زیباترین اشعار هوشنگ ابتهاج [سایه] عاشقانه، کوتاه و بلند

سرور و مسرت بسیار زیاد به دست آمده از کار خوب به حدی است که می تواند جانشین تمام مسرت ها و خوشی های جهان گردد. سه چیز لازم برای رسیدن به یک هدف با ارزش عبارت است از : کار ، استقامت و عقل سلیم. این سه شاعر در سرودن شعر با درونمایه عاشقی بیرقیب هستند و حرف دل عاشقان را در قالب شعر به رشته تحریر درآوردهاند.البته عشق در اشعار این بزرگان، رنگ و بوی عشق معنوی دارد و همین موضوع باعث تمایز اشعار آنها شده است.

گزیدهای از خواندنیترین اشعار هوشنگ ابتهاج از جمله عاشقانه، کوتاه، بلند و شعر نو را در این مقاله از سایت سلام دنیا بخوانید. مولانا در مجالس خود، ابتدای کلام خود را با آیهای از قرآن شروع کرده و در ادامه به شرح و تفسیر آیه پراخته و در ادامه حدیثی از حضرت محمد(ص) بیان میکرده است؛ در نهایت سخنان خود را با قصه و شعر به پایان میرساند. یکی از اصلی ترین راه های رسیدن به هر هدفی این است که آن را به هدف های کوچکتر تقسیم کنیم و سپس تک به تک به تمامی آن هدف ها دست پیدا کنیم تا در نهایت آن هدف بزرگ برای ما تحقق شود.

شعر بهترین راه برای ابراز محبت به عشق و کسانی است که آنها را دوست داریم، پس میتوانید بهترین شعر کوتاه دخترانه و عاشقانه را برای عزیزانتان بفرستید و آنها را خوشحال کنید. شاعر، حاکم را همانند قبله ای می داند که همگی به سوی او در حال حرکتند و همگی دشمنان وی مانند گوسفندانی که در قربانگاه عید قربانی می شوند، شکست خورده و نابود می گردند. بشر رو به سوی موفقیت دارد و مشتاقانه سعی و تلاش می کند تا آن را از آن خود کند. شهادت برترین معراج عشق استگهش پروازی از عشق برترگلوی ملتت، شیپور جنگ استغریوش نعره ی الله اکبر.تو هم با خون پاکان شهریارابشوی اوراق از این دیبا و دفتراین ویژگی ، اصل آرمانی است یعنی شعری همه اشتیاق و تسلیم برای عروج و کمال جامعه ،بی هیچ اضطراب و بیم ،به سوی پاک سازی و مانع زدایی، در مسیر ظهور جلال و جمال است از رو است که می گوید :شعر را مقصد بجز تلطیف احساسات نیستگر به مقیاسات هست و گر به مقیاسات نیستشعر باید چنگ در دل زند ،گیرم درآناز صنایع فی المثل ایهام یا اعنات نیست.

اما همانطور که جناب سعدی در بیت بالا اشاره کردند حتی اگر سالهای بسیار طولانی را تلف کرده اید و آن طور که باید و شاید برای زندگی خود تلاش نداشتهاید، نگران نباشید. شعر بالا یکی دیگر از اشعار بسیار با محتوا و زیبا از شاعر بزرگ سعدی شیرازی می باشد. شعر درباره امیدواری انتظار، توقع و چشمداشت هر چیز خوب و در حقیقت تلاش شاعر برای نشان دادن بارقه رسیدن به آرزومندی هاست، در شرایطی که غم و غصه بر خواننده مستولی شده است.

مجموعه شعر “مهر آبان” مجموعه غزلهای عاشقانه امید صباغ نو است که توسط انتشارات فصل پنجم به چاپ رسیده است. جملات امید بخش و پر انرژی برای روحیه… قسمت اول این شعر که به فانی بودن غم اشاره میکند انگیزه بخش بوده و شاید بخش دوم آن را که بیانگر کوتاهی عمر و از دست رفتن سریع فرصت هاست؛ می توان به عنوان یک نهیب برداشت کرد تا بیشتر از قبل حواسمان جمع لحظه های زندگی باشد و بدانیم روزی که می گذرد دیگر هرگز تکرار نخواهد شد. آنچه بدان میاندیشیم، برای ما رخ خواهد داد؛ پس اگر خواهان تغییر هستیم باید ذهنمان را باز نگاه داریم.

تمام اینها ظرفیت تغییر و توسعهی زندگی ما را دارند. شعر دوم که در بالا و پایین صفحه خطاطی شده است، شعری است که معشوق زیباروی شاعر را ستوده است و می گوید که: رخ یار که همانند ماه است می تواند در یک لحظه صد دل شیفته را برباید. پل الوار شاعر فرانسوی و از رهبران جنبش سوررئالیسم است. شعر کوتاه، سرودهای منسجم است که فرمی فشرده دارد و در کمترین کمیت، بیشترین معنا را میرساند.

اگر بخواهیم دقیقتر بگوییم شاعر باید از کودکی طبع شعری داشته باشد، هرکسی را که درس ادبیات خوانده نمیتوان شاعر دانست. در این کتاب مجموعه غزلهای این شاعر گردآوری شدهاند. در این مطلب نیز ما چندین شعر، جمله و متن در مورد کار و تلاش ارائه داده ایم که خواندن آن می تواند به شما در این راه انگیزه دوچندان دهد. مولانا اشعار خود را به گونهای مکتوب کرده است که هیچ شخصی از خواندن آنها خسته و دلسرد نمیشود. در این قسمت اشعار عاشقانه مولانا را مشاهده کردید و امیدواریم که از خواندن این اشعار زیبا لذت برده باشید.

