شعر انقلاب اسلامی مترادف با نام نصرالله مردانی است

اشعار نیما سر و صدای بسیاری در جامعه ادبی ایران به پا کرد و مخالفان و موافقان بسیاری برانگیخت. تفكر من در موقعيت فعلي مخالفان زيادي دارد اما من با همين فكر معتقدم كه مسير خود را طبيعي طي ميكنم. داستان رمان داستان زندگی خانوادهی پرجمعیتی است که همه در کنار هم در یک خانهی بسیار بزرگ به خوبی و خوشی زندگی میکنند. درسهای زندگی در اشعار مولانا به وفور پیداست. حتی روی کُرهی خاکی هم زندگی نمیکنیم. راستش را بخواهی، گاهی، حتی وقتی با تو کاری ندارم، برای دل خودم صدایت میزنم؛ بابا!

چرا وقتی نوبت ماست آسمان جایی نداره؟ اسماعیلی یکی از وظایف وزارت ارشاد را ترویج زبان فارسی دانست و گفت: وقتی از شعر فارسی سخن میگوییم بهمعنای کمتوجهی به زبانها و گویشهای دیگر نیست، همه اینها گویشهای ایران بزرگ است، اما فارسی زبان رسمی کشور است، اصل پانزدهم قانون اساسی زبان فارسی را رسمی دانسته ولی ارزش زبانها و گویشهای دیگر را هم رعایت کرده است، ما نباید دچار افراط و تفریط شویم. مجموعه «حیدر بابا سلام» از آثار جاویدان شهریار و نخستین مجموعه شعری او به زبان مادری اش است.

از استاد شهریار مجموعه غزلیات، اشعار زیبا به ترکی و منظومه حیدربابا به جای مانده است. مثلاً در حوزه دفاع مقدس كلمات دفاع مقدس، ادبيات دفاع مقدس، ادبيات ضدجنگ و ادبيات جنگ مطرح است اما من در اين ادبيات متوجه يك جنس ژانر شعري به نام ژانر جنگ زدگي شدهام؛ اين ژانر نگاه خاصي دارد؛ من مدعی این ژانر هستم. او گفت: در فضاي موجود اينترنت امكان سرودن هر شعري وجود دارد و ما بايد به گفته آن دسته از شاعراني كه ادعاي نبود آزادي بيان ميكنند شك داشته باشيم. امروزه در ميان جمعيت جوانان كمتر كسي است كه با دنياي اينترنت آشنايي نداشته باشد.

خوزستان در كنار خرما و رطب، سينما و شعر و داستان را به عنوان عناصر برجسته دارد هركدام از اينها به حق خود رسيده اما رطب خوزستان را بيشتر از هرمز عليپور ميشناسند. در آن دهه بنده، بهزاد خواجات، هرمز عليپور، امید حلالی و رضا بختیاریاصل به خوبي ظاهر شديم اما شاعران دیگر استانها رسانهاي دارند كه ما نداريم. هرمز عليپور يك گنجينه است همينطور كه من و رضا بختياري اصل و دیگران هر کسی در حد خود سرمايهاي است.

در آثار بیدل، افکار عرفانی با مضامین پیچیده، استعارات، و کنایات بههم آمیخته، و خیالپردازی و ابداع مضامین تازه با دقت و موشکافی زیادی همراه گردیدهاست. در دومین مجموعه شعر سهراب، طرح مضامین عاشقانه و یا چیزی شبیه به آن آغاز گشت. طبق فهرست به جا مانده از اسامی بنیانگذاران شعر دهه هفتاد نسبت زنان به مردان یک به چهار است که در دهه هشتاد این نسبت افزایش مییابد و رو به افزایش میرود. زیرا مخاطب در طول سخنرانی همواره به دنبال ارتباط جملاتی که در ابتدا شنیده با موضوع سخنرانی است و در صورتیکه ارتباطی پیدا نکند، اعتماد خود را نسبت به سخنران از دست میدهد.

شعر در مورد جنگ در این مطلب از سایت جسارت سعی کرده ایم حدود 100 شعر از اشعار زیبا را در مورد جنگ برای شما تهیه نماییم.برای دیدن این اشعار به ادامه … 12) آیا باور می کنند در میان آن همه اشعار (حدود بیست و شش هزار بیت) که از همه چیز و هر کس نام برده و از داستانهای کلیله و دمنه تا قصه های عامیانه در آن یافت می شود جایی برای معارف و احادیث اهل بیت وجود ندارد؟ حضرت آیتالله خامنهای با تأکید بر لزوم اهتمام به وحدت اسلامی در اشعار بیداری اسلامی افزودند: تلاشهای گستردهای در جریان است تا با استفاده از ایجاد تفرقه میان مسلمانان، حرکت عظیم بیداری اسلامی، شکسته و متوقف شود اما امت اسلامی باید بر عوامل مذهبی، قومی و سیاسی تفرقه غلبه کند و راههای ایجاد اختلاف را ببندد.

