زن در شعر واندیشه مولوی

و مثال زن در واقع مثالی بر این واقعیت است که زن به دلیل جذبه های عاطفی وجسمی چونان کهربا مردانی را که چون کاه می مانند را به سمت خود می کشند . با توجه به این ایده بعید بنظر می رسد که باور کنیم انسانی چون حافظ به کرامت و کمال زن بی توجه بوده است و دلیل این مدعا این است که در دنیای عرفان و نگرش عارفانه وجود فیزیکی زن واقعیت ندارد و اینکه حافظ به موجب آنکه غزل عاشقانه ی اجتماعی می سراید ، به زن به چشم معشوق زمینی می نگردد ساخته ی ذهن شاعر است تا از زن بعنوان یک نماد جمال و جلوه جمالی حضرت دوست بهرمند شودبی گمان او می خواهد جلوه هایی اندک از حضرت حق سبحانه و تعالی را در قالب کلمه و کلام بریزد.

پس نمیتوان به تعریف ثابتی از آن رسید، زیرا هریک از اساتید ادبیات برداشت متفاوتی از این کلام آهنگین دارند. شاعر در این دو مجموعه در جدال با واژه ها برای آوردن حرفهای خود دچار زحمت شده و گاه به نظر می رسد که ظرف، تاب تحمل مظروف را ندارد محتوی در اوج است ولی کلام در ابتدای راه. اگر مایل هستید تا مطالعات بیشتری درباره نیما یوشیج پدر شعر نو فارسی داشته باشید، جزئیات زندگینامه نیما یوشیج را می توانید در این لینک بخوانید. اگر در جستجوی شعر در وصف زن ها هستید تا عشق و علاقه خود به همسرتان را به شکل زیباتری نشان دهید اینجا می توانید بهترین شعرهای عاشقانه در وصف زن که مخاطب آن زنان هستند را پیدا کنید.

در این بخش جدیدترین اشعار عاشقانه و زیبای احساسی غمگین و سرشار از غم را برای یار و عشق را گرد آوری کرده ایم و امیدواریم با خواندن این اشعار غمگین و سوزناک احساس خوبی پیدا کنید. سهراب سپهری و فروغ فرخزاد علاوه بر زبان و محتوای اشعار در فکر و اندیشه نیز با یکدیگر قرابت فراوانی داشتند و این موجب شده بود تا بین شاعران آن دهه ها این دو نزدیکی فکری بیشتری با هم داشته باشند. مجموعه ای که به نظر اکثر منقدان یکی از ارکان پایداری نام و اندیشه سهراب است. خطاط و خوشنویس این نگاره یکی از نامدارترین هنرمندان دوران گورکانی بود که نام وی میر علی هروی است.

از همان لحظه فهمیدم که تنها درکنار این نگاه پرمهر و محبت است که احساس آرامش و خوشبختی خواهم کرد. دوست دارم خورشید را تقدیمت کنم و ستارهها را بالای سرت بچینم و دستهای پینه بسته ات را در دستهایم بفشارم ودر نگاه خسته و زیبایت گم شوم و بگویم دوستت دارم مادر. زلال اشک، بخشندگی خورشید، سرسبزی بهار، دلنشینی نگاه تو هستی. تو گلی معطر از بهشت خدایی که گلخانه دلم از عطرتو سرشار است، از تبار فاطمه اي وگویی وجود تو رابا مهر فاطمه سرشته اند پس همیشه دعایم کن چراکه دعایت سرمایه فردای من است.

مگر از تو دل ربودم که من از منم ربودی؟ و کنار تو مگر نقطه ی پایان دارم ؟ مگر کمی به حالم اعتنا کند ، نمی کند! مادر بودن سخت ترین و پرمشقت ترین کار دنیا است که تا آخر عمر هم بازنشستگی ندارد و تنها حقوقی که بابت آن طلب میکند اندکی عشق است، مادرم تورا عاشقانه دوست دارم و با تمام وجودم به تو عشق میورزم روزت خجسته باد. مادرم! به پاس انچه به من داده اي، به ستایش محبتهای بی اندازه ات، و به وسعت همه ی خوبیهایت دوستت دارم، روز مادر مبارک.

و اما اولین کار یکی از انگیزشی ترین شعرهای که تا الان شنیدم، تقدیم شما دوستان عزیزم. یکی بود … یکی نبود … قلب کوچکم مهربانی لبخند و نگاهت راکه پر از صداقت و بی ریایی بود احساس کرد. دیدم زمانی راکه با لبخندم لبخند زیبائی بر چهره خسته ات نشست و دنیایت سبز شد و با گریهام دلت لرزید و طوفانی گشت. بروی، که تری تو، چهره خواب اندود مرا خویش است.

افتخار زنان همین بس که روز میلاد برترین گوهر خلقت، بانوی بهشت، فاطمه زهرا(س) روز زن نامیده شده است. در ایران ولادت حضرت زهرا (س) را به عنوان روز زن در نظر گرفته اند. تبریک روز زن به وسیله متن ادبی، مسیج، پیام، اس ام اس، شعر و عکس در ۳ بهمن ماه برابر با ۲۰ جمادی الثانی همزمان با ولادت حضرت فاطمه زهرا (س) و روز مادر ارسال میشود. شعر با وصف طبیعت شروع شده و به نظر می رسد با وصف انسان پایان پذیرفته است.