فریدون مشیری سرودن شعر را از نوجوانی آغاز کرد، او اولین مجموعه شعر خود را با نام تشنه توفان در ۲۸ سالگی منتشر کرد. اگر بخواهیم بهصورت خلاصه نامی از شاعران قدیمی و سرآمد زبان فارسی که در سرودن اشعار عاشقانه، گوی سبقت را از دیگران ربودهاند ببریم، نام سعدی، مولانا و حافظ را میتوانیم بیاوریم. احمد شاملو از دبیران کانون نویسندگان ایران و از بزرگترین شاعران ایران بود که شهرت اصلی او بخاطر نوآوری در شعر معاصر فارسی و سرودن شعر سپید بود که هماکنون از مهمترین قالبهای شعری در ادبیات است. در ادبیات شهرت بورخس بخاطر داستان کوتاه است.

امید متاعی است که از دست دادن آن به معنای پایان آرزوهاست. مولوی انسانی امیدوار است و رشته طلایی امید به گونهای ناگسستنی با تار و پود اشعار او پیوند یافته است. خطاطی شعرهای فارسی زیبا و کوتاه زیر از آثار خوشنویسی سلطان محمد خندان می باشد که شامل دو رباعی است. شاعران معاصر ایرانی -از احمد شاملو و شعرهایی که برای عشق خود یعنی آیدا گفته، تا نیما یوشیج و شعری بهنام افسانه که برای عشق نافرجامش سروده- شعرهایی عاشقانه دارند که خواندنشان میتواند درون پرتلاطم و غمگین عاشقان را زیر و رو کند.

درادامه یکی از اشعار مولانا، در نامه هفتاد و یک را ذکر کردهایم. در ادامه یکی از زیباترین اشعار کتاب کلیات شمس تبریزی را ذکر میکنیم. گلچین بهترین اشعاری که راجع به امیدواری سروده شده را در ستاره بخوانید. اگر علاقه مند به اشعار عاشقانه و احساسی هستید مطالعه گزیده ای از بهترین شعرهای عاشقانه در ستاره به شما پیشنهاد میشود. اگر راهی را تا به حال نرفته اید و فقط سختی آن را از زبان دیگران شنیدهاید، گوشهایتان را ببندید و فقط شرایط خود را در نظر بگیرید. شاید این بیت را بتوان یکی از انگیزشی ترین ابیات برای افرادی دانست که معتقدند برای آنها دیر شده و دیگر تلاش آنها سودی نخواهد داشت.

همین کارهای کوچک است که در نهایت منجر به موفقیت آنها خواهد شد. از گذشته تا به امروز تاثیر مهم و مثبت شعر انگیزشی (انرژی مثبت) زیبا، عاشقانه و مطالعه ی اشعار انگیزشی اینچنینی در زندگی و روحیات افراد کاملا مشخص بوده است. زمانی که شما در اطراف خود کسانی را دارید که با دلسوزی همراه شما هستند و اجازه نمی دهند در لحظه های تلخ و شیرین زندگی احساس تنهایی کنید، امید و انگیزه تان چندین برابر می شود و حال بهتری پیدا می کنید. در بیت ششم به کنایه افرادی با رفتار دوگانه را خطاب قرار میدهد که یک روز دعوت به راه ثواب و یک روز دعوت به راه خطا میکنند.

سختی ها و خوشی ها همگی توسط اعمال و رفتار و افکار خود ما ایجاد می شوند پس چه بهتر که با امید و دلخوشی زندگی خود را به سمت روزهای خوش هدایت کنیم. ما در این مقاله از پارسی نو برای شما در همین دسته بندی ها انواع شعر های زیبا و عاشقانه را گردآوری و منتشر کرده ایم که امیدواریم مورد استفاده تان قرار گیرند. متأسفانه از اشعار فارسی او در خوشنویسی ها و خطاطی های ایران کمتر استفاده شده و دلیل این کمتر مورد توجه قرار گرفتن آن است که غالب خطاطان به دنبال اشعاری با مفاهیم عارفانه و عاشقانه و البته پیچیده بوده اند و جای تعجبی نیست که اشعار بسیار ساده و عامیانۀ باباطاهر مورد توجه این گروه از خط نویسان فارسی زبان واقع نشود.

خطاطی شعرهای فارسی زیبا و کوتاه در سرزمین هندوستان از گذشته های دور مورد توجه دوستداران ادبیات فارسی بوده است و نگاره های بسیار فراوانی در این زمینه توسط خوشنویسان هندی ساخته و پرداخته شده است. امروز در این مقاله اشعار انگیزشی متفاوتی که به شما انگیزه و انرژی مثبت میدهند در تمام زمینه ها برایتان آورده ایم. با انگیزه و امید می توان لحظاتی را که هنوز از دست نرفته اند به زیباترین شکل ممکن ثبت کرد. یک نمونه از اشعار او را میتوانید در این قسمت بخوانید. نام اصلی او جلال الدین محمد بلخی است که لقبش مولاناست.

اگر در شرایط سختی کمی خسته و درمانده شدید، طبیعی است. در مقابل برخی مواقع هم سختی ها و مشکلات باعث می شوند تا احساس بازنده بودن به ما دست دهد. البته تحمل این سختی ها بدون پاداش نیست! تمام کردن کاری که شروع کرده ایم، آسان نیست و نیازمند نظم و ترتیب است. از جایی که هستید شروع کنید، از آنچه دارید استفاده کنید و کاری که میتوانید را انجام بدهید. تفاوت انسان های موفق با دیگران این است که حتی از کوچکترین کارها هم نمی گذرند و سعی میکنند آنها را هم به بهترین شکل ممکن انجام دهند.

دیدگاهتان را بنویسید