معرفی برگزیدگان جشنواره ملی ترویج نجوم ادیب – خبرگزاری مهر

البته در صورت جستجو در اینترنت می توانید برخی جزواتی که مدال آوران سالهای پیش برای این مباحث آماده کرده اند را دانلود و مطالعه نمایید. و اگر قصد دارید ادامه زندگی خود را در دنیای فیزیک به سر ببرید، المپیاد نجوم یکی از عرصه هایی است که می توانید خودتان را محک بزنید، تا ببینید چقدر توان قدم گذاشتن در این راه را دارید و آیا واقعا فیزیک مسیر اصلی زندگی دانشگاهی شما خواهد بود؟ آیا انسان میتواند در مریخ زندگی کند؟ در مستند سیاره ها , زاکری کوئینتو زندگی خارقالعادهی منظومهی شمسی ما را روایت میکند.

همچنین سیاره زمین دو شما را به عمیق ترین نقاط دریا ها و اقیانوس ها میبرد تا عجیب ترین موجودات که در این عمق زندگی می کنند را به شما نشان دهد و … برای دانلود مستند سیاره ها منوتو اینجا کلیک کنید. ستاره ها و سیارات تنها اجرامی در آسمان نیستند که شما میتوانید با چشمان غیر مسلح خود رصد کنید، توده های عظیم گاز، غبار و بعضی اجرام ریزتر دیگر نیز در آسمان حضور فعال دارند. معمولا به دانشآموزان توصیه میشود فصلهای 4 و 11 تا 24 کتاب نیز معمولاً از سرفصلهای مرحله2 المپیاد نجوم نیستند و برای دوره تابستانه توصیه میشوند.

در این دوره کلیه مطالب مرتبط با مرحله یک و دو و همچنین بخش زیادی از مباحث دوره تابستانه المپیاد به شما آموزش داده میشود. در پایان دوره­ ی تابستانه از آنها امتحان­های تئوری و عملی (برخلاف مراحل اول و دوم، در مرحله سوم آزمون عملی رصد سهم عمده ­ای در نتایج و تعیین رنگ مدال دانش­آموزان دارد) گرفته خواهد شد و با توجه به نتایج به دست آمده به ۱۰ نفر اول مدال طلا و مابقی مدال نقره و برنز اهدا می کنند. در سال ۲۰۰۸ تیم ۵ نفره کشورمان مرکب از دارندگان مدالهای سالهای قبل در دومین المپیاد نجوم واخترفیزیک (دور جدید) اندونزی شرکت و با کسب یک مدال طلا، یک نقره و دو برنز و یک دیپلم افتخار با کسب رتبه چهارم جهان به کشور بازگشت.

با گذشت زمان و ارائه مستندهای جدید , آن ها را به بالای همین لیست اضافه خواهیم کرد. در حال حاضر هیات علمی و گروه آموزشی کیهانشناسی، متشکل از اعضای هیات علمی دانشکده مهندسی هوافضا و دانشکده مهندسی هستهای و فیزیک در حال تدوین مجموعه دروس و سرفصلهای آموزشی این رشته جدید هستند. کشور میزبان مسئول طراحی و تصحیح سوالات است با این حال تیم لیدرها میتوانند به نمرات اعتراض کنند.

روسیه اولین میزبان این مسابقات بوده و تا کنون در کشورهای روسیه (۶بار)، اوکراین (۳بار)، چین (۲بار)، سوئد، هند، تایلند، اندونزی و ایران (هرکدام ۱بار) برگزار شده است. در این دوره، تیم ملی ایران از چهار دانش آموز دختر و سه دانش آموز پسر تشکیل شده بود که در مسابقات جهانی المپیاد نجوم در چین شرکت و با کسب یک مدال طلا، دو مدال نقره و سه مدال برنز و یک دیپلم افتخار، مقام چهارم جهان را کسب کرد. دانش آموزان ایرانی با کسب سه مدال طلا و پنج مدال نقره برای کشور افتخار آفرینی کردند. در سال ۲۰۰۹ این المپیاد در ایران برگزار شد و تیم ایران با یک تیم پنج نفره به عنوان تیم اصلی و یک تیم ۴ نفره به عنوان تیم میهمان شرکت کرد.

