شیوه صحیح تربیت کودکان از زبان کارشناسان

زارعان (1379) می­نویسد: گاه از تربیت دینی، تربیت به معنی الاعم اراده می­شود. والدین باید تلاش کنند تا دوست او باشند ، مستقیم یا غیر مستقیم به پسر خود اطمینان دهید که هرگاه دچار دردسر شده شما به عنوان دوست و والد او حضور داشته و دستش را خواهید گرفت و باید به او اطمینان بدهید که هیچ گاه به شک و تردید ها و تفکرات بچه گانه اش نخواهید خندید و او را تنها نخواهید گذاشت بلکه به افکارش نیز قوت قلب خواهید داد و باید کاری کنید که روی شما حساب باز کند و باید فرزند پسرتان اطمینان خاطر شود که زمانی که به مشکلی برخورد کرد بدون قضاوت و داوری و سرزنش کردن خود را جای او گذاشته و همدلی و درک خواهید کرد و تا حد امکان به او کمک خواهید کرد .

پس سعی کنید در تربیت فرزند پسرتان حتما از ابتدای تولد او را با داستانهای مذهبی و دینی آشنا سازید . بخشی از زمان خود را با او بگذرانید و اجازه دهید که پسرتان احساس کند که نه تنها او را دست دارید و به او عشق می ورزید بلکه نگرانش هستید و تلاش کنید که عواطف خود را در درون خود محبوس نکنید ، آن ها را ابراز کنید و عملا به او نشان دهید نباید فقط به ابعاد مالی فرزندان و تاکین آن ها فقط از این جهت پرداخته شود بلکه باید به موارد این چنینی برای داشتن روابط خوب باید تلاش کرد .

فضای ذهنی یک پسر نیازمند لطافت هنر موسیقی آرامش و غیره است .سعی کنید چنین بستری را برای تربیت فرزند پسر خود ایجاد کنید . در این میان، آنگاه که سخن بر سر تربیت انسان باشد، انسان شناختی و نوع نگاه هر مکتب به حقیقت انسان، پایهها و اساس تعلیم و تربیت در آن مکتب را بنا میکند. بر اساس این نگاه، یادگیرنده پذیرای صرف هر آن چیزی است که به او القا میشود.

و اگر از این فرصت به طور شایسته بهرهبرداری شود بهترین نتایج و ثمرات تربیتی به دست خواهد آمد. 6-الگو دهی مناسب که خود بهترین آموزش است . طبق نظر مشاوران مرکزهای روانشناسی خطا ها بهترین تجربه ها را به انسان می دهد . رفتار ها و جملات و کارهای انسانی پیامبران و امامان را به فرزند خود یاد دهید . شاید کودک از واقعه یا حادثه ای متاثر شده و در واکنش به آن دست به رفتارهای نادرست و غیرقابل توجیه می زند.

اگر کودک مجبور شود برای مدت طولانی، آرام در یک گوشه بنشیند یا از دست زدن به اشیایی که به نظرش جالب هستند منع شود به سختی قادر به نشان دادن رفتار درستی خواهد بود. نوجوانان به اندازه ی بزرگ تر ها تجربه ندارند و ممکن است که دچار اشتباهاتی شوند و این کاملا طبیعی است و این والدین هستند که می توانند به آن ها کمک کنند تا در این شرایط دشوار فرزندانشان اعتماد به نفس خود را حفظ کنند . که مهد کودک ها تایم های مختلفی دارد بعضی از مهد کودک ها تمام وقت است که زمان کاری آنها 8 ساعت می باشد.

دوران کودکی یکی از مراحل مهم از مراحل زندگی بشر محسوب میشود و این مرحله نقش بسیار مهمی در سرنوشت انسان دارد چرا که رفتار آدمی در دوران بزرگسالی نشأت گرفته از چگونگی تربیت در دوران کودکی است مطالبی که پیرامون عوامل مؤثر در تربیت کودک نوشته شده به صورت پراکنده و بیشتر تخصصی جمعآوری شده است. در این دوران اگر کودک دچار آسیب شود شاید دیگر نتوان تا آخر عمر این آسیب را جبران نمود.

سعی کنید اصول و فروع دین را از ابتدای کودکی به کودک خود بیاموزید مثل توحید ، معاد ، امامت ، عدل و غیره . اگر اشتباهی مرتکب میشوید از همسرتان عذرخواهی کنید، به او محبت کنید و با احترام با او رفتار کنید. اوقاتی فرا میرسند که کودک یکساله تان چنان رفتار ناشایست و غیرقابل قبولی در مقابل شما بروز میدهد که شما میل دارید درس خوبی برای پیشگیری از تکرار آن به او بدهید. کودکان در ابتدا، هیچگونه تصوّر و دیدگاهی درباره خیر و شرّ امور ندارند و به همین دلیل مسئول رفتار خود نیستند و عنصر اخلاقی به حساب نمیآیند و برای تبدیل شدن به عنصر اخلاقی باید یک فرایند تدریجی و پیچیدهای را طی کنند.