در زمان مشروطه، فخر اعظمي ارغون از شاعران زن مطرح بوده است ، فخر اعظمي ارغون، مادر سيمين بهبهاني ، شاعر معاصر است. مضامین بسیار ، زیبا و به جا و غالباً با نگرش مثبت به جنس زن به کار رفته اند و راستی حافظ ترجمان روح ایرانی است. بیهوده میگردم به دنبالت چرا امشب؟ شکوه داری که چرا روی تو بس می بوسم ؟ شکوه عشق را در زمزمههاي مادرانهات می یابم و انگیزه خلقت را از قلب پرمهرت می خوانم. در این مطلب نیز ما چندین شعر، جمله و متن در مورد کار و تلاش ارائه داده ایم که خواندن آن می تواند به شما در این راه انگیزه دوچندان دهد.

البته وجود استعاره های دور از ذهن و نیز بافت خاص این شعر، آن را کمی دیریاب کرده و به همین دلیل نمی توان آشکارا دربارۀ جنسیّت و هویت این موجودی که نیم پیکر او در تیرگی شب گم شده است، قضاوت کنیم، ولی بر روی هم رفته به نظر نمی رسد شعر حال و هوای عاشقانه داشته باشد، بلکه ظاهراً در پی بیان مفهوم فلسفی ذهن خویش است و در این جریان، اوّلین بار از شخص دیگری در شعر سخن به میان می آید که سهمی از روایت شعر بر عهده اوست. ایمانم از دعای توست و خدایم را از زبان تو شناختهام، پرستش را تو به من آموختهاي.

اگر جهان به میانجیگری زن گرفتار شود، تنها اوست که می تواند آن را نجات دهد. شعر روز زن / وای اگر کادو نباشد باب طبع ، میشود مثل جهنم روز زن ! درباره زن در اشعار مولوی، فردوسی و سعدی و… عشق در هر گذری رنگ دگر می ریزد.. می خواهمت بمان! می جویمت مرو! میخواهمت بمان! میجویمت مرو! ولادت حضرت زهرا و روز زن بر شما مبارک. به مناسبت ولادت حضرت فاطمه زهرا (س) در این نوشته چندین جمله زیبا برای تبریک روز زن و چندین متن تبریک روز زن به همکار خانم آورده شده است. تا گوشهی لبهای تو این دانه بماند!

اگه تا آخر دنیا قراره تو دلم باشی… جز خاطرهی موی تو بر شانه بماند! بر هم زنید خوب و بد روزگار را… وقتی غمگین می شوی و نه می توانید گریه کنی، نه می توانی فریاد بزنی، شاید بتوانی فقط بنویسی و کمی از بار غم درونت را سبک کنی. از آثار بهار می توان به منظومه چهار خطابه، سبک شناسی، شعر در ایران و دیوان اشعار اشاره کرد. ابتدا باید از خویش و تعلقات تهی شد و آنگاه به هوای خنک استغنا رسید. سایه گاه خنک یاخته ها در تف خون. سایه ام با من نمی آمد!

به جز من هر که هست را، رها کند، نمی کند! ز جمع باید او مرا، جدا کند، نمی کند! نیما یوشیج بنیان گذار سبک شعر نو در ایران بود؛ به همین دلیل لقب «پدر شعر نو» را به او داده اند. من انتظار دارم او وفا کند، نمی کند! برای رفع خستگی، دعا کند، نمی کند! غرق دعا و حاجتم حیف روا نمیشود … بنابراین همواره زن در اشعار مولانا بیانگر نفس ومرد بیانگر غقل است . این ورق خطاطی زیبا با اشعار ناب و بسیار آموزنده ای از سعدی آراسته و خوشنویسی شده است. سخن شناس نهای جان من خطا این جاست…

که نداری خبر از من… بی خبر از هم خوابیدن چه سود ؟ سنگ مرمر روی قبرم وانهادن ها چه سود ..! انگار درست شده تا روی عشق را کم کند! همه مادران دوست دارند فرزندان خود را کامل و درست تربیت کنند و برای این کار همیشه در تلاش و تکاپو هستند. رفقای گلم امیدوارم تا اینجای ماجرا از این شعرهای امیدبخش، لذت برده باشید. تا عطر قدم های تو در خانه بماند! عاجز آمد که مرا چاره درمان تو نیست. مرا رساند به امکان یک پرنده شدن. بلکه مثلی رایج است که زن را به دلیل قوه جسمانی کم وطنازی وحیله گری چشم ها وابروان زیبا که خاص دختران وزنان زیبا است برای عبرت دیگران است وبس .

اشعار غمگین تنهایی دلنوازی خاص خود را دارند و این غم میتواند روح خواننده را صیقل بدهد. همانطور که مشاهده می کنید در این شعر نیز به گذرا بودن غم و همینطور گذرا بودن فرصت عمر اشاره شده است. شعر عاشقانه غمگین، شعر عاشقانه کوتاه جدایی، شعر عاشقانه تنهایی و جدایی، شعرهای غمگین تنهایی، شعر کوتاه غمگین دلتنگی همه را در سایت روزانه می توانید مشاهده کنید. در کل جهان یک روز در سال را به عنوان روز زن و روز مادر انتخاب کرده اند و این روز مقدس را هر سال برای زنان و مادران کل جهان جشن می گیرند.

سالروز میلاد بانوی خوبی ها و مهربانی ها، سرور زنان دو عالم و نمونه مادر تاریخ، حضرت زهرای مرضیه(س) و بزرگداشت مقام زن و مادر را به تمام مادران و زنان سرزمینم به خصوص به شما همکاران محترم این اداره تبریک عرض می کنم و امیوارم با اقتداء با آن بانوی فداکار در اجتماع حضوری فاطمه گونه داشته و گرما بخش کانون خانواده باشید. به بوسه خواب مرگ را دوا کند، نمی کند ! مرا به نام کوچکم، صدا کند، نمی کند! چه نیازی به گل قمصر کاشان دارم ؟

دیدگاهتان را بنویسید