هر پنج عضو این تیم دختر بودند. این بار نیز دانش آموز دختر ایران، تنها دختر دارنده مدال طلای جهان بود. همچنین مسابقه تیمی نیز آزمون دیگری است که طی آن اعضای یک تیم به صورت مشترک سوال طولانی یا سختی را حل میکنند. آزمون تحلیل داده که آزمونی بر روی کاغذ یا کامپیوتری است که طی آن شرکتکنندگان به تحلیل دادههای واقعی میپردازند. المپیاد نجوم همچون المپیادهای دیگر طی ۳ مرحله توسط باشگاه دانش پژوهان جوان برگزار می­شود. در مرحله سوم، ۴۰ نفر برگزیده ­ی مرحله دوم خواهد بود در یک دوره آموزشی در تهران شرکت می­کنند و به آنها مباحثی بسیار پیشرفته­تر از مباحث قبل تدریس می­شود.

ناگفته نماند که برای برخی مباحث کتاب استاندار و شاخصی که برای المپیاد مفید باشد وجود ندارد، مانند مبحث ابزارشناسی و سی سی دی ها، و یا آموزش رصد و کار با تلسکوپ و نیز دینامیک کهکشانی که این سالها بسیار با اهمیت شده است. در واقع از آنجا که ابزار کار آن آسمانی پاک و دو چشم سالم خداداد است، از اولین علومی است که توسط انسان مورد توجه قرار گرفته است.

، به مدت ۶ ماه و هفته ­ای ۲ تا ۳ روز در کلاس­های آمادگی برای المپیاد جهانی نجوم در باشگاه دانش­پژوهان شرکت می­کنند و پس از آن با توجه به نمرات کسب شده در آزمون­ های تئوری و علمی، ۵ نفر اول در قالب تیم «الف» و ۵ نفر دوم در قالب تیم «ب» به مسابقات جهانی المپیاد نجوم اعزام می­شوند. بعد از این آزمون حدود ۴۰ نفر از کل کشور پذیرفته شده و در تابستان آن سال به مدت ۲٫۵ ماه در کلاس­های فشرده باشگاه دانش پژوهان شرکت می­کنند (کف قبولی مرحله دوم بنابر نتایج سال­های گذشته بین ۲۸% تا ۴۰% نمره کل آزمون بوده است).

این آزمون به صورت کتبی شامل ۶ تا ۱۰ سوال و به مدت زمان ۲۷۰ دقیقه بر گزار می گردد. مدت زمان این گردش که سال نامیده می­شود ؛ 365 شبانه روز و 5 ساعت و 48 دقیقه و 51 ثانیه در جهت خلاف حرکت عقربه های ساعت انجام میگیرد. منجم معمولا کار خود را باید با انجام تحقیقات کوتاه مدت آغاز کند. این کتابها با آموزش نجوم به زبان ساده کار شما را آسان میکنند و به شما در این مسیر یاری میرسانند تا بتوانید علاقهی خود را دنبال نمایید. به گزارش خبرگزاری مهر، جشنواره ملی ترویج نجوم ادیب یادمان زندهیاد پروفسور احمد کیاستپور؛ چهره شناختهشده جهانی و برجسته علم نجوم با معرفی برگزیدگان به کار خود پایان داد.

بورسیه تحصیل و کار رشته ستاره شناسی یا نجوم در صورت داشتن رزومه قوی تحصیلی و کاری در این کشور امکان پذیر است. کهکشان راه شیری بیش از 200 میلیارد ستاره و صدهزار سال نوری قطر دارد. در سال ۲۰۰۷ جمهوری اسلامی ایران با تیم ملی المپیاد نجوم خود (شامل دو دانش آموز دختر و شش دانش آموز پسر) در دوازدهمین المپیاد جهانی نجوم اوکراین موفق به کسب مقام اول جهان در رده سنی زیر ۱۷ سال شد. در این مستند , شبکه ی نشنال جئوگرافی سفر خود را از سیاره زمین شروع کرده و به تمام سیارات و انواع مختلف اجرام کیهانی سر می زند.

