واکنش حسن یزدانی به خداحافظی از کشتی – ایمنا

این ورزشکار در سالهای ۱۹۸۸، ۱۹۹۲ و ۱۹۹۶ مدال طلای مسابقات را به دست آورد و در سال ۲۰۰۰ نیز در جایگاه دوم ایستاد. علاقمند بودم در پی دعوت محترمانه شما برای درکنار هم ورزش کردن و از همدیگر یادگرفتن که هدف این مسابقه بود، این رویداد صرفا ورزشی انجام شود. سجادی با بیان این که زاکانی، شهردار تهران آمادگی خود را برای ساماندهی استقلال و پرسپولیس اعلام کرده است، گفت: او گفت شما نیایید و فقط بگویید من کجا باید بیایم. سرپرست وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه کشتی برخاسته از فرهنگ کهن ماست، بیان کرد: امروز با فاصله زیادی این کشتی بر قدرت نشسته و علاقه مردم هم به همین اندازه نسبت به کشتی نمایان است.

یکی از سبکهای ورزش کشتی است که در سدهٔ نوزده میلادی در فرانسه ابداع شد .دراین سبک از کشتی استفاده از پا برای به زمین زدن حریف و گرفتن پائین کمر ممنوع است اما مابقی قوانین مانند دیگر سبک کشتی یعنی آزاد می باشد. “بلند کردن” زمانی اتفاق میافتد که کشتی گیر حریف خود را در حالت ایستاده از زمین بلند میکند. برای مثال، اگر کشتی گیر بتواند حریف را از تشک بلند کند، طوری که پاهای حریف بالاتر از سر او باشند، معمولاً ۵ امتیاز را کسب میکند. ولی اگر کشتی گیر نتواند امتیازگیری کند، حریف او به دلیل دفاع خوب یک امتیاز خواهد گرفت.

وزیر ورزش در پایان گفت:هر چه در بضاعتمان باشد به کشتی کمک میکنیم. وزیر ورزش و جوانان با اشاره به قدمت بالای کشتی لوچو در کشور گفت: این ورزش سنتی و ایرانی باید به عنوان یک میراث مهم مورد توجه قرار گیرد. ما حتی توان اینکه از حذف جام تختی از مسابقات جایزه بزرگ فیلا جلوگیری کنیم، را نداشتیم، چه برسد به اینکه بخواهیم با این اقدام کمیته بین المللی المپیک، مقابله کرده و یا موجی علیه آن راه بیاندازیم.

سجادی با بیان اینکه زاکانی شهردار تهران آمادگی خود را برای ساماندهی استقلال و پرسپولیس اعلام کرده گفت: او گفت شما نیائید و فقط بگویید من کجا باید بیایم. متاسفانه عدم صدور روادید از سوی مقامات کشور شما به رغم تمامی مقدمات انجام شده از سوی اعضاء تیم ایران و ارائه همه مدارک لازم و پیگیری های مکرر بعدی رقم خورده است. من آمدم خدمتتان کار کنم و با شما کار کنم. هیچ کمکی از سوی ارگانهای دولتی به من نشده و با هزینه شخصی این کار را انجام میدهم.

او تصریح کرد: جذابترین بخش آموزش و پرورش موضوع ورزش و تربیت بدنی در این حوزه است. او ادامه داد: آموزش و پرورش را کامل در اختیار فدراسیون کشتی قرار میدهیم و با تمام قوا از معاونت تربیت بدنی درخواست دارم که کمبودهای مربوط به پیشرفت کشتی را در دانش آموزان پیگیری کنند. خاک کردن زمانی است که کشتی گیر پشت حریف خود را به مدت چند ثانیه روی تشک نگه میدارد.

کشتی آزاد هم مانند کشتی فرنگی هدف اصلی، چسباندن شانه حریف بر تشک است که منجر به ضربه فنی یا همان برد سریع میشود. در این حرکت هم نکات فنی و نحوه اجرا در تعداد امتیازات کسب شده در نظر گرفته میشوند. تقریباً تمامی اعضای تیم ایران روادید دریافت کردهاند و این تیم میتوانست یک تیم قوی را برای رقابت با ورزشکاران ما اعزام کند، اما تصمیم آنها این است که در مسابقه با ما شرکت نکنند. در سبک کشتی فرنگی اولین تذکر به صورت هشدار است و به حریف اجازه انتخاب میدهد که کشتی را در خاک ادامه دهد یا در سرپا .

