نقشه چین برای خاورمیانه چیست؟

3. آمریکا باید کمک به نوسازی(مدرنیزه کردن) و توسعه ارتش هند، خصوصا نیروی دریایی این کشور را – از طریق سازماندهی تدارکات (با قیمت)رقابتی، و تقویت توافقات تولید داخلی، که شراکت فناوری و همچنین تهیه بی وقفه تجهیزات نظامی را تضمین نماید – به شدت افزایش دهد. هند باید این ظرفیت را داشته باشد که به شکل مستقل مانع دسترسی چین به خطوط مواصلاتی دریایی اقیانوس هند شود و هر گونه حمله نظامی چین به مرزهای شمالی هند را دفع نماید. این کشور، در سال 1962، با چین بر سر مرزهای مورد مناقشه در مناطق فوق الذکر جنگید و شکست خورد. همچنین استان آچه، که بر بخش اندونزیایی تنگه مالاکا مشرف می باشد، متجاوز از 150 سال، دژبنیادگراهای سنی، و از دهه 50 میلادی تا سال 2000، میزبان جنبش جدایی طلبانه بوده است. بنابراین، برای اینکه روند مسدود سازی (قطع نفت و گاز به چین) موفقیت آمیز باشد، آمریکا باید بتواند ایران را از طریق اقناع کردن و یا فشارآوردن، به تعلیق صادرات انرژی به چین متقاعد نماید. و سرانجام آنکه اندونزی و هند دیوار دفاعی ای را فراهم می کنند، که در صورت درگیری چین و آمریکا، ممانعت آمریکا از واردات نفت و گاز خلیج فارس و آفریقا را تسهیل خواهند نمود ( و یا حداقل مانعی برای طرح آمریکا نخواهند بود).

ایالات متحده باید حوزه نفوذ هند در جنوب آسیا – افغانستان، پاکستان، نپال، بوتان، بنگلادش، میانمار، سریلانکا، و مالدیو – را به رسمیت بشناسد. توسعه انرژی هسته ای به عنوان جایگزینی برای واردات نفت و گاز، هدف مهمی برای هند محسوب می شود، کما اینکه انرژی هسته ای، در حال حاضر، تنها 1% نیاز انرژی هند را تامین می نماید. چین ایران را تنها بخشی از استراتژی بزرگتر تعامل جهانی و توسعه اقتصادی میداند و همه تخممرغهای خود را در یک سبد قرار نمیدهد. نتیجه این بهاصطلاح انقلاب فرهنگی عقبماندگی و تنها ماندن علمی و تکنولوژیک چین نسبت به سایر کشورها بود. به علاوه، به علت وابستگی عربستان به آمریکا در حوزه امنیت ملی اش، هند شدیدا نسبت به احتمال فشار آمریکا بر عربستان برای قطع صادرات نفت به هند، به منظور وادار کردن هند برای تبعیت از سیاست های آمریکا، حساس است. حدود 70% برق هند توسط نیروگاههای با سوخت ذغال سنگ تولید می شود.

هند، به شکل خاصی، نسبت به ایجاد محدودیت برای استقلال راهبرد اش حساس است، و بنابراین، طرح هایی را که شامل انتقال فناوری و تولید داخلی، به عنوان عامل بازدارنده تعلیق تحویل سلاح ،می باشد ترجیح می دهد. آقای امیرعبداللهیان همکاریهای گسترده جمهوری اسلامی ایران با همسایگان و کشورهای دوست در منطقه را جزو اولویتهای سیاست خارجی دولت دانست و بر ادامه نقش کشورمان در تحولات منطقه، از جمله حفظ و تقویت امنیت انتقال انرژی تاکید کرد. واردات 2.2 میلیون بشکه نفت در روز، 70% نفت مصرفی هند در سال 2010، را تشکیل می داد و واردات نفت خلیج فارس- عمدتا از عربستان و ایران – به میزان 1.4 میلیون بشکه در روز، حدود 45% نفت مصرفی این کشور را تامین می کرد. این کشور(همچون چین) به شدت به واردات نفت، عمدتا از خلیج فارس، وابسته است. بایدن هم اکنون در اوضاعِ نابسامان اقتصادی و اُوج پاندمیِ کرونا در سن 78 سالگی به آرزویِ سیاسی خود بعد از 4 دهه رسیده است. واضح است که هند، در هرگونه درگیری آتی با چین، در صدد مسدود کردن دسترسی چین به واردات نفت از خلیج فارس و آفریقا خواهد بود.

4. ایالات متحده باید برای تشویق رهیافت های هماهنگ بین آمریکا، هند، ژاپن، و استرالیا- به منظور برنامه های توسعه اقتصادی در بنگلادش و میانمار- تلاش نماید، چرا که ثبات این دو کشور(بنگلادش و میانمار) برای صلح و امنیت بخش شمال شرقی شبه قاره هند و خلیج بنگال- که دروازه ورودی تنگه مالاکا می باشد – اهمیت دارد. اگر مثلث متساوی الساقینی را در نظر بگیریم که قاعده آن مسیر دریایی مواصلاتی و راهبردی خلیج فارس و (شرق) آسیا می باشد، در این صورت هند – با موقعیت کلیدی خود برای کنترل اقیانوس هند – در راس بالایی مثلث قرار می گیرد، و ایران و اندونزی، لنگرهای (رئوس) غربی و شرقی آن خواهند بود. و در شمال غربی(کشمیر)، با چین مرز مشترک دارد. هند، هیچ گزینه خط لوله زمینی برای واردات نفت و گاز خلیج فارس ندارد – و به خطوط دریایی مواصلاتی(SLOC)(برای واردات)، وابستگی زیادی دارد. خط لوله ایران – پاکستان – هند، از سال 1994، مورد بحث است.

دیدگاهتان را بنویسید