خطاطی شعرهای فارسی زیبا و کوتاه – ارتنگ

از درگاه یزدان خواستاریم که هیچ کس داغدار عزیزی از جمله برادران عزیز و دل سوز شان نشود از شما دعوت می کنیم تا با این اشعار همراهی بفرمایید. امید است مطالعه این مطلب باعث علاقهمندی شما عزیزان به اشعار مولانا و مطالعه آثار بیشتری از این عارف و شاعر بزرگ ایرانی شود. وقتی در تیم هستید، همه می دانیم که کار با کمال انجام خواهد شد زیرا شما یک کمال گرای چشمگیر هستید.

لاهیجی نیزمی­گوید: «وجود واجبی که مطلق است، به واسطه ی حبّ ذاتی ظهور و اظهار در کمال خویش که وحدت و انبساط است که تقاضای ذاتی­اند و متجلّی است بر جمیع موجودات ممکنه، من الازل الی الابد. من چه دارم تا بریزم پای تو؟ ای عجب، بعد تو با کیست نگهبانی من! من مرغ اسیرم به عزیزم چه نویسم؟ یکی ساخته تخیلات اوست و دیگری هنوز به دنیا نیامده ! شکلوفسکی معتقد است که شهرهای ساحل دریا صدای امواج را نمی شنوند، چون به آن معتاد شده اند، اما کسی که برای اولین بار وارد چنین شهرهایی می شود تا مدتها این صدای امواج را می شنود، زیرا هنوز برای او امری معتاد نشده است.( احمدی،1391: 48). دکتر شفیعی کدکنی برای تفهیم بهتر مسأله ی آشنایی زدایی، از مثال« شکستن و تَرَک برداشتن شیشه» استفاده می کند.

و اشکهای زلالم ‘ هنوز می بارند … ما دوباره سبز می شویم! در این غزل زیبا، جستجوی یک عاشق شرح داده شده که معشوق ذره به ذره و جزء به جزء خود را به او می نمایاند. یکی که مثل خودت عاشق بچه باشه ، عاشق بابای بچه ها بیشتر . آفتابی که امید وارم هیچگاه غروب نکند. در این میان آنچه امید بخش است ، جنبش فرخندهای است که در چند سال اخیر ، درمحافل ادبی و کانونهای شعر ، در سطح جامعه شکل گرفته و بر آن است تا به نحوی از چهره دل انگیز شعر او نقاب بردارد و بیتردید نسل آینده ادبی کشور ادامه دهنده این جنبش تازه است .

جلال الدين محمد پس از وي در حالي كه بيش از24 سال از عمرش نمي گذشت بر مسند پدر نشست و به ارشاد خلق پرداخت . برخی از شاعران خصوصاً شاعران کهن پدر را اصل و نسب که برای فرزند مانند ریشه درخت است؛ در شمار میآوردند. تو که هستی، پنجره، با بالهایی گشوده از آفتاب، باغچه را مرور میکند. میستایمت که رونق کوچه های سردسیر وجودم هستی؛ آنچنان که آفتاب، رگهای سپید قطب را. از اعماق وجودم اعتقاد دارم که هر روز، روز توست …

نمی دانی با رفتنت چه حفره ژرفی در وجودم ایجاد شده … گاهی این غم بلافاصله پس از مرگ پدر ایجاد شده و جانکاه است؛ شعر به صورت ناگهانی و احساسی خلق میشود. در شعر معاصر از لحاظ احساسی و عاطفی به جایگاه پدر اشاره میشود؛ کسی که پناهگاه و حامی عاطفی برای خانواده است. در این بخش جدیدترین اشعار عاشقانه و زیبای احساسی غمگین و سرشار از غم را برای یار و عشق را گرد آوری کرده ایم و امیدواریم با خواندن این اشعار غمگین و سوزناک احساس خوبی پیدا کنید.

این شعر عاشقانه از حافظ نیز برای خالکوبی طولانی است می توانید بیت هایی از آن را برای خالکوبی انتخاب کنید. زندگی 2 تا هدیه به انسان ها میده ، یکی شانس و دیگری انتخاب … یکی از تمثیل­های زیبایی که بیدل در زمینه ی وحدت و کثرات عالم به کار می­برد، استفاده از مثال آیینه و عکس و تصویر است. مقالات جالبی هستند که در این بخش میتوانید بخوانید. می توانید در روز فوت پدر، سوم، هفته و چهلم یکی از این متن های سوزناک را برای استوری و کپشن شبکه های اجتماعی تلگرام و اینستاگرام قرار دهید. پدرم داستانی است حماسی که در ذهن ناآرامم بارها وبارها مرور می شود.