همچنین سری مستند کیهان می تواند مورد استفاده ی مراکز و موسسات آموزشی که در زمینه ی سیاره ها , نجوم و کیهان فعالیت می کنند قرار بگیرد. برای دانلود مستند سفر به کرانه کیهان دوبله فارسی اینجا کلیک کنید. در چنین شرایطی اهمیت ساخت مستند برای شناخت اقیانوس ها بیشتر اشکار می شود. مخصوصا نهمی ها و دهمی ها! از سویی تعداد زیادی از این کتب با هم، همپوشانی داشتند و خرید همه ی آنها علاوه بر تحمیل هزینه به خانواده ها باعث اتلاف وقت دانش آموزان جهت مطالعه تمامی این منابع می شد. اخترفیزیک: در این قسمت به مطالعه ستاره­ ها و هر آنچه که در ظاهر آنها نمایان است می­پردازیم.

تو این حوادث را میدانی و اینکه چه چیز آنها را پدید آورده شرقی یا غربی فلک؟ اینکه جهان چه ساختاری دارد، در چه مرحله ­ای از وضعیت تکاملی خود به سر می­برد و آینده آن چگونه خواهد بود. تمام هزینههای این ۷ نفر در این ده روز، توسط برگزارکنندگان تامین میشود و شرکتکنندگان تنها بایستی هزینه سفر خود را بپردازند. دانش آموزان، همزمان از طریق صدا و تصویر و تخته و فایلهای آموزشی با مدرس در ارتباط هستند و همزمان میتوانند از طریق متن یا صوت سوالات خود را نیز مطرح کنند. در بخش اپتیک (معادل با فصل 6 کتاب مادرن)، کتاب الفبای نور هندسی نیز توصیه میشود.

در این بخش کتاب مکانیک کلاسیک نوشتهی دنیل کپلنر مرجع بسیار مناسبی برای مطالعه مکانیک کلاسیک برای المپیاد نجوم و اخترفیزیک به نظر میرسد. در بخش نیرو و عللالخصوص نیروی مرکزی، کتابهای مکانیک تحلیلی فولز و مکانیک تحلیلی ماریون نیز منابع مناسبی به نظر میرسند و حل مسائل این کتب، بسیار توصیه میشود. همانطور که متوجه شده­اید، بر خلاف تصور بسیاری از افراد غیرمتخصص و یا ناآشنا با المپیاد نجوم، این المپیاد بسیار تخصصی بوده و سطح دشواری آن هرگز کمتر از المپیادهای فیزیک، زیست، شیمی و کامپیوتر نیست. برای مطالعه اصولی و آکادمیک نجوم شما به علوم فیزیک، شیمی، جئولوژی و حتی بیولوژی نیاز خواهید داشت.

در نجوم آماتوری شما ضرورتی ندارد که حتما پیشزمینهی تحصیلات آکادمی در زمینهی نجوم داشته باشید و الزاماً از راه ستارهشناسی امرار معاش نمیکنید. سال بعد (۲۰۰۴) با حمایت سازمان ملی پرورشی استعدادهای درخشان، امتحانات المپیاد نجوم در تمامی مدارس تحت پوشش این سازمان در سراسر کشور برگزار شد و تیمی متشکل از ۵ دانش آموز انتخاب شد. ره آورد این تیم که صرفاً از دانش آموزان مدارس استعدادهای درخشان تهران انتخاب شده بود، سه مدال برنز بود. به باور آنها، برای طلسمات و مربعات نیز اگر اوقات مناسب و ساعات شریفی انتخاب شود، تصرفات غریبی از آنها پدید میآید.

دیدگاهتان را بنویسید