همه اعضا خانواده باید در امور خانه مشارکت داشته باشند . یک خانواده مدرن باید بدانند که در تمام مسائل خانه باید عملکرد مشترک داشته باشند . به دیگر سخن، همچنان­که این معنا از تربیت دینی را تربیت ایمانی نامیدیم، مراد این است که شرایطی برای متربی فراهم آید تا ایمان او تقویت شود و جایگاه خود را در کل مجموعه هستی بازیابد. تلاش کنید که خود را به جای او بگذارید ، قبل از این که راجع به او قضاوت کنید . در عوض سریع و با آرامش او را به انجام کار مورد علاقه اش تشویق کنید.

13. کارهای مثبت او را تشویق کنید. والیدن می توانند زمانی که فرزندشان در حال انجام علایق خودشان می باشد آن ها را تشویق و تحسین کتتد و دز اینص ورت است که فرزند نیز آن را از پدر و مادر خود یاد می گیرد . هدف از تربیت کودکان، باید آموزش احترام گذاشتن متقابل به آن ها و آماده کردن آن ها برای پیروی از قوانین اجتماعی است و فرقی نمی کند که کدام شیوه تربیتی را بکار می برید. مادر باید در خانه مسئولیت ها افراد را به آنها بگوید و از همان کودکی یک سری مسئولیت ها را برای پسر خود تعیین کند.

افرادی که تک بعدی هستند و در یکی از شاخههای ایمان قلبی اخلاق و رفتار کوتاه میآیند نشان نقص ایمان در همان شاخه نیست. مائده/76) مردمان اقتدا به همان سلوک ملوک و حاکمان خود میکنند و از آنان رنگ میپذیرند. به طورکلی، تعریف تربیت دینی به منظور آشنا ساختن افراد با جریان کسب معرفت ایمانی و عقاید دینی است و همچنین پذیرش سنت­ها و اعمال دینی، توجه به ملاحظات اخلاقی و رفتاری مورد تأیید دین و به عبارت دیگر ایجاد یا پرورش ایمان در افراد را در برمی­گیرد.

سعی کنید در سنین کودکی که کودک شما نسبت به انجام اعمال دینی علاقهمند است این کارها را انجام بدهید . اکنون ۱۰ روش موثر در تربیت فرزند پسر را بیان می کنیم که کمک می کند لذت داشتن فرزندی شاد و خلاق را تجربه کنید. چرا که سعی در تربیت فرزند متفکر و خلاق دارند. سوالات، نظرات و تجربیات خود در مورد تربیت فرزند پسر را از طریق بخش “ارسال نظر” در پایین همین صفحه برای ما ارسال کنید تا ما آن را با سایر کاربران ستاره به اشتراک بگذاریم. همچنین فرمودند: «اگر با مال نمیتوانید به مردم رسیدگی کنید با اخلاق برسید.

بنابراین باور قلبی والدین به مفاهیم دینی، بسیار مهم است. والدین و بزرگسالان باید این موقعیت كودكان را به درستى درك كرده، با بردبارى بسیار خود را براى تحمل كردار نادرست آنان آماده سازند تا از امتحان بزرگ و سخت دوران كودكى فرزندان سربلند برون آیند. بزرگان، دوران نونهالی را آغاز آموزش دینی میدانند. منظور این است که کودک، نوجوان یا جوان مسلمان به گونه­ای آموزش ببیند و تربیت شود که شخصیت او با اهداف دینی مطرح شده در قرآن شریف و روایات، هم­گونی داشته باشد و نهایتاً آن­گونه باشد که بتوان او را مسلمان به معنای واقعی کلمه دانست.

«اتحاد تمام مقاصد و اهداف آرمانی» تعبیری است که جان دیویی در مقام نظریه پرداز انسان مداری برای تعریف خود از خداوند به کار برده است. سوالی مطرح است که چرا خداوند به جای نام بعضی افراد نام امت را برده است؟ 3.آیا تربیت تنها به تأثیرات عمدی، آگاهانه، اختیاری و هدفدار گفته می شود یا تأثیرات پایداری که توسط عوامل دیگر نیز ایجاد می شود تربیت نام دارد؟ شاید تحت استرس قرار دارد و نمی تواند از آن به کسی بگوید. طبق مطالعات مشاوره قبل طلاق هر گونه عصبانیت و خشونت و عدم وجود صمیمیت در خانواده تاثیر منفی و مخربی به کودکان و نوجوانان وارد می کند .

دیدگاهتان را بنویسید