علت جنگ ایران و عراق چه بود؟

چین بر روی ایران و پاکستان حساب کرده که بتوانند طالبان را مدیریت کنند و کشورهای حوزه خلیج فارس نیز بر روی پاکستان حساب می کنند تا بتوانند از طریق این کشور منافع خود در افغانستان را حفظ کنند. توافقنامه ای که نشان می دهد آمریکایی ها که سال 2000 میلادی با شعار نابودی طالبان و القاعده وارد افغانستان شدند دروغ گفتند و امروز یعنی بعد از 19 سال با طالبان توافقنامه امضا کردند. اولین حرکت امریکایی ها امضای توافقنامه با طالبان بود. به گفته وی، با یورش طالبان تعداد کامیونهای حامل اقلام صادراتی ایران به این کشور از 100 کامیون در روز به دو یا سه کامیون در روز رسیده است. به گفته وی، همچنین درشش ماهه نخست امسال باید به صادرات بیش از 1.1 میلیارد دلاری برسیم که خیلی بعید است، محقق شود. در همین خصوص، رئیس اتاق مشترک ایران و افغانستان، درگفتوگو با «ایران» گفت: با توجه به مشکلاتی که از سال گذشته به دلیل شیوع کرونا حادث شد، برای سالجاری صادرات 2.3 میلیارد دلاری کالا به افغانستان را هدفگذاری کرده بودیم. حسین سلیمی افزود: پس از تعطیلی مرزهای گمرکی میان دو کشور که در چند مقطع در سال گذشته رخ داد، از ابتدای سالجاری نیز این مشکل تکرار شد، به گونهای که در 15 روز فروردین، امکان صادرات کالا به این کشور وجود نداشت.

بهطوری که حسین سلیمی رئیس اتاق مشترک ایران و افغانستان در گفتوگو با پایگاه خبری اتاق ایران، در روز 15 مردادماه امسال از کاهش بیش از 85 درصدی صادرات ایران به افغانستان پس از جنگ داخلی دراین کشور خبر داد. پس از مسدود شدن محور پیشروی به سوی بصره در عملیات رمضان و بی نتیجه ماندن حرکت در محور العماره در عملیات والفجر مقدماتی ، عملیات خیبر (نخستین عملیات آبی ـ خاکی ایران ) به منظور دستیابی به جاده العماره بصره طراحی و در اسفند۱۳۶۲ اجرا شد (اردستانی ،۱۳۶۳ ش ،ص۱). در این شرایط ما شاهد آن هستیم که پاکستان از شخص اشرف غنی حمایت می کند و این حمایت یک شائبه را ایجاد می کند آن هم این است که اگر برخی کشورها از اشرف غنی حمایت کنند و برخی دیگر از عبدالله عبدالله، عملا حرکت آمریکایی ها برای دوپاره کردن حکومت پیش خواهد آورد، افغانستان درگیر یک جنگ درون حاکمیتی خواهد شد. آنها در چند ساعت این دو شهر را تصرف و به سوی کرمانشاه حرکت کردند. او درست بیرون شهر زرنج مرکز ولایتِ نیمروز زندگی میکند ـــ شهری با بناهای گلی و مردان خشن؛ سرزمین جاسوسان و فرصتطلبان. در روزهای اخیر خلیل زاد (نماینده آمریکا در افغانستان) نشستی را با دو طرف ماجرا یعنی عبدالله عبدالله و اشرف غنی برگزار کرد و ما بعد از این دو نشست شاهد این بودیم که دو طرف هر کدام به عنوان رئیس جمهور در یک روز و یک لحظه سوگند یاد کردند و غیر از طالبان که ادعای حکومت در افغانستان را دارد و با آمریکا به توافقنامه صلح رسید، الان شاهد این هستیم که حاکمیت هم دوپاره شده است.

از طرفی امضای توافقنامه با طالبان یک مشروعیت به طالبان در عرصه بین المللی داده و به نوعی ادعای طالبان برای بازپسگیری حکومت را به رسمیت شناخته است. به این صورت که اشرف غنی به خاطر تعلقش به قوم پشتون به نوعی پایگاهاش در مناطق جنوب و جنوب شرقی افغانستان (مناطق هم مرز با پاکستان) است و از آن طرف عبدالله عبدالله متعلق به قوم تاجیک است و به نوعی مناطق مرکزی و بخشی از مناطق شمالی افغانستان از او پشتیبانی و حمایت می کنند. این درحالیست که در ایالت های شمالی که اصطلاحا صفحات شمالی افغانستان گفته میشوند هم شاهد یک حکومت خود مختار هستیم و نه تابع طالبان هستند و نه تابع حکومت مرکزی و قوم ازبک آنجا هستند. عملا حاکمیت افغانستان دوپاره شده و اگر این روند که با سوگند هر دو نفر به عنوان ریاست جمهور و مدعی ریاست جمهوری آغاز شده ادامه پیدا کند، می تواند خود حاکمیت مرکزی را هم به سمت جنگ داخلی و دوپاره شدن حکومت ببرد. این اتفاق بعد از آن انجام شد که آمریکا در یک هفته اخیر مدعی شلیک راکت توسط قایق های تندرو ایران در تنگه هرمز و در نزدیکی ناوهای ایالات متحده شده بود. تحولاتی که طی یک ماه اخیر در افغانستان شاهد آن هستیم، حاکی از جنگ در داخل این کشور است، جنگی که آمریکا با دخالت های خود در حال شعله ور کردن آن است.

ایشان در این سخنرانی، با تأکید بر اینکه اوکراین قربانی سیاست بحرانسازی آمریکا است، فرمودند: آمریکا بود که با دخالت در مسائل داخلی اوکراین، راه انداختن اجتماعات و ایجاد کودتای مخملی و رنگی، حضور سناتورهای آمریکایی در اجتماعات معارضان و جابهجا کردن دولتها، این کشور را به این نقطه کشاند. دولتی که با دخالت امریکا در آستانه جنگ درونی است. درحالی که در نخستین روزهای مرداد ماه امسال، نرخ دلار امریکا در بازار آزاد ایران درکانال 23 هزار تومانی قرار داشت، اما با روند صعودی قیمتها، از روز 30 مرداد، دلار وارد کانال 27 هزار تومانی شده است. بنابراین من به جای وارد شدن به عرصه هیجانات و راه انحرافی، بهطور مستقیم به سراغ جنگ میروم. ایران با دارا بودن نزدیک به 40 درصد از بازار صادراتی افغانستان، سهم قابل توجهی در این بازار دارد و بازرگانان ایرانی و افغانستانی، بخشی از نیازهای این کشور را که بهطور عمده شامل مواد غذایی و آهنآلات میشود تأمین میکنند.

دیدگاهتان را بنویسید