با توجه به محتوای برنامه و موضوع سخنرانی یا مجری گری، یکی از اشعار ارزشمند بالا را انتخاب و استفاده کنید. تئودور نولدكه درباره ی مقام زن در شاهنامه مینویسد: «در شاهنامه زنان نقش فعالی ایفا نمیكنند؛ تنها زمانی ظاهر میشوند كه هوس یا عشقی در میان باشد». هرچند که موشکافانه به دنبال زیباییها میگردد، اما زمانی که قدرت، سیاست، فرهنگ، سنت و قانون این زیباییها را نازیبا میکنند، یا روح زیبایی را میکشند، عصیان میکند. این در حالی است که ضدجنگ فقط معترض است. متاسفانه يك درصد هم براي شعر تبليغ نميشود و در حالي كه شعر صد در صد كالاي نابي است اما جدي گرفته نميشود.

اين بستر برای رشد شاعر خوزستان وجود دارد چرا مسؤولان استان اين مساله را جدي نميگيرند؟ منظور اين نيست كه مسؤولان فقط شعر بشنوند بلكه بايد دقيقاً شعر را مثل نفت بينند. شانس داشتن دوستان زیاد و انتخاب بهترین آنها مثل تو ! از بهترین آثار وی می توان به عارف نامه ، انقلاب ادبی و زهره و منوچهر اشاره کرد . مجموعه ای از بهترین اشعار مولانا و غزلیات، رباعیات، دوبیتی های کوتاه عاشقانه و شعر عاشقانه مولانا در مورد عشق و عاشقی و یار و معشوق را در تاپ ناز بخوانید.

اما در قرن حاضر زنان و دختران، به سرودن شعر علاقه خاصی نشان دادند و از آن به عنوان وسیله ای برای بیان مشکلات جامعه مرد سالار و وضع رقت بار زنان استفاده کرده اند. متن دوبیتی که در ابیات زیر از آنها استفاده شده، با خط نستعلیق و با رنگی کاملاً سیاه خوشنویسی شده که با حاشیه ای ابری مزیّن گردیده است. هنر شاعر اين است كه در سختي كار كند ولی من شاعر، با وجود تمام سختيها در شرايط كنوني از جشنواره شعر خوزستان برای آشنایی با نسل جدید استفاده ميكنم.

وی، در پاسخ به اين سوال كه چرا جشنوارههاي ما موضوعي را به تحقيقات ادبي اختصاص نميدهند، گفت: اين اتفاقي است كه بايد در جشنواره استان رخ دهد. وی، با اشاره به اين شعر شاملو: «چراغ من در اين خانه ميسوزد» گفت: شاملو 20 سال در انزوا زندگي كرد ولي در وطن خود ماند. اگر ما در اهواز برنامه شعرخواني شاعران بزرگ را با فروش بليت برپا كنيم آن كه بايد بيايد و شركت كند حتماً ميآيد. حال اگر همين رسانه به دست ما شاعران باشد چه ميكنيم. كرمپور افزود: ما شايد ندانيم كه دست اندركاران همايش چه زحمتهايي براي اين همايش كشيدهاند اما در كل جريان اصلي شعر به خود شاعر بر ميگردد.

پس اگر اين جشنوارهاي كه خوب بود درست شود اين جاهاي خالي پر ميشوند و ما از شاعري كه تنها ناگزيرياش در جهان شعر است انتظار چاپ نشريه را نخواهيم داشت. وي، با بيان اين كه اگر اين جشنواره خوب برگزار شود، خوب است، توضيح داد: در اين صورت است كه جشنواره تاثيرگذار ميشود و من حرفي از مطبوعات نخواهم زد. اين جشنواره چون مثمرثمر بود ميتواند اين نقش را باز هم ايفا كند و در اين صورت از صدا و سيما انتظاری نخواهيم داشت تا با شاعران مصاحبه كند؛ فضاي غالب را هم نميخواهيم همين كه آقاي فرزاد آبادي که از طريق جشنواره شعر تثبيت شده، شعر خود را ميگفت و شناخته شده بود اما وقتي شعرش مهر تاييد جشنواره را دریافت کرد، تثبيت شد.

با ظهور ادبیات نو زن رخی مینماید و پرده تا حدی از عشق روحانی مولوی و معشوقه خیالی حافظ برداشته میشود. دست های کسی تا ابد جا میماند ! بسیاری از شاعران غم از دست دادن برادر را پایان آرزوها می دانند و با دلی شکسته شعرهای خود را به گوش مخاطب می رسانند. کبوتر بختبرگشته نگاهی به زیر درخت انداخت و دید که یک شکارچی هم کمانش را در دست گرفته و تیرش را آمادهی پرتاب کرده است. وزارت ارشاد باید حضور فعالی در حوزه ادبیات داشته باشد امیدواریم از موضع انفعالی خارج شویم. اين شاعران در هر حال شعر خوب دارند پس باید آن چه را كه هست، يعني جشنواره، پرورش داد.

دیدگاهتان را بنویسید