی خواهد شد. 11- از امر و نهی و آمرانه برخورد کردن با او اجتناب شود؛ زیرا تمرد می کند و حاضر به زیر بار حرف دیگران رفتن نیست و این ویژگی دوران نوجوانی است.

یونگ حتی دوران میانسالی و حتی کهنسالی را در رشد شخصیت فرد موثر میداند. 1- جان استوارت میل تربیت را هر تأثیری میداند که آدمی در معرض آن است. در خصوص نماز صبح هم، سعى کنید شرایط خانه را جورى برنامهریزى کنید که شبها کمى زودتر اعضاء خانواده به استراحت و خواب بروند زیرا یکى از عوامل اینکه صبح ها نماز بسیارى از افراد قضا مىشود دیر خوابیدن شبها است خصوصا شبهاى کوتاه بهار و تابستان بنابراین بهتر است شبها شام سبکترى مصرف کنید و کمى زودتر شرایط خاموشى و بخواب رفتن را فراهم نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید