ما دنبال تشنج و دعوا نیستیم

مهدی چمران، نایب رئیس جبهه مردمی نیروهای انقلاب در همایش «گام دوم انقلاب اسلامی ورزش و جوانان» به ذکر خاطراتی از اهتمام شهید چمران به ورزش در کنار فعالیت های علمی و سیاسی پرداخت و گفت: شهید چمران با علاقه زیادی که به مقوله ورزش و بخصوص ورزش کشتی داشت همواره به تمرین فنون این ورزش میپرداخت. حالا ایران با کسب 96 امتیاز پایین تر از روس ها که 130 امتیاز کسب کردند و در صدر قرار دارند، در رده دوم ایستاده و به دنبال این است که در روز آخر نیز بتواند با دو طلای خوشرنگ 50 امتیاز دیگر هم کسب کند و علاوه بر بحث قهرمانی یا نایب قهرمانی، با 4 مدال طلا یک نتیجه تاریخی را در نروژ رقم بزند.

به گزارش ایسنا، یکی از مواردی که در این کنفرانس خبری مطرح شد بحث پخش شدن یک عکس گرین کارت به نام علیرضا دبیر بود که در ادامه رئیس فدراسیون کشتی توضیحاتی را به صورت اینفوگرافیک در مورد این گرین کارت تقلبی ارائه داد. به گزارش ایسنا، علیرضا دبیر در نشست خبری خود با اصحاب رسانه، با تسلیت درگذشت محمدرضا یزدانی خرم، گفت: او سالهای زیادی برای کشتی زحمت کشید و امیدوارم جایگاه عالی داشته باشد. من به بچه های خودمان هم سخت می گیرم و باید سلبریتی بسازیم که از ناموس و وطن دفاع کنند، مسائل اخلاقی هم برای ما مهم است.

الان می گویم هر چه دارم برای آن ها. علیرضا دبیر رئیس فدراسیون کشتی ایران، طی نامهای به رئیس فدراسیون کشتی آمریکا، عدم امکان حضور ایران برای انجام مسابقه دوستانه ورزشی تیم به تیم با تیم کشتی آزاد این کشور را اعلام کرد. من خودم این شرایط را طی کردهام و هزینه آن را دادهام. شرکت نکردن عبدالرشید سعدالله اف در رده سنی جوانان به این دلیل بود که مربیان کشور روسیه طی تصمیماتی متوجه شدند که سعدالله اف از استعداد فوق العاده ای برخوردار است و توانایی فنی بالایی دارد، بدین ترتیب تصمیم گرفتند عبدالرشید سعدالله اف را به رده سنی جوانان به مسابقات اعزام نکنند و او را در سن 18 سالگی برای مسابقات بزرگسالان آماده کنند.

برای ساخت و تکمیل این مجموعه که ۱۰ هکتار مساحت دارد حدود ۲.۵ میلیارد تومان از محل آورده حسن یزدانی و تسهیلات بانکی هزینه شده است و قرار است در مراحل بعدی سالن تیراندازی، اسب سواری، استخر ورزشی با اعتبار ۲۵ میلیارد تومان طی دو سال بهره برداری شود. به گفته کاظمی حرکت امروز پیامهای خوبی برای ورزش کشور دارد و این وزارتخانه در حوزه تربیت بدنی سرمایه گذاریهای زیادی داشته است. به گزارش “ورزش سه”، علی محمدی که سابقه چندین سال عضویت در تیم ملی کشتی فرنگی و حضور در رقابت های المپیک و جهانی را در کارنامه خود دارد و به مدال های طلا و برنز آسیا نیز دست یافته، از سوی فدراسیون کشتی به عنوان مدیر تیم های ملی کشتی فرنگی منصوب شد.

او خاطرنشان کرد: وقتی حسن یزدانی قهرمان اول دنیاست باید به او فرجه بدهیم از دو مرحله جلوتر کارش را شروع کند و بر اساس آورده کشتی گیران رفتار کنیم. به خودم تذکر میدهم و امیدوارم حرمت بزرگتر و مخصوصا آنها که مربیمان بودند را حفظ کنیم. یکی از همراهان ما را ۵ ساعت به یک اتاق امن بردند و دیروز به دستگاههای امنیتی گزارش دادم. یکی از همراهان ما را ۵ ساعت به یک اتاق امن بردند و دیروز به دستگاه های امنیتی گزارش دادم. سرپرست تیم ما را ۵ ساعت بازجویی کردند و به دو سه نفر دیگر ویزا ندادند.

فیلم کشتی بذری را به ۸ داور بینالمللی مان دادم. من ۷ سال پیش آن را پس دادم اما دوستان دروغ گفتند و نوشتند. رییس فدراسیون کشتی با اشاره به وزارت ورزش گفت: دوستان می گویند مدام ما اختلاف داریم. اگر حرفی می زنم بخاطر این است نتایج کشتی در ورزش ایران اثر دارد. تاریخچه ورزش کشتی در ایران در دوران صفویه و زندیه، کشتی و ورزش باستانی و پهلوانی رونق بیسابقهای در ایران یافت به طوری که در هر شهر صدها پهلوان بنام وجود داشته است.

در تمرین که شوخی وجود ندارد و جایگاه سرمربی که کاملاً مشخص است ولی خارج از بحث تمرینی، رابطه دوستانه و صمیمی با آقا پژمان درستکار و سایر مربیان داریم. مانند بسیاری دیگر از ورزشهای رزمی، روشهای بسیار متنوعی برای برنده شدن در مبارزه کشتی فرنگی وجود دارد. ما پس از المپیک سیدنی مانند بسیاری از ورزشکاران گرین کارت گرفتیم تا شاید درس بخوانیم. کشتی روی هم ۳۰۰ یا ۴۰۰ تا مدال جهانی و المپیک دارد.

تمام تلاش خود را می کنم که کشتی کشور و شما قهرمانان بدون دغدغه به کار خود ادامه دهید اما یکی از نیازهای مبرم کشتی تبلیغات است که خوشبختانه رسانه ملی در موضوع پخش مستقیم رقابت های جهانی نروژ به خوبی کار کرد و بازتاب قهرمانی شما، باعث شد تا جمعیت کثیری از نونهالان و نوجوانان به باشگاه های کشتی ورود کنند. عبدالرشید سعدالله اف در دیدار فینال در همان یک دقیقه اول مقابل کایل اسنایدر قهرمان جهان و المپیک با ضربه فنی به پیروزی رسید و به مدال طلای وزن 97 کیلوگرم در مسابقات جهانی بوداپست مجارستان 2018 رسید.

ورزشکاران باید حرکات مختلفی را با استفاده از قسمت بالاتنه خود انجام دهند و تلاش کنند رقیب خود را ضربه فنی کنند و یا این که امتیاز کافی را براي بردن بازي کسب کنند. او در فاصله یک دقیقه مانده به پایان کشتی حریف را به پل زد و کشتی را 6 بر 5 کرد، اما اجازه نداد کشتی گیر ژاپنی از پل بیرون بیاید و او را ضربه فنی کرد تا از یک شکست غیرمنتظره فرار کند. با نزدیک شدن به زمان انتخابات فیفا برای کرسی ریاست این نهاد ورزشی ، نامزدهای تصاحب این کرسی نیز دست به کار شده تا با ارائه وعده های مختلف ، آرا بیشتری را برای خود کسب نمایند.

امروز صبح ۱۷ و نیم میلیون ریختند که به یکپیشکسوت بدهیم بعد این را شامل کمک به فدراسیون میدانند. حالا بعد از گذشت چند سال این کشتی گیر سنگین وزن با توجه به تعدد مدعیان در وزن خود در تیم ملی ایران تصمیم دیگری گرفته است. مسابقات کشتی تا سال ۱۳۱۸ به صورت پهلوانی با رسم و رسوم خاص ایرانی ادامه داشت، اما از این سال به بعد با مطرح شدن مقررات بینالملل، تغییر و تحولاتی در شیوه کشتی گرفتن وطرز لباس پوشیدن کشتی گیران پدیدار گشت. این کار را با من می کنند تا ورزشکاران دیگر حرف نزنند. همینجا میگویم از آمریکا دعوت میکنم و بهترین پذیرایی را از آنها میکنم.

یکسری آدمها دروغهایی را نوشتند مثلاً گفتند من «گرین کارت» آمریکا دارم. اگر ویزای من را هم ندهند ما نمیرویم. اگر ویزای یک نفر را هم ندهند نمیرویم. من را هم میخواهند کاری کنند بروم. من به قبل کاری ندارم و به دوره خودم کار دارم. خیالتان جمع من هیچ چیز در آنجا ندارم. نه هیچ اختلافی نداریم. هیچ نقصی در توزیع بودجه نیست و فقط میتوانید نسبت به کم بودن آن اعتراض کنید. ضمن آنکه گرچه هدف برد و باخت نیست اما همه دوست دارند پیروز باشند. البته پیشبینی چندان کار درستی نیست. سرمربی سالهای نه چندان دور تیم ملی صراحت لهجه دارد و معمولاً بدون پردهپوشی درباره اتفاقات ریز و درشت کشتی صحبت میکند.

برای این آقا کلمه جاسوس را میگذارم و هر فدراسیونی که رفته، این کار را میکند. همین جا اعلام میکنم از آمریکا برای حضور در ایران دعوت میکنم و ویزایشان را هم در فرودگاه میدهیم. طبق هماهنگیهای صورت گرفته قرار شد تیمهای ملی کشتی آزاد ایران و آمریکا 23 بهمن در تگزاس با یکدیگر دیدار کنند. دیروز سفارت آمریکا ایمیل زد به فدراسیون که چرا آقای دبیر گرین کارتت را پس دادی و خواستار توضیح شد. دیروز سفارت آمریکا ایمیل زد به فدراسیون که چرا آقای دبیر گرین کارتت را پس دادی؟ وی درباره حواشی سفر به آمریکا گفت: داستان از موضوع حاج قاسم سلیمانی شروع شد.

مسابقات پنجگانه در مسابقات بازیهای المپیک یونان باستان که پنتاتلون گفته می شد عبارت بوده است از کشتی گرفتن، پریدن، دویدن، پرتاب نیزه، پرتاب دیسک. مربیان کشتی در یونان باستان مراحل اجرای هر فن کشتی را به صورت چند نقاشی در حالات مختلف بر روی صفحات کاغذ پاپیروس نقاشی می کردند و به کمک آنها شاگردان خود را تعلیم می دادند . من آدم آوردهام که اسم او را جاسوس میگذارم توهم داشت. در یکی از زمستانها در گردنه قوچک گیر کردیم من هم یک رنو ۵ داشتم که بخاری آن گرم نمیشد و واقعاً پاهایم یخ زده بود. محمدصادق بلورفروش، ابراهیم یزدی معروف به یزدی بزرگ، پهلوان اکبر خراسانی، حسین یوزباشی، سید حسن رزاز، سید اسماعیل کالسکهساز از کشتیگیران و پهلوانان معروف آن زمان بودند.

به ما میگفتند بهعنوان قهرمان ملی، بروبیا دارید و به همینخاطر ماهی 300تومان حق سفره میدادند درحالیکه قیمت یک پرس چلوکباب 2تومان بود. ما اگر اینجا ببازیم بهتر از این است که در المپیک ببازیم. در تصویری که ارائه شده، مشخص است که از گرین کارت فرد دیگری استفاده شد و عکس و نام علیرضا دبیر بر روی آن جعل شده است. ولی برخلاف کشتی فرنگی، در کشتی آزاد کشتیگیران اجازه دارند پای حریف بگیرند واز پای خود نیز استفاده کنند. سپس کشتی گیرها جای خود را با یکدیگر عوض کرده تا شانس امتیازگیری به هر دو ورزشکار داده شود.

آنچه تا امروز در کمیته ملی المپیک انجام شد، عادلانه، منصفانه و با نظر کارشناسی بود. تا کشتی مدال می گرفت خوشحال میشدند. ببینم چه کسانی می آیند اسفند ثبت نام کنند آن وقت مفصل صحبت میکنم. درباره همه اینها صحبت میکنم. ببینم چه کسانی می آیند اسفند ثبت نام کنند؛ آنوقت مفصل صحبت میکنم. دبیر همچنین گفت: اسفند مفصل درباره شرکت توسعه صحبت میکنم. اسفند ماه کامل درباره کمیته المپیک و پول دادنهایشان صحبت میکنم.

دیدگاهتان را بنویسید