خطاطی شعرهای فارسی زیبا و کوتاه – ارتنگ

لذا سعی کردیم توضیحاتی هرچند مختصر برای هریک از این اشعار تقدیم شما خوانندگان گرامی نماییم. او با طرح این پرسش که «شاعر انقلاب کیست؟ شعر انقلاب اگر ماناست دلیلش این دو مورد است، حتی اگر درباره جنگ باشد. در این مجموعه گلچینی از زیباترین اشعار عاشقانه حافظ را گردآوری نموده ایم. ـ آبِ دیده: بیدل از این ترکیب فراوان در شعرش استفاده نموده است. این بار بهتر و بیشتر کار کن. نخستین مجموعه شعر او با نام من و نازی در ۱۳۷۶ منتشر شد؛ این مجموعه ی شعر تا کنون بیش از شانزده بار تجدید چاپ شده و اشعار آن را به شش زبان زنده دنیا ترجمه کرده اند.

شاعران بزرگی که در این مطلب نام آن ها آورده شد، تعداد محدودی از شخصیت های ادبی ایران هستند. روز پدر که در ایران مصادف با ولادت حضرت علی (ع) است، روزی برای سپاسگزاری از پدران است و شعر روز پدر ابراز این تشکر با زبانی لطیف و شاعرانه است. بحثهای نظری درباره متن شاعرانه ، از زمان ارسطو آغاز شده و درگذر تاریخ ،چالشهای فراوانی را پشت سر گذاشته است . از حسین می پرسد که فضله ی موشی داخل روغن محلی که حاصل چند ماه زحمت و تلاش ام بود افتاده است، آیا روغن نجس است؟

حسین با وجود اینکه می دانست روغن نجس است، ولی این را در نظر گرفت که روغن حاصل چند ماه تلاش این زن روستایی است و او باید خرج سه چهار ماه خانواده اش را تامین کند. شعر در سوگ عزیزان همگی در سایت پارسی زی.امیدواریم این مطلب که حاصل تلاش تیم شعر و فرهنگ سایت است مورد توجه شما عزیزان قرار گیرد. هدف اصلی شاعر در سرودن این دوبیتی، ستایش ممدوح خود است اما ممکن است این ممدوح خدا نباشد بلکه یک انسان باشد. از اینرو اندیشه در شعر او جانب نسبیت را فرو میگذارد و به قطعیتی اقتدار طلبانه دست پیدا میکند ؛ زشتیهای چهره جهان را نیز زیبا میبیند ؛ دریچههای عرفان اجتماعی را بر جهان خود می بندد .

اساساً تفاوت ماهوی رباعی با دیگر قالب های شعر ، آن است که اعاظم علم و معرفت که ممکن است به حکم « الشعرا علی درجة الوضیع وادنی درجة الرفیع » شاعری را دون شأن خویش دانسته باشند، در قالب رباعی به طور مختصر و مفید اندیشه های عمیق فلسفی و عرفانی را به خواننده منتقل کرده اند و این رباعی گویی ، تفنّنی را خلاف مقام بلند فلسفی، عرفانی و علمی خویش ندانسته اند. در شعر بسیار مهم است، اما محتوا و اندیشه شعر نو نیز بسیار متحول شده و جای تامل دارد. اما چرا؟ دلیل روشن است. شاعری که بدون «پیپ» و «پاپیون» بکرترین و روشنفکرترین شاعر مسلمان زمانه خود بود، بدون آنکه سودای «نوبل» در سر داشته باشد؛ چرا که او پیشتر، صله و پاداش خود را از «سینه سرخان» عاشقی دریافت کرده بود که پرچم آزادگی را بر بام آسمان سبز میهنش به اهتزاز درآورده بودند.