اعتراض مربیان حریف هم رد شد تا نتیجه نهایی 10 بر صفر به سود گرایی باشد. درباره ابعاد فاجعه بار تصویب حذف این رشته ورزشی از المپیک که قرار است سال آینده نهایی شود، نمی توان سخن زیادی به زبان آورد، چرا همه ورزش دوستان در طول تاریخ حضور ایران در میادین بین المللی و بویژه المپیک، به اهمیت حیاتی این رشته آگاهی دارند و شاید برایشان قابل تصور نباشد که دیگر کشتی را در المپیک نبینند.

قانون های اولیه ورزش کشتی در یونان باستان چنین بوده است که هر کسی در کشتی سه بار زمین می خوردشکست می خورد و مغلوب حریف میشد. شاید ورزش ما مجبور به الگوبرداری از کشور های موفق جهان باشد و شاید مجبور باشد مدارس تخصصی ورزش را احداث کند، اما به هر حال این تصمیم باید هر چه سریع تر و با بسترسازی و سرمایه گذاری مناسب اجرایی شود. بر این اساس از سال گذشته کانونهای کشتی را در جمعیت دانش آموزی فعال کردیم، همچنین تلاش داریم تا عقب افتادگی از ورزش که در دوران کرونا ایجاد شد، جبران کنیم.

ورزشکاران باید حرکات مختلفی را با استفاده از قسمت بالاتنه خود انجام دهند و تلاش کنند رقیب خود را ضربه فنی کنند و یا این که امتیاز کافی را براي بردن بازي کسب کنند. عامل اصلی در موفقیت داشتن پشتکار، تلاش و اراده و ناامید نشدن است. در کشتی فرنگی استفاده از پا برای به زمین زدن حریف و گرفتن پائین کمر ممنوع است و بقیه مقررات آن مشابه کشتی آزاد دیگر سبک المپیکی کشتی است. اگر کشتی گیر زمان بازی را، بدون اینکه خونریزی داشته باشد، بگیرد، یک امتیاز را به عنوان جریمه به حریف میدهند. وزن کم کردنها و ریاضت کشیدنهایتان را دیدهام.

اگر کشتی گیر زمان زیادی را در ناحیه کم کاری باقی بماند، به این معنی است که در حالت تدافعی قرار دارد و مایل به مبارزه با حریف نیست. اگر کشی گیر در موقعیت تدافعی قرار داشته باشد و بتواند بر این موقعیت غلبه کرده و حالت هجومی به خود بگیرد، یک امتیاز برای برگشت کسب خواهد کرد. این لباس سبک و محکم است و با انعطاف پذیری خود به ورزشکار کمک کند. کشتی آزاد یکی از روشهای کشتی گرفتن است که در سراسر دنیا تمرین میشود و به همراه کشتی فرنگی یکی از دو سبک کشتی است که در بازیهای المپیک برگزار میشود.

کشتی گیر عبدالرشید سعدالله اف بعد از قهرمانی در مسابقات المپیک 2016 ریو جوایز فوق العاده ای از جمله خانه و ماشین را از مسئولان کشور روسیه گرفت. هرگونه بلند کردن فرصت طلبانهتر (مثلاٌ از بغل ورزشکار) که کنترل کمتری را به همراه دارد، حرکتی ۲ امتیازی به حساب میآید. در این لحظه به پایان یکی دیگر از سری مطالب ورزشنگار در گویا آی تی رسیدیم و خلاصه مهم ترین اخبار ورزشی روز که در گویا ورزش منتشر شده را خدمتتان ارائه کردیم. وی درباره اینکه در تمرینات فنون تخصصیاش را به ملیپوشان آموزش میدهد، تصریح کرد: این را بگویم که اول از کادرفنی اجازه میگیرم و اگر کسی از بچهها از من چیزی بخواهد که فنی را یادشان بدهم، این کار حتما با اجازه مربیان خواهد بود و من در کار کادرفنی دخالت نمیکنم.

دیدگاهتان را بنویسید