جنگ تحمیلی و نقش کشورهای همسایه ایران – پرسمان

تاکتیک هایی که عراق برای مقابله با کردها در نظر گرفته بود، در برابر یک ارتش ملی همانند ارتش ایران کارایی بسیار نداشت و دولت و ارتش سیاست زده و به شدت تمرکزگرای عراق این نقایص و محدودیتها را نادیده گرفته بود. شهروندان سعودی از جمله اسامه بن لادن به مجاهدین پیوستند اما تعداد بسیار کمی از آنها درگیر جنگ شدند. این شبکه که در پناه حمایت پاکستان و رژیم دستنشاندۀ آن در افغانستان قرار داشت، به شهرهای نیویورک و واشنگتن در یازدهم سپتمبر ۲۰۱۱ حمله کرد و تعداد زیادی از انسانهای بیگناه را قتلعام کرد. از سوی دیگر برخلاف کشورهایی چون عربستان و کشورهای عرب حوزه خلیج فارس، پاکستان دارای مرزهای زمینی طولانی با ایران بود و اگر روابطش با جمهوری اسلامی ایران دچار چالش میشد با توجه به نفوذی که جمهوری اسلامی ایران در بین گروههای شیعی این کشور داشت ممکن بود بحران داخلی گریبان این کشور را بگیرد. توجه داشته باشید که ایران کشور بزرگی با مساحت 636 هزار مایل مربع است. « در ژانویه 1981، تحویل 60 فروند میراژ1F مجهز به موشک که ابتدا از سوی والری ژیسکاردستن معلق شده بود آغاز گشت. پس از گذشت چند هفته از ماجرای استارک، عراق حمله به نفت کش ها را از سر گرفت، ولی این بار در جنوب، یعنی نزدیک تنگه هرمز اقدام کرد.

۸٫ به دنبال حادثۀ یازدهم سپتمبر ۲۰۰۱ ایالات متحدۀ امریکا پس از اینکه رژیم طالبان تقاضای این کشور را مبنی بر تسلیمی رهبر القاعده، اسامه بنلادن، به امریکا رد کرد، به افغانستان حمله کرد. ۴٫ پس از شکست کمونیسم و فروپاشی اتحاد شوروی، کشورهای غربی و در رأس آن ایالات متحدۀ امریکا، افغانستان را عملاً به پاکستان سپردند و این کشور در پی آن شد تا نظام سیاسی افغانستان را در راستای منافع سلطهجویانۀ خود و با تکیه بر ستون پنجمی که در دوران جهاد به وجود آورده بود، سازماندهی کند. ستون پنجمِ پاکستان تا مرز انحلال افغانستان و ادغام آن در جمهوری اسلامی پاکستان به گونۀ یک کنفدراسیون اسلامی موضعگیری کرد. افغانستان در تنشهای میان عربستان و ایران به سود عربستان به گونۀ غیرواقعبینانه موضع گرفت. افغانستان بهرغم فشارهای ایالات متحده در مسایلی مانند دوسیۀ اتمی ایران، مسایل حقوق بشر، قضایای ترکستان شرقی، تایوان، تبت، کریمیه و مانند اینها علیه همسایههایش و کشورهای منطقه موضع نگرفت.

اما دیدهبان حقوق بشر گفته ۶۰۰ خانوار ساکن در باغ شیرکت در ولایت قندوز از خانه خود فرار کردهاند. برخی از پیشبینیها میگوید موج جدید مهاجرت مردم افغانستان در راه است و حتی گفته شده شاید ایران به زودی میزبان حدود یک میلیون شهروند افغانستانی باشد که از خانه خود فرار کردهاند. مواردی که در بالا یاد شد، فشردهیی اند از روزشمارِ برخی از حوادثی که بر ما گذشتند. این برخورد گزینشی در رابطه با قربانی شدن افغانها در جنگهای ویرانگرِ نیابتی کشورهای دیگر، باعث آسیب دیدنِ روابط ما با کشور همسایۀ ما ایران شد و به نجات جان شهروندان افغانستان نیز کمک نکرد. در نتیجه، کویت آسیب پذیر با افزایش حملات ایران و عراق برای تأمین امنیت خود به واشنگتن و مسکو نزدیک شد. صدام رئیسجمهور معدوم عراق که با ناکامی در حمله به ایران مواجه شده بود، در تاریخ ۱۱ مرداد ۶۹ به کویت حمله و این کشور را اشغال کرد. در طول دهه 80، بغداد به کویت و دیگر کشورهای عرب یادآوری کرد که جنگ برای مقابله با سلطه ایران آغاز شده است. این ادعاها زمانی بیشتر قوت گرفت که برایان هوک نمایندۀ ویژۀ ایالات متحده با به نمایش گذاشتنِ انواع سلاحها گفت: ایران از سال ۲۰۰۷ بدینسو به طالبان سلاح میدهد.

آقای هوک ادعا کرد که ایران از سال ۲۰۰۷ تا به امروز به طالبانِ افغانستان کمک تسلیحاتی میکند. کشورهای گوناگون گرفتار این تشویش شدند که گویا عربستان، ایالات متحده و بریتانیا از داعش در افغانستان علیه امنیت و ثباتِ این کشورها استفاده میکند. ۴- متراکم شدن مسئله آب در داخل با شکافهای قومی و مذهبی یا طایفهای، چشمانداز نامطلوبی را ترسیم میکند. زمانی که به دنبال تداوم ناکامیها در برابر روسیه و ناکارمدی میانجیگری اوزلی، مناسبات وی با شاه به­طور محسوسی به سردی گرایید، در جریان مجادلهای با شاه به تاریخ ژوئن1813(جمـادیالثـانی1228) برگ برندة خود را رو کرد. سالروز پیروزی انقلاب اسلامی، همواره این احساسات و خاطره و برداشت ها را زنده می کند بنابراین، خوشحالی که بعد از ورود امام به فرودگاه تهران حاصل شد و استقبال میلیونی و عظیم و بی نظیر از ایشان صورت گرفت که در طول تاریخ بی همتا بوده است و سخنرانی ایشان در بهشت زهرا و آرامگاه شهدا و رویدادهایی که تا زمان اعلام پیروزی انقلاب صورت گرفت، در واقع از بارزترین و مهم ترین مصداق های یوم الله بزرگ بود.

دیدگاهتان را بنویسید