فلسفه حجاب در سخن ۳۲ نفر از بزرگان ایران و جهان – صاحب نیوز

به گزارش«شیعه نیوز»، با فرا رسیدن نهمین ماه از تقویم اسلامی، ماهی که در آن قرآن کریم بر پیامبر اسلام، حضرت محمد(صلی الله علیه وآله) نازل شد، امت مسلمان به روزهداری مبادرت میورزند. با وجود آن هم، یهود و نصارى (فعلی) روزهاى معیّنى از سال را به اشکال مختلف روزه می گیرند مثل روزه از گوشت، روزه از شیر، روزه از خوردن، وآشامیدن، و در قرآن حکایت روزه حضرت زکریا (ع) و حضرت بی بی مریم (ع) از سخن گفتن نقل شده است. وی تأکید کرد: همان آدم بی تقوا دست به قتل زد، اما آدم با تقوا (هابیل) گفت «لَئِن بَسَطتَ إِلَيَّ يَدَكَ لِتَقْتُلَنِي مَا أَنَاْ بِبَاسِطٍ يَدِيَ إِلَيْكَ لَأَقْتُلَكَ إِنِّي أَخَافُ اللّهَ رَبَّ الْعَالَمِينَ» یعنی هابیل گفت اگر تو می خواهی مرا بکشی من دستم را به دست تو می دهم اما من چنین قصدی(قصد کشتن تو) را ندارم.

شیخ طوسی، التبیان فی تفسیر القرآن، بی تا، ج8، ص 361) . میرزا هادی خان حائری نوه آقا شیخ زینالعابدین مازندرانی است. آيا اگر سر دارد، سر اين اندام از يك مغز شاعر و مدرك برخوردار است و يا پوك و خالى است؟ آیا این نوع دعاها و درخواست ها از پروردگار و این رفتارهای کریمانه حکایت از حد اعلای محبت به خلق و احسان به غیر نمی کند؟ آیا این دوست داشتن در این مورد، برتر از عشق است؟ در این درس به انسان آموخته می شود که مسلمانی تنها شامل روزه گرفتن در رمضان .و عبادت نیست.

زمانی که با روزه گرفتن گناه ترک می شود، مادیات ناچیز شمرده می شود و روزه در تمام اعضاء و جوارح اعمال می شود. شب زنده داریهایی که به برکت ماه مبارک رمضان انجام میشود، باید ارج نهاده شود، در روایات آمده است که در روز قیامت همه چشمها به جز سه چشم گریان هستند؛ یکی از این چشمها عبارت از چشمی است که در راه خدا بیدار بوده که شامل سحرخیزان میشود. پس آن جوهر صوری که طبیعت نامیده می شود، چون مبداء حرکت است، امری سیال است و اگر امر سیّال و متجدّد الذاتی نبود، صدور حرکت از آن محال می گردید، چرا که صدور متغیّر از ثابت محال است( یعنی باید بین علت و معلول سنخیتی باشد) .

نبايد از اول بنا را بر اين بگذاريم كه ادعاهاي ابراز شده درباره حصول معرفتِ موثق و معتبر در تجارب ديني و عرفاني كه سيماي ديگري از واقعيت دارند لزوماً نادرستند، و به عنوان ناموجّه آنها را كنار نهيم، آن هم تنها به اين دليل كه با نوع خاصي از ماترياليسم، كه به هيچ وجه نه اثبات شده و نه حتي واقعاً مورد حمايت علم جديد است، تطبيق نميكند. پس نتیجهٔ بزرگ روزه حصول تقواست که فوائد کثیره و منافع بیشماری دارد و تمرین کارساز بر ترک مشتهیات نفس است که با محدودیت موقت و معدود روح انسان را پرورش داده و مقاومت و قدرت ارادهٔ او را در برابر حوادث استوار میسازد و غرائز سرکش او را کنترل میکند.

