در همایش تاثیر فلسفه برای علم، هنر و زندگی • صدانت

در بحث چیستی باید بگوییم که پایاننامه، بررسی موضوع یا سؤالی که از راه تجزیه و تحلیل علمی یا تجارب عملی یا آزمایشی به آن پاسخ میدهند. همچنین علاوه بر تاریخ فلسفه، فیلسوفان مهم تاریخ فلسفه را به عنوان تك فیلسوف مورد بررسی قرار میدهند و شعب فرعی مباحث فلسفه مثل فلسفه دین، فلسفه اخلاق ، فلسفه علم، معرفتشناسی و زمینههای گوناگون مسائل فلسفی مانند فلسفههای تطبیقی را مطالعه میكنند. فلسفه ازدواج را میتوانیم در موضوعات گوناگون مورد بررسی قرار دهیم . این نوع ازدواج بیشتر برای جوانانی که قصد یا توانایی تشکیل خانواده را ندارند مناسب به نظر می رسد .

درگذشت برادر گرامیتان جناب آقای دکتر اسماعیل واعظ جوادی را که عمر با برکتش را در خدمت نشر معارف اسلامی و تربیت شاگردان سپری کرد، تسلیت عرض میکنم. افلاطون معتقد است طبیعت، بعضى اشخاص را طورى خلق کرده که اشتغال به فلسفه و حکومت کار آن هاست و برخى دیگر را به گونه اى ساخته است که باید از حکومت بپرهیزند و به اطاعت اوامر فرمانداران اکتفا کنند. نتیجه آن این است که اگر تعداد ازدواج های موفق در جامعه بالا میرود . توضیح آن که: اگر غرض زاید بر ذات، به خود خداوند بازگشت کند لازمه آن این است که خداوند بعد از رسیدن به هدف خود استکمالی در ذاتش ایجاد شود و این هم با کمال ذاتی حق تعالی منافات دارد چرا که باید قبلا در ذات خداوند نقص فرض شود تا پس از صدور فعل و رسیدن به غایت آن، آن نقص برطرف شود در حالی که می دانیم وجود خداوند سراسر خیر است و کمال و تصور نقص نیز در ذات وی با توحید منافات دارد.

1ـ حجاب همان اعراف است، همان مکان مرتفعی که میان بهشتیان و دوزخیان کشیده می شود. تاريخ و آمار نشان داده است كه هرگاه زنان بي حجاب بوده اند خشونت عليه آنان بيشتر بوده است. عنصر حجاب و پوشش اسلامى، نه تنها زن را از صحنه اجتماع و فعاليت هاى اجتماعى دور نمى كند، بلكه زمينه هاى حضور مستمر و فعال زنان را در عرصه اجتماع- به همراه حقوق اجتماعى عادلانه- تضمين مى كند و شخصيت خدادادى زن را از دستبرد نگاه ابزارى ديگران، مصونيت مى بخشد. تعهد به اینکه ما قرار است تمام راهی را که در رسیدن به کمال انسانی طی میکنیم را فقط با یک نفر به صورت کامل همراه خواهیم بود .

از همین روست که فلسفه را مادر دانشها نامیدهاند. تحقیقات انجام یافته عوامل مختلفی را در بدحجابی بانوان مورد تایید قرارداده اند. فلسفه ازدواج موقت از نظر هر فردی میتواند دلایلی داشته باشد مهر رد یا تایید بگیرد . 2- خودداری از ازدواج موجب بیماری های وخیمی هم چون امراض تناسلی، ورم مفاصل و مانند آن می گردد و این مساله مورد تایید پزشکان امروزی است. دیگر فلسفه ازدواج می تواند پروراندن نسلی باشد که قطعاً اگر در یک نظام و چهارچوب اخلاقی که با وفاداری و تعهد و گذشت همراه است رشد کنند بسیار انسان های بهتری می شوند .

