10 گزیده اشعار مولانا (عاشقانه) ++ {معنی شعر و زندگینامه}

این اشعار غمناک شامل شعر عاشقانه غمگین نو و سپید، غزل، دوبیتی، تک بیت و … این شعر عاشقانه از حافظ نیز برای خالکوبی طولانی است می توانید بیت هایی از آن را برای خالکوبی انتخاب کنید. آرام هستید، اما به سادگی عصابانی می شوید. اسرار آمیز هستید، اما به هیچ وجه خودخواه نیستید، نظرتان به زودی جلب می شود و دیگران کاهی از این مسئله سوءاستفاده می کنند. مولانا به علم موسیقی مسلط بوده و سازی به نام رباب می نواخته و در ساختمان ساز تغییراتی ایجاد کرده و خودش هم آهنگساز بود بنابراین اشعار مولانا یک پارچه رقص و موسیقی است.

تنها کاری که می توانند انجام دهند این است که اجازه دهند خود مورد عشق ورزیدن واقع شوند. دیگر از مشخصّات قرن هفتم این است که در این قرن عرفان به اوج رواج خود می رسد. سرو از اندام حکایت دارد و نی از دوری شکایت، و اینها نشأت گرفته از باور های اجتماعی، فرهنگی، مذهبی، سنّتی و گاه خرافی است و هر چه هست، قولی است که جملگی برانند.

2- تمایل درونی مردم ایران به حفظ هر اثر باستانی خوب و زیبا. شما خوب تصمیم می گیرید و در زمان مناسب انتخاب درستی انجام می دهید. دلت می آید کنارم نباشی؟ پدیده های مختلفی که در برابر ما قرار دارند، بعد از مدتی عادی می شوند و ادراک ما از آنها نیز دچار عادت می شود، به گونه ای که آنها را به خوبی درک نمی کنیم. صحبت کردن با شما راحت است و می توانید به دوستانتان نصایح خوبی ارائه دهید. می توانید یک شعر نو زیبای عاشقانه برای عشق زندگی خود بفرستید و احساسات خود را به او ابراز کنید.

خطاطی شعرهای فارسی زیبا و کوتاه عنوانی است که ما برای این مطلب در نظر گرفته ایم تا در ضمن آن تعدادی از بهترین آثار خوشنویسی به خط زیبای نستعلیق و نگاره های مرتبط با ادبیات گرانقدر فارسی را قرار دهیم. در مطالب قبلی پیام تبریک عید نوروز و جملات کوتاه تبریک عید نوروز و متن رسمی تبریک سال نو را مطالعه کردید در ادامه این مطلب گلچینی از شعر درباره عید نوروز را گردآوری کرده ایم. در مطلب پیش رو برگزیدهای از بهترین اشعار خاقانی شروانی را میخوانید که سطح دشواری متوسط داشته و برای مخاطب امروزی شیرین و دوستداشتنی خواهند بود.

قادرید با مردم بسیار خوب و با ملاطفت برخورد کنید و این همان عشقی است که می تواند در راهی که در پیش دارید، همراهتان باشد. همه میتوانند شعر بگویند ولی شعر خوب سرودن تخصصی است. دکتر محمّد امین ریاحی قرن های ششم و هفتم را عصر رباعی خوانده است. باید توجّه داشت که شاعران دوره بازگشت بیشتر توجّه خود را به دو قسم معروف شعر یعنی قصیده و غزل معطوف داشتند و چندان به رباعی نپرداختند.20 در قرن چهاردهم اصولاً شیوه شاعری تغییر کرد وسبک عوض شد ، امّا نیما یوشیج بنیانگذار شعر نو از میان قوالب قدیم به رباعی علاقه داشت.

اگر کسی منتخبی از رباعیّات در این شیوه را گرد آورد، با مجموعه ای دلپذیر روبرو خواهد شد. جلوه بزرگ دیگر عشق در هنر ما عشق الهی است این عشق برای نخستین بار در مثنویهای سنایی جلوه گر شد و سپس با واسطه عطار به مولوی رسید مولوی سخنگوی ایران عاشقانه است ما در دیوان خواجه شیراز است که عشق انسانی به شیواترین شیوه ممکن با عشق الهی پیوند می خورد و اعتلایی در خور توجه می یابد . هیچ چیز جز حقیقت وجود ندارد و ما نیز جزیی از حقیقت این عالم هستیم. با مطالعۀ کامل این قصیده که دو بیت از آن در این نگاره آمده است، به روشنی می توان دریافت که شاعر در صدد بوده تا با این اشعار اغراق آمیز خود را نزد سلطان محبوب ساخته و توجه و لطف وی را بدست آورد و البته از دریافت مال و ثروت نقد نیز بی بهره نماند.

