خلقت زمین و آسمان [تفسیر آیات ۹ – ۱۲ سوره فصلت]

این ستاره از درخشانترین ستارگان آسمان حتی درخشانتر از خورشید است. به طور معمول مریخ خیلی روشن نیست اما هنگامی که به زمین نزدیک شود میتواند به عنوان رقیبی برای سیاره مشتری باشد و از آن درخشانتر مشاهده شود. به طور کلی مشتری روشنترین شیء بعدی آسمان است، درخشانتر از هر ستاره. او ستارگان را به شش دسته درخشندگی طبقه بندی کرد و هر یک از آنها را قَدْر خواند. 6ـ برخی مقصود از آسمانهای هفتگانه را مدارهای سیاراتی میدانند که برگرد خورشید میگردند. در عین حال برخی ستاره ها سنی به اندازه ی نزدیک سن کیهان داشته و حدود 13.7 میلیارد سال سن دارند خورشید از نسل دوم ستاره ها بوده و تنها 4.6 میلیارد سال عمر دارد. ABCI که محصول شرکت فوجیتسو است، در دانشگاه توکیو قرار دارد و در اختیار مرکز ملی علوم و تکنولوژی ژاپن است تا با قدرت 19.9پتافلاپس و 391.680 هسته ای که دارد، تحولی در محاسبات ایجادکند. بنابراین تصور ما این است که جریانهای الکتریکی در حال چرخش در هسته فلزی مذاب زمین، منشاء میدان مغناطیسی باشند. بلکه برخى، اجاره زمین در برابر بخشى از محصول زمین، اعم از محصول زمین اجارهاى و غیر آن را صحیح ندانستهاند.

اگر همه ستارهها درخشندگی یکسان داشته باشند، میتوانیم از تفاوت در روشناییهای ظاهری آنها استفاده کنیم و فاصله ستارگان نسبت به خودمان را بسنجیم. یعنی در فضای بیکران رها شوند! موضوع مهمی که باید در هنگام استفاده از این نمودار به خاطر بسپارید این است که نمودار به سمت عقب میرود، یعنی هر چه مقدار قدر از نظر اندازه بزرگتر باشد جسمی که مشاهده میکنید کمنور تر است. از تابستان سال 2019، مشتری اولین جسمی است که هر شب در آسمان قابل مشاهده است. اگر خورشید در جای خود بی حرکت می بود یا همچون جسمی به دور خود می چرخید، انتظار داشتیم که خطوط میدان مغناطیسی آن در امتداد شمال-جنوب باشند(شکل زیر-الف). با کاهش هزینه های ابر کامپیوتر ها در دهه 1990، مشاغل بیشتری شروع به استفاده از ابر کامپیوتر ها برای تحقیقات و سایر مدل های مرتبط با تجارت کردند. امتداد رشته کوه های ماه به صد ها کیلومتر و ارتفاع آن ها به بیش از 6 کیلومتر بالاتر از سطح دریا ها می رسد.نواحی مرتفع ماه به نام همان رشته کوه های زمینی مانند رشته کوه های آلپ و پیرنه خوانده می شوند. این سوپر کامپیوتر بر خلاف سایر دستگاه های هم رده خود، فاقد تراشه شتاب دهنده است و سرعت پردازنده آن به 93.0 پتافلاپ میرسد.

این ابر کامپیوتر حاصل یک نوع جنگ تجاری بین چین و امریکا است، زیرا ساخت آن در پاسخ به تحریم هایی بود که ایلات متحده بر چین در این زمینه اعمال کرده بود. از آنجا که با مشاهده نوع و نحوه تغییرات ابرها میتوان اطلاعات قابل ملاحظهای درباره وضعیت جو بدست آورد، مطالعه و بررسی ابرها دارای اهمیت ویژهای است. او ۱۵۰ سال پیش از میلاد مسیح یک رصدخانه در جزیره رودز در مدیترانه احداث و اطلاعات نزدیک به 1000 ستاره را تهیه کرد. این اطلاعات نه تنها موقعیت ستارگان بلکه تخمین میزان روشنایی ظاهری آنها را نیز شامل میشد. با این تفاسیر چه عددی است که وقتی پنج برابر شود عدد ۱۰۰ را بدهد؟ به عنوان مثال درخشندگی سیریوس تقریباً 10 برابر بیشتر از یک ستاره متوسط با قدر ظاهری یک است. به عنوان مثال اگر دو ستاره با درخشندگی یکسان داشته باشیم و یکی از آنها دو برابر دیگری فاصله داشته باشد، نور ستاره دورتر چهار برابر کمتر از ستاره نزدیکتر به چشم ما میرسد. عبور نور خورشید از فضا ی ابر مانع انعکاس امواج مادون قرمز می شود و همین امر باعث بالا رفتن اثر گلخانه ای می شود.

پس معنای اینکه فرمود: “ثم استوی الی السماء”این است که خدا سپس متوجه آسمان شد، و به امر آن بپرداخت.و منظور از توجه به آسمان خلق کردن آن است، نه اینکه بدانجا رود، چون قصد مکانی جز با انتقال قاصد از مکانی به مکانی دیگر و از جهتی به جهت دیگر تصور ندارد، و خدای تعالی از چنین چیزی منزه است. ترجمه: خدا کسی که هفت آسمان را به صورت طبقات بالای هم خلق کرد. 4. حاج ملاهادی سبزواری در کتاب شرح منظومه خویش که در سال 1261ق نوشته شده است، فلک هشتم را کرسی و فلک اطلس (فلک نهم) را همان عرش میداند. عناصر تشکیل دهنده این توده بخار همان عناصر تشکیل دهنده مایعات سطح سیاره میباشند. ب. خورشید باید نسبت به عقده ها در همان مکان قبلی باشد، و این هر 6201ر346 روز تکرار می گردد. اولین ستارهای که هر شب دیده میشود به طور معمول درخشانترین ستارهای است که در بالای افق قرار دارد و در بسیاری اوقات آن جسم درخشان در حقیقت یک سیاره است و ستاره نیست. در تمام ماه رجب، این دعا را بخوانید: یا مَنْ یَمْلِکُ حَوآئِجَ السّآئِلینَ، ویَعْلَمُ ضَمیرَ الصّامِتینَ، لِکُلِّ مَسْئَلَة؛ای که مالک حاجات خواستارانی و ای که نهاد خاموشان دانی برای هر خواسته ای، مِنْکَ سَمْعٌ حاضِرٌ وَجَوابٌ عَتیدٌ.

دیدگاهتان را بنویسید