هر مردی نسبت به ثروتی که داشت می توانست با هر زنی که اراده کند رابطه جنسی برقرار کند . زنی به حضور امام صادق علیه السلام رسید و گفت: من قصد ندارم شوهر کنم تا مرا نزد خدا فضلی باشد و اجر و ثوابی به من تعلق گیرد. 8- نشانه پیروی از سنت پیامبران علیهم السلام: امام رضا علیه السلام فرمودند: «ثلاث من سنن المرسلین: العطر و اخذ الشعر و کثرة الطروقة »; (14) سه چیز از سنت های پیامبران است: استعمال عطر، ازاله موهای زاید و ازدواج کردن. 9- موجب جلب رضایت الهی: پیامبر صلی الله علیه و آله فرمودند: «ما من شی ء احب الی الله عز وجل من بیت یعمر فی الاسلام بالنکاح »; (15) هیچ چیز نزد خداوند محبوبتر از این نیست که خانه ای در اسلام به وسیله ازدواج آباد گردد.

نه فقط به خاطر سود و فایده و شاید تنها حس خوبی است که به طرف مقابل دست میدهد . مردان دیگر فقط اجازه داشتند با زنانی که با آنها ازدواج کردهاند رابطه جنسی داشته باشد . اعتقاد دارند که زن و مرد فقط با یک نفر تا آخر عمر باید رابطه داشته باشد . رابطه جنسی که مسئولیت ها و تعهدات ازدواج دائم را ندارد . مواردی که شهید مطهری به عنوان فلسفه حجاب ذکر میکند همه این حوزهها را در بر میگیرد. نکته دیگری که بعد از تفکر در مورد هدف و فلسفه ازدواج می توانیم به آن برسیم مفهوم از خودگذشتگی است .

اسلام با تشریع و تبلیغ ازدواج، به دو شکل مسیر نیل به این هدف را هموار میسازد: یکی از این جهت که ازدواج را بهترین و طبیعیترین راه تأمین نیازهای جنسی معرفی میکند. دلیلی که شاید اصلیترین هدف از وجود غریزه جنسی در انسان و کشش او به سمت جنس مخالف باشد . فلسفه ازدواج در اسلام از مولفه ها و آموزه هایی است که بسیار فضای متفاوتی در سرزمین اعراب جاهلی به وجود آورد .

این مرحله گرچه بسیار باارزش است، اما به­اعتقاد وی انسان در این مرحله هنوز به شخصیت واقعی خود نرسیده است (همان، ص115). آنها هر دو به سوی خواست و آرزوی خود حرکت میکنند، اما این مقصود همواره به گونهای عطشافزا و اشتهاآور، بیرون از دسترس باقی میماند. بقای نسل از این رو مهم است که ما بتوانیم مانند همه موجودات زنده در این دنیا باقی بمانیم . سال و ماه نیز همینطور از حرکت زمین به دور خورشید به وجود می آیند( البته در گذشته تصور بر این بود که خورشید به دور زمین می گردد) . فلسفه ازدواج در غرب تفاوتها و معیارهایی دارد که به ذهن مردم سایر نقاط زمین نیز خطور نمی کند .

دوم کسانی که برای خرید و فروش بلیط به آن جا آمده اند و سوم کسانی که برای تماشا آمده اند. فصل سوم کتاب درآمدی بر تحلیل فلسفی به موضوعی میپردازد که موضوع فصل چهارم کتاب قبل بود. فلسفه ازدواج در غرب میتواند کمی متفاوت تر نسبت به فلسفه ازدواج در اسلام و به خصوص کشورهای جهان سوم باشد . پیامبر صلی الله علیه و آله فرمودند: آن کس که این آیین و مذهب همگام با فطرت مرا دوست دارد باید نسبت به سنت من پای بند باشد; یکی از سنت های من ازدواج است.