گاهی شعر مدتی پس از مرگ پدر و با رعایت قواعد شعری سروده میشود؛ همانند شعر زیبای بانو پروین اعتصامی در سوگ پدر که از زیباترین نمونه اشعار در این زمینه است. و زمستان ؛ زیباترین فصلِ سال … از آنجایی که این خالکوبی را سال های زیادی همراه خودتان دارید و پاک کردن آن به این راحتی ها نیست بهتر است در انتخاب شعر برای خالکوبی نهایت دقت را انجام دهید تا بعدها پشیمان نشوید. دقت در انتخاب واژه ها موجب شده که اشعارش دلنشین باشد و با زبانی ساده احساس را به مخاطب منتقل کند .

البته بیدل کثرت را هم به رسمیّت می­شناسد و معتقد است که با عبور از این کثرات، می­توان به وحدت رسید. هرگاه از جمع یا فنا به بقا کشانیده شدند، دچار فرق یا کثرت می­گردند و یا به عبارت دیگر، وحدتشان کثرت می­پذیرد، در حالی که با وجود کثرت، دامن وحدت در دستشان می­باشد. نوآوری شاعران نه در تصاویری که ترسیم می کنند؛ بلکه در زبانی که به کار می گیرند یافتنی است. آرام آرام برف می بارد. بايد با اولين بارش برف دوربينت را برداري و بروي جلوي خانه اش و با سنگريزه بزني به شيشه ي اتاق تا پرده پنجره را كنار بزند و پسري را ببيند كه از پالتو گرفته تا شلوار و بوت و دوربين و ته ريشش مشكي است و وسط كوچه ي كاملا سفيد ايستاده و برايش دست تكان ميدهد.

آنچه دارد را از دست خواهد داد و آنچه ندارد را به دست خواهد آورد. بی آنکه بدانیم بابا چه سخت ، برای نان همه جوانیش را داد … حال اگر زیرعنوان کتاب را هم نگاه کنید، یعنی (بازشناخت شعر بیدل دهلوی با شرح چهل غزل)، گونهای از پارادوکس میبینید؛ به این معنی که: کسی مدعی شرح غزل بیدل است در حالی که خودِ شاعر گفته: غرق افسون حیرت است و معنای مگویش را نمیتوان شرح داد و بالاخره اینکه این رفتار بیانی به رفتارهای بیانی خود بیدل (که پر از ناسازآمیزیست) بیهمانند نیست.

اگر بهشت او برای من دورتر از دورترین دوریها باشد! تو هفتاد سالگی : ” من حاضرم همه زندگیم رو بدم تا پدر و مادرم الان اینجا باشن … سپس من سؤال کردم: به عنوان پرودگار، دوست داری که بندگانت چه درسهایی در زندگی بیاموزند؟ زیرا مردم از تو نپرسند که در چه مدت کار را انجام داده ای، بلکه خوبی و بی نقصی آن را می جویند. ظاهراً ایرانیان را قِسمی سرود یا شعر بوده و خود آنان یا عرب آن را «هَنَیمَه» مینامیدهاند. سراسر این ورق با پرندگانی زیبا تزیین شده است و در ابتدا و انتهای شعر نوشته ها می توان این پرندگان را مشاهده کرد.

به حدّی که توجّه به رباعیّات خیّام تحت الشّعاع قرار می گیرد. یکی که وقتی مُردی دیگه به ازدواج مجدد فکر نکنه ، بره اونجاهایی که تو دوست داشتی ، عشق کنه بجای تو … اما در زندگی بشری خواسته وناخواسته اتفاقی به نام شیطان وحوایجی به نام حوایج نفسانی انسان که دوست صمیمی ابلیس است وجود دارد وانسان با این پارادوکس دائماً در حال تضاد است . دوست داشتن یعنی : بیست نفر واست سالاد فصل سلطنتی درست میکنند… پدر روزت مبارک یعنی چه؟ روز پدر برای آنان دلگیر و غمبار است چرا که پدر خود را دیگر در کنارشان نمیبینند.