این مسئله لطف خداست خداوند دروازه رحمتش را بر روی همه باز کرده که خاص و عام فرقی ندارند، به همه داده است . این است که «البلاء للولا. از بیدار شدن در سحرگاه برای تناول مقداری طعام و آشامیدن کمی آب تا هنگامی که خرما به دست، آخرین لحظات در انتظار اذان مغرب و افطار سپری میشود، فلسفهای با خود به همراه دارد؛ رمضان چیست؟ وی در ادامه با تشریح نوع پوشش زن در کتاب دایره المعارف لاروس و تاریخ تمدن ویل دورانت افزود: زنان یونان باستان در دوره های گذشته صورت و اندام خود را تا روی پا می پوشاندند.

و در تواریخ معتبر اسلامی نقل شده است که روزی مالک اشتر از بازار کوفه می گذشت فردی از بازاریان که مالک اشتر را نمی شناخت کیسه زباله ای به سر و صورت مالک انداخت. از آن جا که هر ساله رمضان در تقویم میلادی 11 روز زودتر از سال قبل آغاز میشود این ماه مبارک با گذشت زمان در تمام فصول به صورت چرخشی واقع میشود و شامل زمستان با روزهای کوتاه و تابستان با روزهای طولانی نیز میشود. در اینجا ابن سینا اشاره می کند که تعریف مشهور دیگران از حرکت، یعنی « درآمدن تدریجی از قوه به فعل» را از این جهت به کمال اول تغییر داده است که در آن مفهوم زمان هم مندرج است و در نتیجه تعریف حرکت مبتنی بر تعریف زمان خواهد شد، در حالی که تعریف زمان خود بر تعریف حرکت نهاده شده است، زیرا در تعریف زمان هم می گوییم که مقدار حرکت است.

کار مهم کندی این بود که مکاتب و نحله های فلسفی را که اعراب پیش از این نمی شناختند، به آنان شناساند و مسائلی را که هنوز بدان دست نیافته بودند، برایشان توجیه و تحلیل کرد.البته مسائل فلسفیی را که کندی مورد بحث قرار داده است، همان چیزی است که حکمای پیشین نیز مورد بحث قرار داده اند؛ اما او استقلال فکری خود را نیز از دست نداده و آرایی را اختیار کرده که آن ها را موافق تمایلات فلسفی خاص خود و معتقدات دینی اش تشخیص داده است.هرچند دیگران با نظرات وی کمتر موافق بوده اند.

وقتی که اراده تقویت شد باید با قوت این راه را ادامه بدهم. برای تزکیه روح انسان، علم اخلاق وضع شده و با این علم می توان روح سرکش انسان را آرام و از رذائل و پستی ها دور کرد. بنده شخصاً بعد از مدتها تفکر و تدبر به حرفی خلاف این معنارسیدهام. بنابراین معلوم است که من نه اولا شناختی از قیمت این کالایی که به دست آورده ام دارم و نه حفظش کردم. برای حفظ آن تلاش می کنیم یعنی این دیگر در اختیار بشر است. حفظ آن با خودم بود یعنی به اراده خودم بستگی دارد به ترک و پرهیز خودم بستگی دارد به حفظ نفس بستگی دارد.

راه تهذیب نفس روزه اخص الخواص گرفتن است یعنی فقط شکم روزه نباشد بلکه روزه در فکر و ذهن و تخیلات و توهمات نفسانی هم باشد. مسلماً وقتی که فردی توانست خود را از شرّ نفس مصون دارد و جامعه هم از شرّ او محفوظ شد، از زمره متّقین خواهد بود، و این معنی از جمله «لعلکم تَتَّقون» استفاده میشود. برای مشاهده دیگر مقاله ها در این زمینه بر روی اطلاعات عمومی مجله آرگا کلیک نمایید.

این قرآن پژوه تصریح کرد: برخی ها به قول امیرالمومنین(ع) از روزه فقط گرسنگی و تشنگی و شب بیداری را می برند و هیچ سود دیگری از این ماه نمی برند. در این مطلب فلسفه روزه و دلایل روزه گرفتن مشخص شد. اگر كسى همه «ايسم» هايى را كه در اروپا و امريكا به نام «فلسفه» خوانده مىشود جمع كند و تعريف همه را به دست آورد، مىبيند كه هيچ وجه مشتركى جز «نه علم» بودن ندارند.

دیدگاهتان را بنویسید