چنانچه پیامبر صلی الله علیه و آله فرمودند: هر کس زمینه و امکانی برای ازدواج داشته باشد و در عین حال، از آن سر باز زند از ما نیست. وجود غریزه در آدمی خود دلیلی بر ضرورت ازدواج و خودداری از آن، استقبال از خطرات خودآفرین و زمینه ای برای هجوم غم ها و نابسامانی هاست. آراستن خود و پرهيز از آشفتگى و پريشانى، در نظام فكرى و ذوق سليم انسان ريشه دارد. قبل از آن که پیامبر اسلام آخرین دین خدا را برای مردم به ارمغان بیاورد . این بر خلاف نظر کسانی است که رهبانیت را پذیرفته اند و سعی دارند بدان جنبه ای مقدس دهند.

خوانندگان یاد می گیرند چگونه نگرانی را به حداقل برسانند ، چطور گذشته را کنار بگذارند و تلاشهای خود را روی چیزهایی که می توانند کنترل کنند متمرکز کنند و چگونگی با توهین ، اندوه ، پیری و وسوسه های شهرت و ثروت را مقابله کنند. با کلیات هست که ما هستندگان پیرامون را میتوانیم بشناسیم. جیم ران در کتاب فلسفه زندگی موفق، با کمک تفکر و خرد باستانی به شرح و تفسیر اصول اساسی موفقیت میپردازد؛ اصولی که به شما کمک میکند پلههای ترقی را یکی پس از دیگری طی کنید.

دختر و پسری که در محیط کار و دانشگاه تحریک شهوانی شوند از تمرکز و کارآیی آن ها کاسته خواهد شد و نیروی فکری و کاری آن ها تحلیل می رود. هر کس در دوران جوانی به ازدواج تن ندهد، در دوران پیری با رنج تنهایی مواجه خواهد شد. بدیهی است کودکی که به دور از عشق و بدون خواسته والدین یا در اثر یک ازدواج اجباری پدید آید هم مایه غم مرد است و هم موجب تنفر اجتماعی و این که آینده چنین کودکانی چه خواهد شد، به خوبی معلوم است. 12- گشودن درهای رحمت الهی: پیامبر صلی الله علیه و آله فرمودند: «یفتح ابواب السماء بالرحمة فی اربع مواضع: عند نزول المطر و عند نظر الولد فی وجه الوالد و عند فتح باب الکعبة و عند النکاح »; (18) درهای رحمت آسمان در چهار موقع گشوده می شود: 1- هنگام باریدن باران; 2- وقتی که فرزندی (از سر مهر) به صورت پدرش بنگرد; 3- زمانی که در خانه کعبه گشوده می گردد; 4- در وقت اجرای عقد نکاح.

11- بهترین بهره و سود: امام رضا علیه السلام فرمودند: «ما استفاد امرء بعد الاسلام فائدة خیرا من امراة مسلمة … مثلا بگوییم دو نفر از قسمتی از زندگیشان به بعد را در کنار هم زندگی میکنند . بله من هم اقرار میکنم و بالاتر از اقرار ادعا میکنم و اثبات میکنم که فلسفه اسلامی متجلی در شفا و اسفار نه اسلامی محض است و نه یونانی محض و برآمده تفاعل این دو است و در کنار این، یک فلسفه اسلامی بالمعنی الاخص هم داریم که اگر خدا انشا الله به ما توفیق بدهد، در مقام بیان آن هستیم. به جهت طرح مباحثی در خصوص فلسفه اخلاق و حجاب، با ایشان گفتگویی مکتوب انجام دادیم، که شرح آن به قرار زیر است.

فرد با ارتکاب عمل درست یا نادرست در وهله اول خود را در موقعیت اخلاقی قرار داده و با این فضا سنجیده میشود. قصد ما از این گذشت به هیچ عنوان به خاطر خواسته های خود نیست . تا قبل از اسلام به هیچ عنوان به آن اعتنایی نمیشد . دو رکعت نماز زن دار بهتر از یک روز نماز و روزه عزب است. ناگفته نماند که عکس این دو مورد نیز اتفاق می افتد . در قیامت عده ای واقعاً گرسنه هستند، غذا می خورند ولی هرگز سیر نمی شوند، همان طور که در دنیا هرگز سیر نمی شدند.

دیدگاهتان را بنویسید