که مرا نعمت تو پروردست… چرا غلاده ی تهمت مرا در گردن آويزد؟ ميشود هر ثانيه نام مرا نجوا کني؟ شعر درباره پدر برای هر شاعری معنای متفاوتی دارد. شعر درباره پدر فوت شده و شعر در فراق پدر فوت شده آمیزهای از قریحه شاعری و حزن و اندوه است. جامی در باره تجلّی می­گوید: «تمییز ذات را در هر مرتبه حضرتی از مراتب و حضرات، تعین و تجلّی گویند. بیدل هم مثل سایر عرفای مسلمان حدیث«کنت کنزاً مخفیاً فاجیبت ان اعرف فخلقت الخلق» را مبنای تفکّرات خویش قرار می­دهد و دیدگاهی عرفانی نسبت به خلقت و نظام هستی دارد و همه ی کائنات را تجلّی وجود خداوند می­داند و این خلقت و آفرینش از عشق ناشی می­شود؛ بنابراین منشأ آفرینش و حرکت عالم، عشق است.

شعرد ر وصف پدر را می توانید در مناسبت های مختلف مانند روز پدر، برای پدر عزیزتان ارسال کنید و او را خوشحال کنید. امنیت دستهای پدر و مادر رو نداره ! جای هیچ پدر و مـــــادری رو خــالی نذار … این اشعار بـه قدری زیبا هستند کـه دل مان می خواد انها رابا خط زیبای پارسی رو تابلویی بزرگ بنویسیم و روی دیوارهای خانه مان قرار دهیم تا همیشه انها را مرور کنیم، در ادامه همراه با مـا این اشعار را مرور کنید. دعای خیر مادر در کنج خانه ی سالمندان . مادر کو کبوترانه ام؟

ﺍﻣﺸﺐ ﺍﺯ ﮐﻮﭼﻪ ﯼ ﺩﻟﺘﻨﮕﯽِ ﻣﻦ ﻣﯿﮕُﺬﺭﯼ؟ ﮐﻪ ﺗﺠﺮﺑﻪ ﯼ ﺩﻭﺑﺎﺭﻩ ﺍﺵ ﺁﺭﺯﻭ ﺷﺪ. ﺁﻧﻘَﺪَﺭ ﻭﺳﻮﺳﻪ ﺩﺍﺭﻡ ﺑﻨﻮﯾﺴﻢ ﮐﻪ ﻧﮕﻮ … ﺁﻧﻘَﺪَﺭ ﺣﺴﺮﺕ ﺁﻏﻮﺵ ﺗﻮ ﺩﺍﺭﻡ ﮐﻪ ﻧﮕﻮ … ﺁﻧﻘَﺪَﺭ ﺑﯽ ﺗﻮ ﺩﺭ ﺍﯾﻦ ﺷﻬﺮ ﻏﺮﯾﺒﻢ ﮐﻪ ﻧﮕﻮ … ﺗﮏ ﻭ ﺗﻨﻬﺎ ﻭ ﻏﺮﯾﺒﻢ ! نمیدانم اگر تو نبودی، زبانم چطور میچرخید، صدایت نزنم! دانم اگر تو نبودی، زبانم چطور میچرخید، صدایت نزنم! که اگر بدانی … ببخش اگر ناخنهای ضرب دیده ات را ندیدم که لای درهای بسته روزگار، مانده بود و ببخش اگر همیشه، پیش از رسیدن تو، خواب بودم؛ اما امروز، بیدارتر از همیشه، آمدهام تا به جای آویختن بر شانه تو، بوسه بر بلندای پیشانیات بزنم.

بر اوراق مطبوعات ادبی و فرهنگی قرن بیستم ایران، از همان آغاز، نمونههای شعر تریلو (۱۸۷۱ـ۱۹۵۰) و لئو پاردی (۱۷۹۸ـ۱۸۳۷) را میتوان دید؛ مثلاً در مجله بهار اعتصامالملک و دیگر نشریات همان دوره. با اینکه جامعه فرهنگی ایران همواره برشت را نظریهپرداز و در عین حال، نماینده منحصر به فرد تئاتر حماسی میشناخت. اما در این باره نمی­توان تأثیر پذیری بیدل را منحصراً از ابن عربی دانست. مادرم پیامبری بود با زنبیلی پر از معجزه ! با تو، باران بهاریام را پایانی نیست و بیتو، پرندهای آشیان گمکرده در جادههای پاییزم. راستش را بخواهی، گاهی، حتی وقتی با تو کاری ندارم، برای دل خودم صدایت میزنم؛ بابا!

دیدگاهتان را بنویسید