خلاصه کاملی از جنگ ایران با عراق با تمام جزئیات

“عمر” که کارش در شامات تموم شد به دلیل اینکه موندن سپاه در سوریه لازم نبود تصمیم گرفت با ایران جنگ کنه. پس از این فتح، “سعد وقّاص” به دستور “عمر” به سپاه دو ماه استراحت داد بعداز اون به تسخیر محل های بین دجله و فرات پرداخت و در سال ۱۶ هجری به سمت مدائن حرکت کرد. سعد اول میخواست سپاه ایران رو تعقیب کنه ولی به دستور عمر خلیفه دوم تابستون رو توی مدائن موند و استراحت کرد. حاضر به قبول آتشبس نبود. جواب نعمان باعث شد خسرو پرویز عصبانی بشه و به “حیره” لشکر کشی کنه، نعمان فهمید و رفت پیش “طایفه شیبانی” و دارایی هاشو به رئیس قبیله سپرد و اومد پیش خسرو پرویز که معذرت خواهی کنه ولی خسرو پرویز قبول نکرد و اون رو کشت. در اوضاع بی نظمی لشکر مسلمون ها، اعراب مجبور به پیاده شدن از اسب ها شدن تا پیاده بجنگن در این جنگ ابوعبید ثقفی به فیل سفید حمله کرد و به فیل زخم زد اما فیل ابوعبید ثقفی رو زیر پاهای خود گرفت و کشت.

از این جنگ غینیمت زیادی به اعراب رسید. ابوالحسن بنی صدر رئیس جمهور جدید ایران و صادق قطب زاده وزیر خارجه ی او نیز به شدت به روحانیون مقتدر این حزب وابسته بودند. موریه در نامة دیگری مدعی بود خواست اصلی ایرانیها و اوزلی را مبنی بر استرداد «دربند، باکو و سراسر ساحل جنوبی به همراه قبه، شکی، شماخی، شیروان و قراباغ» به ایران را به رتیشچف فهمانده است ( FO. گمان میرود که داراییهای ثریا ارزشی بین ۴۰ تا ۵۰ میلیون یورو داشته باشند که به این مبلغ بایستی ارزش املاک و مستغلات وی نیز اضافه شود. وی اضافه کرد: در کل ۵۰ سال عمرم هیچ کار غیرقانونی را نمیتوانید از من پیدا کنید. پس از ورود به تیسفون اعراب از عظمت و ثروت و تجملات این شهر حیرت زده شدن. پس از اون ایرانی ها تونستن سرداران اعراب رو بکشن، تلفات اعراب چهار هزار نفر بود چون بعد از جنگ سه هزار نفر از سان گذشتن و دو هزار نفری هم به مدینه رفتن.

هرچند یزدگرد هنوز وسایل دفاع داشت و می تونست مدت ها اونها رو معطل کنه اما کاری نکرد و همین که از نزدیک شدن مسلمون ها به دجله باخبر شد از تیسفون فرار کرد. دولت عراق ، که نگران تأثیر منفی این شکست در روحیه سربازان بود، با حمله های سنگین برای خارج کردن آن از تصرف نیروهای ایران به کوششی نافرجام دست زد (پارسادوست ، ۱۳۷۱ ش ، ص ۵۴۶ ـ۵۵۰) و سرانجام ، همراه با اتحادیه عرب ، پیگیری موضوع را از شورای امنیت خواستار شد که به صدور قطعنامه ۵۸۲ (۵ اسفند ۱۳۶۴) انجامید. با این معیار، گروهی از مورخان جنگ اول جهانی را برای قدرت های شرکت کننده در آن جنگ ناخواسته دانسته اند. “سعد بن ابی وقاض” به عنوان سردار انتخاب شد و لشکری از سی هزار نفر اعراب آماده کرد و یزدگرد هم لشکری با سرداری رستم فرخ زاد آماده کرد (عده اون رو صد و بیست هزار نفر نوشتن) در همون سال عمر خلیفه دوم، سفیر هایی به دربار ایران فرستاد که شامل دوازده عرب بود. تهدیدا های مرزی باعث شد که “رستم فرخ هرمز” (رستم فرخ زاد) حاکم خراسان توسط دربار ایران احضار بشه و بهش اختیار تام داد تا به جنگ اعراب بره اون لشکری آماده کرد و بهمن جادویه رو سردار کرد و به مرز فرستاد، وقتی این لشکر به نزدیکی بابل رسید به دستور “ابوعبید بن مسعود ثقفی” که سردار مسلمون ها بود پلی از قایق ساخت و برای جنگ با ایرانی ها از فرات گذشت.

یزد گرد سوم، سی و چهارمین پادشاه ساسانی، پسر شهریار و نوهٔ خسرو پرویز، آخرین پادشاه ساسانی بود که قلمرو وسیع و با عظمت ایرانی در زمان او از بین رفت. با سلام.علت و حکایت حمله اعراب در زمان ابو بکر و عمرو عثمان به ایران چه بود و ایا امام علی علیه السلام و فرزندان معصومش ارواحنا فداه در جنگ با ایران شرکت کردند؟ در این جنگ طولانی بالاخره مسلمون ها پیروز شدن و خالد به قسم خود وفا کرد و تمام اسرا رو کشت، بعد ها خالد شهر رومی” فیراز” رو فتح کرد. سعد میخواست سپاه ایرانی ها رو دنبال کنه که عمر بهش نوشت که بین النهرین برای اعراب کافیه، پس سعد به تسخیر شهرهای بین النهرین ادامه داد (۱۶ هجری) در سال بعد مسلمون ها، شهر کوفه و بصره رو بنا کردن. رونالد ریگان، رئیس جمهور وقت آمریکا حمله به سکوهای نفتی ایران را «اعمال حق دفاع مشروع» توصیف کرد و در ۲ آبان ۱۳۶۶ بمبی قوی در دفتر هواپیمایی پان آمریکن در کویت منفجر شد. در 1366 ش، منطقه عملیاتی ایران در تعقیب متجاوز تغییر کرد؛ اجرای عملیات در جبهه جنوب، به دلیل استحکامات نیروهای عراقی و متناسب نبودن توان نظامی ایران در مقابله با آن، به بنبست رسیده بود (همان، ص 314). هدف استراتژیک ایران در منطقه جنوب، شهر مهم بصره بود و هورالهویزه، شرق بصره و شبهجزیره فاو محورهای مواصلاتی به این شهر بودند.

دیدگاهتان را بنویسید