چرا که خطوطِ اندامِ تو را به یاد ندارند! ساعت جیبیات را که نگاه میکنی، یادم میآید که وقت غنچهها تنگ شده؛ درست مثل دل من برای تو. نگاه بیدل به مضمون تغافل دوگانه(مثبت و منفی) است. او بهترین شاعر معاصر ایران در سبک خودش است. تنها هدف ما از نوشتن این مطلب، معرفی بهترین شاعران معاصر ایران بود. در این مطلب اشعار شهریار در مورد پدر را برای شما گردآوری کرده ایم. زندگی پینه ی دست پدر است، زندگی مثل زمان در گذر …

ما مثل انگلیسها که انگلیسی را در هند رایج کردند، زبان فارسی را رایج نکردیم؛ فارسی با میل مردم، با رفت و آمد شاعران و عارفان و عالمان و اینها به طور طبیعی رایج شد. تقدیم ب همه ی اونایی ک باباهاشون ب مهمونی خدا رفت… پدرم وقتی رفت دل من سخت شکست… سخت می ترسم. به حیرت انتظارم. پژوهشهای استاد سید محمد داود الحسینی پیرامون زندگی میرزا عبدالقادر بیدل، بر این پایه است که استخوانهای بیدل بعد از دفن موقت در صحن خانهاش، به وسیلهٔ مریدان و بازماندگان خاندانش، به افغانستان انتقال داده شده، و مزار وی در هند نیست.

حتی روی سنگ قبر شاه جهان نیز با متون فارسی زینت داده شده است که این موضوع نشان از گسترش زبان و فرهنگ ادبی ایران در هند آن دوران است. در این بخش روزانه مجموعه اشعار شاعر نامی ایرانی حافظ شیرازی را قرار داده ایم. پیکر این بانوی بزرگوار با حضور مردم و ادیبان و هنرمندان از مقابل تالار وحدت تشییع شد و در مقبره خانوادگی خود در بهشت زهرا و کنار پدرش، به خاک سپرده شد. یا مثلا یک استوری برای همسر عزیز خود منتشر کنید و بخواهید که یک شعر زیبا را تقدیم او کنید. هرگاه از جمع یا فنا به بقا کشانیده شدند، دچار فرق یا کثرت می­گردند و یا به عبارت دیگر، وحدتشان کثرت می­پذیرد، در حالی که با وجود کثرت، دامن وحدت در دستشان می­باشد.

او سرانجام ساعت یک بامداد روز سه شنبه، ۲۸ مرداد ۱۳۹۳ خورشیدی برابر با ۱۹ اوت ۲۰۱۴ میلادی، در سن ۸۷ سالگی درگذشت. ایرج میرزا در پی یک سکته قلبی در منزلی در تهران درگذشت. یاد گرفتیم دوست های صمیمی ما همیشه برای ما نمی مانند و یک روز می شود که توی موسسه ی زبان، با یکی دیگه دوست شوند. تو را به جای تمام کسانی که دوست نمی دارم … وقت آن شاید رسیده در«سراب» آید نمی! بازقصه یاکه غصه چون یکی بود آن نبود.. بعد از این اتفاق بود که حسین علی رغم فشارهای اطرافیان خود، نتوانست در کسوت روحانیت باقی بماند.

این فاصله ها می کشدم ، می دانی ؟ با تمام زن ها فرق داری! آمیختهای با جان؟ یا پرتو جانانی؟ نفرین نکن از دور مرا جان عزیزت … کبوتر پر زنان به سمت دشت و کوه پرواز میکرد به امید اینکه شاید از دست باز شکاری جان سالم به در ببرد. چند ماهی در کسوت روحانیت به مردم خدمت می کرد؛ تا اینکه زنی برای پرسش مسئله ای که برایش پیش آمده بود، پیش حسین می رود. توبه عشق چه کسی ایستاده ای . پیش تو چه توسنی کند عقل؟

هم دراین دم به عراقیم و خراسان من و تو! شهرت حافظ به حدی بود که هنوز هم برای نام و اشعارش احترام زیادی قائلند. اسلام و کفر دو نام است و هر دو مدعی یک حقیقت­اند. گفتم نان آور شبانه کوچه های دلم هستی؛ دیدم علی است. خلوص تو در عشق ورزیدن را نوشتم و روح تو را از هر طرف پیمودم، به علی رسیدم. دلم میخواهد به یکباره، تمام بغض تو را فریاد کنم. اصلاً نه من نه تو همهی ماست چشم تو… نه به حکم سنت! جانا، به خدا من…

دیدگاهتان را بنویسید