در این بیت منظور شاعر رقص سماع است، که برای خدا اجرا میشود. خدا لبخندی زد و پاسخ داد: زمان من ابدیت است، چه سؤالاتی در ذهن داری که دوست داری از من بپرسی؟ خدا از من پرسید: دوست داری با من مصاحبه کنی؟ من سؤال کردم: چه چیزی درآدمها شما را بیشتر متعجب می کند؟ چنانکه مریم مقدس در زمان خود سرآمد همه پیامبران زمان وقبل از زمان خود بود چون در این صورت زن هم می تواند به درجات عالی انسانی دست یابد و مقام زهد وعبادت تنها برای مرد نیست . همواره اهدافی برای دستیابی دارید و حقیقتاً برای رسیدن به انها تلاش می کنید.

در ادبیات سرزمین ما، شاعران و نویسندگان مشهوری وجود داشته که آثار مهمی به جا گذاشته اند اما بدون شک کمتر نمونه ای مانند آثار مولوی به چشم می خورد. اگرچه شهرت رباعیات مولانا به اندازه مثنوی نیست؛ اما در این کتاب اشعار معنوی و عرفانی بسیار زیادی بیان شده است که برای هر خوانندهای، عبرت و پند بسیار زیادی به همراه خواهد داشت. قصایدش را هنرمندانه سروده اما فهم بسیاری از آنها به دلیل واژگان فخیم دشوار است. است که در مه غلیظ گرفتار آمده است که بلندی و عظمت این قله به خاطر غلیظ بودن مه قابل تشخیص نیست مگر آنکه بیننده فاصلهاش را از این قله به حداقل برساند و از نزدیک شاهد عظمت آن باشد و این کار مستلزم این است که دربارة این شاعر و افکار و آثار او در داخل ایران فعالیتهای بیشتری صورت بگیرد و او را آنچنانکه شایستة مقام اوست بشناساند زیرا او در هند و افغانستان بیشتر از ایران شناخته شده است حال آنکه او شاعری پارسیگوی است.

آثار او لحظه به لحظه به طور تکرار به بازار میآیند و مردمان را به سمت خود میکشند. اینکه با نگرانی به آینده فکر می کنند و حال خود را فراموش می کنند به گونه ای که نه در حال و نه در آینده زندگی می کنند. ولی از زن ها می ترسم! زیبایی یک زن در چشمانش است. در ادامه چندین پیام تبریک روز زن به همکاران خانم تقدیم شما می گردد. به زندگی با دیده ای مثبت می نگرید و دوست دارید با استفاده از تجارب گذشتگان بهترین زندگی را برای خود و خانواده تان فراهم کنید.

برای شما از صمیم قلبم آرزوی موفقیت شادی دارم. در نهایت تمام اینها را ناشی از معاشرت با شمس تبریز میپندارد. ـ آبِ شمشیر: این اصطلاح از تعابیر خاص و از نوآوریهای بیبدیل بیدل است و به معنی جوهر و برندگی شمشیر بهکار رفته است که از یک نظر شمشیرهای هندی را یادآور است که در بین انواع شمشیرها به آبداری و تیزی و برندگی شناخته شدهتر و مشهورتر است و یکسو قلم بیدل را متذکر میشود که بهسان تیغهای هندی از سال1054 تا به امروز همچنان تیزی و برندگی و اثرگذاری خویش را از دست نداده است و خواندن اشعار بیدل دقیقاً همان تأثیری را که در سالهای اولیه خویش داشته همچنان نیز دارد و حتی به جرأت میتوان گفت که بیشتر از آن زمانها امروزه و در میان ادیبان جهان جایگاه ویژهای به صاحبش اختصاص داده است.

دیدگاهتان را بنویسید