در قضیه جدایی بحرین ، چه کسی سر ایران کلاه گذاشت؟

رونالد ریگان، رئیس جمهور وقت آمریکا حمله به سکوهای نفتی ایران را «اعمال حق دفاع مشروع» توصیف کرد و در ۲ آبان ۱۳۶۶ بمبی قوی در دفتر هواپیمایی پان آمریکن در کویت منفجر شد. همچنین بدستور جعفر نِمیری رئیس جمهور سودان در شهر خارطوم پایتخت این کشور و پاره¬ای از شهرهای دیگر دفاتری جهت ثبت نام برای اعزام نیرو به جبهه¬های جنگ علیه ایران دائر گردیده است. آقای اوتانت، دبیر کل سازمان ملل، نمایندهای به نام «ویتوریو وینسپیر گیچیاردی» را معرفی میکند که او به بحرین میرود و اقدامی به نام رفراندوم برگزار میکند. جنگ در لبنان در تابستان 2006 که با برتری آشکار نیروهای اسلامی به پایان رسید مقاومت نه تنها مواضع شیعیان وفادار به ایران را تقویت کرد بلکه نیروهای ج ا در لبنان و همچنین در کل منطقه قوت بخشید. «ایران یکی از قدرت های واقعی منطقه است که دارای ذخایر عظیم نفت در قلمرو وسیع و پرجمعیت خود می باشد؛هزاران سال است که این امپراطوری به عنوان قدرت مسلط کل منطقه شناخته شده است.

در شش ماهه اول ۱۳۵۹ ش ، به ویژه پس از ناکامی کودتای ۲۱ تیر ۱۳۵۹ معروف به کودتای نوژه ، تجاوزات مرزی عراق به ایران افزایش یافت و در ۱۶ شهریور همان سال منطقه خان لیلی و چند روز بعد منطقه میمک و پاسگاههای رشیدیه ، چیلات ، بیات و ارتفاع گیکا (همگی در منطقه جنوب ) به اشغال عراق درآمد (محسن رشید، ص ۱۲ـ۱۳). «وزارت خارجه به نماینده امریکا در سازمان ملل دستور می دهد که حمایت سایر هیأت های نمایندگی غربی در سازمان ملل را جلب نمایندتا در مورد پیش نویس قطعنامه ایران که استفاده عراق از جنگ افزار شیمیایی را محکوم می کند”رأی ممتنه” دهند . «در یکی از عکسهایی که در مجله تایم به چاپ رسید و شهرت بسیاری کسب کرد، هیأت سازمان ملل و روزنامه نگاران غربی با ماسک ضد گاز در حال بررسی یکی از بمب های شیمیایی کارنکرد? سرانجام دبیرکل سازمان ملل از هر دو کشور خواست تا مواضع خود را در موضوع بررسی مسئولیت مخاصمه اعلام کنند و خود نیز با گروهی از کارشناسان خبره مشورت کرد و پس از ملاحظه اسناد و مدارک مرتبط با موضوع، در گزارش 9 دسامبر 1991/ 18 آذر 1370 عراق را متجاوز اعلام نمود (رجوع کنید به سند ش 23273/ S ، 9 دسامبر 1991). بند هفتم قطعنامه 598 نیز ناظر بر تعیین خسارت و مبتنی بر گزارش هیئت اعزامی دبیرکل بود (رجوع کنید به ادامه مقاله).

دونالد ترامپ، رئیسجمهور آمریکا در اظهاراتی در جریان رقابتهای انتخاباتی و در بین طرفداران خود در لاس وگاس اذعان کرد که ارتش تروریست آمریکا به بهانه مبارزه با داعش به دنبال نفت خاورمیانه است.دونالد ترامپ مدعی شد: «ما داعش را صددرصد نابود کردیم. به زعم آنان ارتش ایران، اگر چه از نظر نیرو و تجهیزات نظامی بر ارتش عراق برتری داشت، اما از نظر کیفیتهای رزمی، نظیر برخورداری از فرماندهان کارآزموده و مجرب، نظم و انضباط، میزان قدرت انجام عملیات و موارد دیگر، با توجه به اوضاع پیش آمده بعد از انقلاب اسلامی، از شرایط مطلوب برخوردار نبود. در سالگرد تجاوز حکومت بعثی صدام به ایران، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره رزمندگان اسلام و به ویژه شهیدان و جانبازان، مقاله ای تحلیلی را از نظر می گذرانیم که با بررسی وضعیت موجود دو کشور، به تحلیل و واکاوی علل وقوع جنگ پرداخته است. در 29 اسفند همان سال به منطقه والفجر 4 (شاخ تاجر) و در 1365 ش به این مناطق حمله شد: دربَندیخان (15 فروردین)، شَرهانی و پیچانگیز (18فروردین)، سومار و محور کهنهریگ (22 فروردین)، سیدکان (4 اردیبهشت)، جزیره مجنون (6 اردیبهشت)، فکّه (10 اردیبهشت)، پیچانگیز (19 اردیبهشت) و حاجعمران (24 اردیبهشت).

این کشور در آغاز دهه 1360 ش/1980 با چهارده میلیون تن جمعیت، پرجمعیتترین کشور عربی منطقه بود که امکان بسیج بیش از یک میلیون نیروی نظامی را برای اعزام به جبهههای جنگ در اختیار داشت. هزینه آن نیز ۱۵۰ میلیون پوند استرلینگ گردید. در طول پروژه کارکنان شرکت با هیچ کس تماس نداشتند و طرح آنها در کمال خفا انجام می گردید. «افسران نیروی هوایی کویت اذعان کردند که نیروی هوایی عراق از پایگاه هوایی علی السام کویت در طول جنگ به کرات استفاده می¬کرده است. اگر عراق از دست برود، فردا کویت و پس فردا هم سعودی نیز خواهد رفت. فیوزها نیز ساخت یک شرکت اسپانیایی بودند. «امریکا به پیشنهاد ویلیام کیسی (رئیس سیا)،تحویل بمب های خوشه ای به عراق را در اولویت قرار داد زیرا این سلاح را مناسب ترین و کارآمد ترین سلاح برای در هم شکستن امواج انسانی مدافعان ایرانی می¬دانست.به اعتقاد او این بمب ها میتوانست به یک قدرت تصاعدی واقعی و مؤثر علیه قوای ایرانی تبدیل شود. به این خاطر اگر موفق به پیروزی در جنگ نشدیم آن را علیه ایران به کار ببریم. وزیرخارجه ایران به شدت به آمریکاییها حمله کرد که دروغ میگویند و اگر فیلمی داشتند آن را پخش میکردند. اگر این موشکها به صورت همزمان شلیک شوند میتوانند تجهیزات دفاعی ناوهای جنگی آمریکا، از جمله ناوهای هواپیمابر، را اگر بیش از اندازه نزدیک شده باشند، از کار بیندازند.

دیدگاهتان را بنویسید